Brazylia: Guido bliżej Budapesztu

Szymon Gagatek 2017-05-04 09:44

Guilherme Guido i Thiago Simon zostali bohaterami drugiego dnia Trofeu Maria Lenk. Pierwszy z nich na pływalni w Rio de Janeiro zwyciężył na 100 m stylem grzbietowym, zwiększając swoje szanse na bezpośrednią kwalifikację do reprezentacji na mistrzostwa świata, a drugi na dwukrotnie dłuższym dystansie stylem zmiennym złamał barierę dwóch minut.

Guido już rano postawił wszystko na jedną kartę. Chcąc wywalczyć jak najbardziej wartościowy wynik, dwie długości basenu w eliminacjach pokonał w 53.78. Dało mu to 900 punktów FINA i pozwoliło wskoczyć na piąte miejsce na liście Brazylijczyków walczących o osiem biletów na czempionat globu w Budapeszcie (więcej na końcu artykułu). W finale nie potrafił już powtórzyć tego osiągnięcia, ale popłynął o zaledwie sześć setnych sekundy wolniej i nie miał problemów z odniesieniem zwycięstwa. Na mecie zameldował się przed dwoma 20-latkami: Guilherme Basseto (54.78) oraz Nathanem Bighettim (54.93). Wśród kobiet pod nieobecność Etiene Medeiros, która skupia się na startach sprinterskich, złoty medal zdobyła Andrea Berrino (1:01.56).

Dobre wrażenie pozostawił po sobie w środę również Thiago Simon. Na najwyższym stopniu podium 200 m stylem zmiennym to właśnie on zastąpił Thiago Pereirę, który zakonczył już karierę. W finale uzyskał czas 1:59.49 i został czwartym reprezentantem Brazylii w historii, któremu udało się złamać barierę dwóch minut. Na finiszu wyprzedził Brandonna Almeidę (2:00.95) i Viniciusa Lanzę (2:00.97). Dopiero siódmy był półfinalistka ubiegłorocznych igrzysk, Henrique Rodrigues (2:02.56).