NCAA: Znakomity Jachowicz poprowadził Wayne State do rekordu!

Szymon Gagatek 2015-03-13 01:58

Mistrzostwa II Dywizji NCAA w pływaniu, które odbywają się w legendarnym UIPUI Natatorium w Indianapolis, są już na półmetku! Czołówka wyścigu po mistrzowskie tytuły wśród kobiet i mężczyzn zaczyna się coraz wyraźniej zarysowywać, a niebagatelne znaczenie w końcowej klasyfikacji mogą mieć sztafety. W rywalizacji drużynowej podczas czwartkowej sesji finałowej rewelacyjnie poradził sobie zwłaszcza Piotr Jachowicz!

Sesja finałowa rozpoczęła się od rywalizacji na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym. Wśród mężczyzn zwyciężyła ekipa Wayne State, w której na drugiej zmianie popłynął Jachowicz. Polak dał swoim kolegom sygnał do ataku. Dwie długości basenu pokonał w świetnym czasie (19.54 s!) i znacznie przyczynił się nie tylko do zajęcia przez jego drużynę pierwszego miejsca, ale także do odebrania rekordu II Dywizji zawodnikom Drury, którzy dzisiejszy finał zakończyli dopiero na piątym miejscu (Daniel Rzadkowski na pierwszym odcinku zanotował rezultat 20.31 s). W finale B z odniesieniem zwycięstwa nie mieli problemów pływacy z "polskiego" Lindenwood. Jakub Jończyk, Michał Szczukowski i Krzysztof Jankiewicz, wraz z Sergheiem Golbanem, wyprzedzili drugą drużynę o ponad osiem dziesiątych sekundy.

Jachowicz wystąpił też na zakończenie drugiego dnia, w zmaganiach sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym. Jego ekipa uległa w finałowej rywalizacji jedynie drużynie Queens, która poprawiła rekord II Dywizji. Polak na zmianie w stylu klasycznym uzyskał czas 52.58 s. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet Drury z Kacprem Pełczyńskim (53.16 s na drugim odcinku).

Kacper Pełczyński w finale 400 jardów stylem zmiennym nie popłynął szybciej niż w kwalifikacjach, uzyskując czas 3:55.81, ale udało mu się poprawić lokatę z sesji porannej i ostatecznie zajął w tej konkurencji szóste miejsce. Rywalizację zdominował rewelacyjny pierwszoroczniak, Nick Arakelian, który po wczorajszym zwycięstwie na 1000 jardów stylem dowolnym, dzisiejszy triumf okrasił rekordem II Dywizji (3:43.84), odbierając go Piotrowi Jachowiczowi.

Rezultatów z kwalifikacji nie poprawili również Polacy startujący na dystansie 100 jardów stylem motylkowym. Paweł Trenda został sklasyfikowany na siódmej pozycji (47.50 s), natomiast Krzysztof Jankiewicz w finale B uzyskał czas 48.20 s i zajął dwunastą lokatę. Niesamowitego wyczynu dokonał Matthew Josa z Queens, który cztery długości basenu pokonał w 44.89 s, zostając pierwszym zawodnikiem w historii II Dywizji, który złamał barierę 45 sekund w tej konkurencji. W sezonie 2014/2015 lepsze wyniki odnotowało tylko dwóch studentów startujących w I Dywizji: Jack Conger i Joseph Schooling! Czwartym reprezentantem naszego kraju, który wieczorem zaprezentował się indywidualnie, był Jakub Jończyk. Zawodnik Lindenwood był ósmy w finale 200 jardów stylem dowolnym (1:39.01).

W czwartkowej sesji finałowej nasze pływaczki wystąpiły tylko w wyścigach sztafetowych. Na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym w finale A popłynęła Zuzanna Chwadeczko, która na zmianie w stylu klasycznym w drużynie Uniwersytetu Drury uzyskała czas 1:03.60. Ostatecznie jej sztafeta przegrała walkę o pierwsze miejsce jedynie z Wingate. Po raz kolejny z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Ewa Dymarek, która w finale B zanotowała na drugim odcinku czas 1:02.77 (szybsze były tylko trzy zawodniczki z pierwszej ósemki). Ekipa Lindenwood, wsparta Kingą Lesińską na ostatniej zmianie, wyprzedziła jednak jedynie University of West Florida z Pauliną Szydło (1:04.85 w stylu klasycznym) i zajęła czternastą lokatę. Lesińska zaprezentowała się również w finałowej rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym. Polka popłynęła na pierwszej zmianie w zespole Lindenwood i uzyskała czas 23.80 s, który jest jej nowym rekordem życiowym. Ekipa Lwów w finale A zajęła ostatecznie ósmą pozycję.

Warto też odnotować czternaste miejsce na dystansie 200 jardów stylem dowolnym Julii Torończak. Córka polskich emigrantów, zawodniczka University of California-San Diego (o której na oficjalnej stronie jej uczelni można przeczytać, że płynnie mówi w języku swoich rodziców, a jej ulubioną zawodniczką jest Otylia Jędrzejczak) uzyskała czas 1:51.13.

Mistrzowie II Dywizji NCAA:
4x50 jardów stylem dowolnym kobiet: Drury (Xu Wen, Vera Johansson, Katya Rudenko, Janet Yu)   1:30.57 [rekord II Dywizji]
4x50 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Wayne State (Till Barthel, Piotr Jachowicz, Soren Holm, Joshua Schacht)   1:18.89 [rekord II Dywizji]
400 jardów stylem zmiennym kobiet: Courtney Deveny (Nova Southeastern)   4:16.63
400 jardów stylem zmiennym mężczyzn: Nick Arakelian (Queens)   3:43.84 [rekord II Dywizji]
100 jardów stylem motylkowym kobiet: Armony Dumur (Wingate)   52.42 s [rekord II Dywizji]
100 jardów stylem motylkowym mężczyzn: Matthew Josa (Queens)   44.89 s [rekord II Dywizji]
200 jardów stylem dowolnym kobiet: Patricia Castro Ortega (Queens)   1:45.27 [rekord II Dywizji]
200 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Thiago Sickert (Nova Southeastern)   1:35.07
skoki - trampolina 1m kobiet: Kristin Day (Clarion)   506.85 pkt
4x100 jardów stylem zmiennym kobiet: Wingate (Rita Koryukova, Olga Kosheleva, Armony Dumur, Sofia Petrenko)   3:40.28
4x100 jardów stylem zmiennym mężczyzn: Queens (John Suther, Nic Ericsson, Matthew Josa, Benjamin Taylor)   3:08.07 [rekord II Dywizji]