Japonia: Dayia Seto nie do zatrzymania

Szymon Gagatek 2019-04-05 13:03

Niespełna 25-letni Dayia Seto wywalczył w piątek swój pierwszy złoty medal tegorocznych mistrzostw Japonii. Czwartego dnia rywalizacji w na pływalni w Tokio okazał się najlepszy na dystansie 200 m stylem motylkowym. Co więcej, pracowite popołudnie uwieńczył awansem do czołowej ósemki na 200 m stylem zmiennym z pierwszym czasem i w sobotę spróbuje swoich sił w kolejnym finale.

Wyścig delfinistów bardzo mocno otworzył Masayuki Umemoto. Rówieśnik Seto prowadził przez 150 metrów, ale po ostatnim nawrocie gwiazdor reprezentacji Japonii rozpoczął świetny finisz. Ostatnią długość basenu pokonał w 29.86 i na mecie zameldował się z wynikiem 1:54.44. To trzeci rezultat w tym roku na świecie, gorszy tylko od osiągnięć Kristofa Milaka i Tamasa Kenderesiego z Węgier. Umemoto nie wytrzymał narzuconego sobie tempa i spadł na 4. pozycję. Na podium stanęli natomiast Takumi Terada (1:56.00) oraz Nao Horomura (1:56.15). Seto był nie do pokonania również w półfinałach 200 m stylem zmiennym. Cały dystans przepłynął w 1:58.44, wyprzedzając rywali o ponad sekundę. Barierę dwóch minut załamali jeszcze Juran Mizohata (1:59.79) i Takeharu Fujimori (1:59.98).

Na 50 m stylem grzbietowym kobiet złoto wywalczyła Natsumi Sakai, która zanotowała czas 28.18. Z kolei na 800 m stylem dowolnym mężczyzn z krążka z najcenniejszego kruszcu cieszył się Ayatsugu Hirai (7:55.85). Dwudziestosześciolatek po zaciętej walce wyprzedził o siedem lat młodszego Keisuke Yoshidę (7:56.62).

Szybkie pływanie w półfinałach 100 m stylem dowolnym zafundował sobie Katsumi Nakamura. Japoński pływak jako jedyny pokonał dwie długości basenu w czasie poniżej 49 sekund (48.44). W tej samej konkurencji wśród pań 1. miejsce zajęła Rika Oomoto (54.34), a na 200 m stylem motylkowym zdecydowanie najlepsza w walce o pierwszą ósemkę była Suzuka Hasegawa (2:07.21).