Oświęcim 2015: Kadra się powiększa!

Szymon Gagatek 2015-03-14 01:44

Podczas pierwszej sesji finałowej mistrzostw Polski 16-latków kolejne trzy zawodniczki dołączyły do grona tych, które wypełniły już minimum na Igrzyska Europejskie w Baku. W finale 50 m stylem dowolnym sporo krwi Natalii Fryckowskiej napsuła Adrianna Niewiadomska, czasy lepsze od wymaganych wypełniły także Gabriela Bernat na 200 m stylem grzbietowym i Paulina Piechota na 400 m stylem zmiennym.

Sprintem do złota

Piątkowe finały rozpoczęły się od wyjątkowego wyczynu Fryckowskiej, która w ciągu zaledwie kilku minut wywalczyła dwa złote medale! Zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz najpierw zmierzyła się z Adrianną Niewiadomską na dystansie 50 m stylem dowolnym. Popłynęła minimalnie wolniej niż w kwalifikacjach (25.85 s) i niewiele zabrakło, a na ostatnich metrach Niewiadomska odebrałaby jej panowanie w tej konkurencji. Ostatecznie zawodniczka z Raszyna straciła do zwyciężczyni trzy setne sekundy, ale i tak mogła być szczęśliwa z wypełnienia minimum na Igrzyska Europejskie.

Fryckowska prosto z dekoracji najlepszych kraulistek, z medalem i dyplomem w ręce, udała się na finał 50 m stylem klasycznym. Po wygraniu kwalifikacji na pewno można ją było zaliczyć do grona kandydatek do miejsc na podium, ale trzeba też było pamiętać, że do tej pory w tej konkurencji jeszcze nigdy nie udało jej się wywalczyć jakiegokolwiek krążka na rocznikowych mistrzostw kraju. Świetnie przygotowana bydgoszczanka pokazała jednak, że spośród dziewcząt urodzonych w 1999 roku jest najlepszą sprinterką. Po raz pierwszy w życiu zmałała barierę trzydziestu trzech sekund (32.97 s) i zdobyła drugie złoto! Na drugim miejscu znalazła się Martyna Drabik (33.25 s), a na trzecim Paulina Ożóg (33.36 s).

Bernat wraca do kadry

Po niemal dwóch latach przerwy na międzynarodowe zawody ponownie pojedzie Gabriela Bernat. Dziewiąta zawodniczka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy na dystansie 200 m stylem grzbietowym zwyciężyła dziś w swojej koronnej konkurencji z czasem 2:12.80, lepszym od minimum na Baku o ponad pół sekundy. Bernat zdominowała piątkową rywalizację grzbiecistek, wyprzedzając Julię Gus z Piętnastki Bydgoszcz o 2.68 s. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Duda (Śląsk Wrocław), notując wynik 2:15.77.

Piechota dopełniła formalności

Chwilę po Bernat, kolejną zawodniczką z wypełnionym kryterium na Baku została Paulina Piechota. Zawodniczka UKS 190 Łódź nie miała żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa na dystansie 400 m stylem zmiennym, wykorzystując już pierwszą okazję do zakwalifikowania się na czerwcowe igrzyska. Piechota uzyskała czas 4:46.38, poprawiła swój dotychczasowy rekord życiowy i pozostała niepokonana w rocznikowych mistrzostwach Polski w tej konkurencji. Drugie miejsce zajęła Julia Adamczyk, ale reprezentantka Lublinianki Lublin straciła do zwyciężczyni ponad pięć sekund (4:51.59). Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Dominika Janiszewska z Polonii Warszawa, która była ostatnią zawodniczką w finale, będącą w stanie złamać barierę pięciu minut (4:57.61).

Pierwsze złoto Roman

Magdalena Roman ma już za sobą cztery rocznikowe mistrzostwa Polski: dwa na krótkim i dwa na długim basenie. Na jej konice było do tej pory aż piętnaście medali z tych zawodów: dziewięć srebrnych i sześć brązowych. Na początku piątkowej sesji finałowej po raz siódmy stanęła na najniższym stopniu podium, tym razem na 50 m stylem dowolnym. Nigdy nie udało jej się jednak wywalczyć tytułu najlepszej zawodniczki w kraju, ale dziś to się zmieniło! Reprezentantka Polonii Warszawa zdominowała rywalizację na dystansie 200 m stylem dowolnym, uzyskując zdecydowanie najlepszy czas w swoim życiu (2:02.57). Julię Szatanek Roman wyprzedziła o ponad dwie sekundy. Trzecie miejsce zajęła Patrycja Rzońca ze Śląska Wrocław, która była lepsza o siedem setnych sekundy od reprezentantki gospodarzy, Dominiki Lichwy.

Z kolei na 100 m stylem motylkowym najszybsza okazała się Angela Ćwil. Zawodniczka MKS Piaseczno zanotowała rezultat 1:02.33, pokonując Sarę Redner (1:02.64) i Wiktorię Czarnecką (1:02.72). Na zakończenie dnia odbyła się rywalizacja sztafet 4x200 m stylem dowolnym, w której zawodniczki Unii Oświęcim wywalczyły dla swojego klubu jedyny dziś złoty medal. Katarzyna Lisowska, Dominika Lichwa, Liliana Pająk i Klaudia Leszczyńska pokonały cały dystans w czasie 8:31.64, wyprzedzając Polonię Warszawa i Piętnastkę Bydgoszcz.

400 m stylem zmiennym: Paulina Piechota (UKS 190 Łódź)   4:46.38
4x200 m stylem dowolnym: Unia Oświęcim (Katarzyna Lisowska, Dominika Lichwa, Liliana Pająk, Klaudia Leszczyńska)    8:31.63