OGROM EMOCJI W KRAKOWIE!

Joanna Kwatera 2013-11-10 21:59

Doskonała atmosfera, najlepsi pływacy i znakomite wyniki! Tak w skrócie można określić zawody z cyklu Grand Prix Polski, które odbyły się w ten weekend w Krakowie. Prawie 500 zawodników przez dwa dni walczyło zawzięcie w 34 konkurencjach o kolejne punkty do klasyfikacji pucharowej. Najlepsi okazali się…i tu bez niespodzianki – Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk wśród kobiet i Radosław Kawęcki wśród mężczyzn. Na krakowskiej pływalni padł też jeden rekord Polski, a ustanowiła go oczywiście najlepsza pływaczka tych zawodów.

Reprezentantka AZS Uł. Pł. Łódź zaprezentowała doskonałą formę i kolejny raz pokazała, że nie ma na nią mocnych w naszym kraju jeśli chodzi o konkurencje sprinterskie. W Krakowie z dużą przewagą wygrała dystanse 50m stylem grzbietowym (26.98), dowolnym (24.41) i motylkowym, tym ostatnim ustanawiając nowy rekord kraju. Urbańczyk dwie długości basenu przepłynęła w 25.77s i o pięć setnych pobiła dotychczas najlepszy rezultat Anny Dowgiert, ustanowiony niespełna rok temu podczas MŚ w Istambule. Na drodze do poczwórnej korony w konkurencjach sprinterskich stanęła jej tylko Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław), która wyprzedziła ją w konkurencji 50m stylem klasycznym. Ponadto Urbańczyk wygrała też dystanse 100m stylem grzbietowym, gdzie jako jedyna złamała granicę jednej minuty (czas 59.33) oraz 100m stylem zmiennym (czas 1:00.13). Doskonałe osiągnięcia Urbańczyk pozwoliły jej na zajęcie dwóch pierwszych pozycji w klasyfikacji generalnej zawodów, uzyskując za pierwsze miejsce 2613, a za drugie 2449 pkt.

Na trzecim miejscu tej klasyfikacji znalazła się Alicja Tchórz, której rywalizację z koleżanką klubową Klaudią Naziębło śledziliśmy z zaciekawieniem. Zawodniczki MKS Juvenii Wrocław dzieliły się zwycięstwami i tak pierwsza z nich triumfowała na dystansach: 100m stylem dowolnym oraz motylkowym, 200m stylem zmiennym i grzbietowym, 400m stylem zmiennym ( a także była druga na 100m stylem zmiennym, trzecia na 200m stylem motylkowym i  czwarta na 50m stylem grzbietowym), natomiast Naziębło wygrywała konkurencje 200m stylem motylkowym oraz dowolnym, a na dystansach 50, 100 i 200m stylem grzbietowym oraz 100m stylem motylkowym i 200m stylem zmiennym zajmowała drugą lokatę.

Z dobrej strony zaprezentowała się też 16-letnia Dominika Sztandera. Zawodniczka Juvenii Wrocław wygrała dystans 50m stylem klasycznym (czas 30.87), minimalnie przegrywając dystans dwa razy dłuższy, gdzie zajęła miejsce drugie. Uplasowała się również na trzeciej pozycji tuż za Urbańczyk i Dowgiert w konkurencji 50m stylem dowolnym, a także zajmowała czwarta pozycję w konkurencji 100m stylem zmiennym. Rezultaty te dały jej tytuł najlepszej pływaczki zawodów w kategorii junior młodszy 16lat.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się nasz mistrz świata ze Stambułu Radosław Kawęcki. Reprezentant Kornera Zielona Góra z miażdżącą przewagą wygrywał szczególnie konkurencje 100 i 200m stylem grzbietowym (w tej drugiej wyprzedził drugiego na mecie Rafała Bugdola o prawie 10 sekund!), a także był pierwszy na dystansie 50m stylem grzbietowym oraz ex aequo z Michałem Poprawą na 100m stylem zmiennym. Odnotował też piąte miejsce na dystansie 100m stylem dowolnym. Suma punktów za trzy starty w stylu grzbietowym dała mu łącznie 2517 pkt i miano najlepszego pływaka zawodów.

Drugie miejsce w tej klasyfikacji (2436 pkt) zajął jeden z trójki najlepszych szczecińskich długodystansowców Filip Zaborowski. Podopieczny trenera Drozda w doskonałym stylu wygrał dystans 1500m stylem dowolnym do ostatnich centymetrów walcząc o zwycięstwo z kolegą klubowym Marcinem Kaczmarskim, którego ostatecznie wyprzedził o 0,12s. Zaborowski triumfował też na dystansie 400m stylem dowolnym oraz zajął drugą pozycje w konkurencji 200m stylem dowolnym tuż za Sebastianem Szczepańskim. Zajmował też czwartą lokatę na dystansie 400m stylem zmiennym.

Trzecie miejsce z sumą 2381 pkt zajął Michał Poprawa (AZS AWF Katowice) wygrywając konkurencje: 50, 100 i 200m stylem motylkowym oraz 100, 200 i 400m stylem zmiennym.

Królewskie konkurencje 50 i 100m stylem dowolnym wygrał zawodnik Warty Poznań – Kacper Majchrzak, a w stylu klasycznym dominował Mikołaj Machnik (AZS AWF Katowice), który zwyciężał w konkurencjach 100 i 200m oraz był drugi tuż za Michałem Zawadką na dystansie 50m tym stylem.

Podczas GP w Krakowie pożegnano też doskonałą trenerkę - kobietę, która tworzyła historię pływania w krakowskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego – Marię Jakóbik, która przeszła właśnie na emeryturę. Była trenerem kadry narodowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie 1992 rok, Atlancie 1996 rok oraz Sydney 2000rok. Trenowała m.in. olimpijczyków: Otylię Jędrzejczak, Łukasza Drzewińskiego, Marcina Cieślaka, Katarzynę Wilk czy Dianę Sokołowską.

Teraz  cała pływacka kawalkada przenosi się do Łodzi, gdzie za tydzień rozegrane zostaną kolejne zawody z cyklu Grand Prix Polski. Relacja oczywiście na www.omegatiming.pl!