PŚ: Hat-trick Hosszu w Katarze, bank rozbity!
W Dausze zakończyły się dziś pierwsze zawody tegorocznego cyklu Pucharu Świata. Kolejny rok minął, a w stawce niewiele się zmieniło. Wśród kobiet znów rządzi Katinka Hosszu, która dwudniowe zawody zakończyła ze zwycięstwami w siedmiu konkurencjach i trzema rekordami świata, wszystkimi uzyskanymi w stylu zmiennym! Dominację Węgierki widać też wyraźnie na liście płac. W czwartek i piątek Żelazna Dama zarobiła... ponad 40 tysięcy dolarów!
Tak wysoki zarobek stał się możliwy przede wszystkim dzięki premiom w wysokości 10 tysięcy dolarów za każdy rekord globu. Hosszu bicie najlepszych rezultatów w historii rozpoczęła już wczoraj wieczorem, uzyskując czas 2:02.61 na dystansie 200 m stylem zmiennym. Po raz pierwszy na krótkim basenie jakakolwiek zawodniczka była w stanie złamać barierę 2:03! Węgierka drugą na mecie Caitlin Leverenz wyprzedziła w tym wyścigu o ponad cztery i pół sekundy.
Znakomitą serię występów Hosszu zaliiczyła też podczas... dzisiejszych kwalifikacji. Najpierw na dystansie 100 m stylem grzbietowym zanotowała nieoficjalny rekord świata w stroju tekstylnym (55.38 s), poprawiając swoją życiówkę o ponad półtorej sekundy, a później cztery długości basenu w stylu zmiennym pokonała w 57.25 s. Tak szybko nie zrobiła tego jeszcze nigdy żadna pływaczka! Kolejne dziesięć tysięcy wpadło do kieszeni Katinki już popołudniu, kiedy to o dwie setne sekundy poprawiła swój rekord globu na 400 m stylem zmiennym, uzyskując czas 4:20.83. Łącznie w Dausze triumfowała w siedmiu konkurencjach: 200 m stylem dowolnym; 50, 100 i 200 m stylem grzbietowym, a także 100, 200 i 400 m stylem zmiennym, a na jej konto przybyło 42 500 $, więcej niż u wszystkich mężczyzn startujących w Dausze razem wziętych!
W Katarze pojawili się oczywiście stali bywalcy zawodów Pucharu Świata, którzy właśnie podczas tego cyklu pokazują się ze znakomitej strony. Do istnej "World Cup Family" śmiało można zaliczyć chociażby Alię Atkinson, która była najlepsza na 50 i 100 m stylem klasycznym. W rywalizacji kobiet ewidentnie widoczna była dominacja jeszcze dwóch zawodniczek: Mirei Belmonte Garcia, która zwyciężyła na 400 i 800 m stylem dowolnym i 200 m stylem motylkowym, a także Inge Dekker. Holenderka triumfowała w czterech konkurencjach: 50 i 100 m stylem dowolnym, a także stylem motylkowym. Jedyną pływaczką spoza wspomnianej czwórki węgiersko-jamajsko-hiszpańsko-holenderskiej, która była w stanie wygrać wyścig była Breeja Larson, zwyciężczyni na dystansie 200 m stylem klasyczny. Trzeba jednak zauważyć, że w finale tej konkurencji wystartowały tylko cztery zawodniczki!
Wśród mężczyzn różnorodność na najwyższym stopniu podium była zdecydowanie większa, ale na wyróżnienie zasługuje postawa dwóch zawodników. Thomas Fraser-Holmes złoto w Dausze wywalczył aż czterokrotnie, najwięcej spośród wszystkich pływaków: na 200 i 400 m stylem dowolnym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. Z kolei Chad le Clos dołożył do swojej kolekcji trzy triumfy, ale dzisiejszym wynikiem w finale 100 m stylem motylkowym (48.70 s) ustanowił nowy najlepszy w historii tej konkurencji wynik w stroju tekstylnym.
W tym sezonie podczas każdego Pucharu Świata będziemy śledzili pewne historyczne zestawienia, o których pisaliśmy już wczoraj. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w klasyfikacjach kobiet i mężczyzn, którzy najczęściej stawali na najwyższym stopniu podium, zajdą spore zmiany. U panów po zmaganiach w Dausze liderem tego rankingu pozostał Roland Schoeman, który wygrał walkę na dystansie 50 m stylem klasycznym, co dało mu jubileuszowy, sześćdziesiąty złoty medal. Znacznie zbliżył się do niego jego rodak, Chad le Clos, który już wczoraj wyprzedził Randalla Bala z USA, wskakując na drugą pozycję, a dziś dołożył jeszcze sukces na dystansie 100 m stylem motylkowym i na swoim koncie ma już 56 zwycięstw. Wśród pań siedem krążków z najcenniejszego kruszcu dla Katinki Hosszu oznacza, że ma ich ona już w swojej karierze w Pucharze Świata 78 i do prowadzącej w klasyfikacji Martiny Moravcovej ze Słowacji traci 27 złotych medali.
Najwięcej zwycięstw w historii Pucharu Świata (kobiety):
1. Martina Moravcova (Słowacja) 105
2. Therese Alshammar (Szwecja) 93
3. Katinka Hosszu (Węgry) 78
Najwięcej zwycięstw w historii Pucharu Świata (mężczyźni):
1. Roland Schoeman (RPA) 60
2. Chad le Clos (RPA) 56
3. Randall Bal (USA) 54
DOHA 2014
Rekordy Świata:
100 m stylem zmiennym kobiet: Katinka Hosszu (Węgry) 57.25 s
200 m stylem zmiennym kobiet: Katinka Hosszu (Węgry) 2:02.61
400 m stylem zmiennym kobiet: Katinka Hosszu (Węgry) 4:20.83
Najlepsze wyniki w historii w strojach tekstylnych:
100 m stylem motylkowym mężczyzn: Chad le Clos (RPA) 48.70 s
200 m stylem dowolnym kobiet: Katinka Hosszu (Węgry) 1:51.41
100 m stylem grzbietowym kobiet: Katinka Hosszu (Węgry) 55.38 s
Rekordy Pucharu Świata:
200 m stylem klasycznym mężczyzn: Daniel Gyurta (Węgry) 2:01.06
200 m stylem dowolnym kobiet: Katinka Hosszu (Węgry) 1:51.41
Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (1/7):
Kobiety:
1. Katinka Hosszu (Węgry) 189 pkt
2. Inge Dekker (Holandia) 60 pkt
3. Mireia Belmonte (Hiszpania) 45 pkt
...8. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (Polska) 27 pkt
Mężczyźni:
1. Chad le Clos (RPA) 54 pkt
2. Daniel Gyurta (Węgry) 48 pkt
2. Thomas Fraser-Holmes (Australia) 48 pkt
...8. Konrad Czerniak (Polska) 22.5 pkt
...12. Paweł Korzeniowski (Polska) 15 pkt
Teraz zawodnicy przeniosą się szybko do Dubaju, gdzie będą ze sobą rywalizować 31 sierpnia i 1 września. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zobaczymy również naszych reprezentantów. Do rozdania będą kolejne punkty do klasyfikacji generalnej, a także kolejne dolary. Poznamy także zwycięzców pierwszego "klastru", którzy otrzymają pokaźne premie finansowe. Relacje z zawodów oczywiście na naszym portalu!