WYGRYWALI FAWORYCI

Joanna Kwatera 2014-02-09 02:06

Mimo, że oczy kibiców sportowego świata zwrócone były dziś głównie na zmagania sportowe na olimpiadzie w Soczi, w Katowicach, na pływalni miejscowej AZS AWF, prawie 730 pływaków ścigało się w Pucharze Silesia. Zawody to bardzo ciekawe i świetnie zorganizowane. Ze względu na dużą frekwencję organizatorzy skrócili rywalizację rozgrywając wyścigi seriami na czas. Zawodnicy ścigali się na dystansach 50 i 100metrowych we wszystkich stylach oraz 200m stylem dowolnym. Rozegrane zostały też wyścigi sztafetowe 4x50m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn oraz sztafeta Silesia 8x50m stylem dowolnym w składach mieszanych. Można powiedzieć, że w większości wyścigów zwyciężali faworyci.

Wśród mężczyzn w stylu grzbietowym prym wiodło trzech zawodników. Oba dystanse wygrał zawodnik AZS AWF Katowice Tomasz Polewka. Polewka dobry wynik uzyskał szczególnie w konkurencji sprinterskiej, gdzie za czas 24.32 osiągnął 803 pkt FINA. Drugą pozycję zajmował Rafał Bugdol, a trzecią Wojciech Gabrysz (obaj MKS – SMS Victoria Racibórz). Bugdol bardzo dobrze startował również w stylu dowolnym, wygrywając dystans 50m czasem 23.44, gdzie o 0,01 sekundy wyprzedził drugiego na mecie Jana Hołuba (WKS Śląsk Wrocław), a także zajmując drugie miejsce na dystansie dwa razy dłuższym, przygrywając tym razem z Hołubem o 0,1 sekundy. Rywalizacja w konkurencji 200m stylem dowolnym była bardzo zacięta do ostatnich metrów. Ostatecznie zwyciężył w niej zawodnik gospodarzy Michał Poprawa, uzyskując czas 1:50.29. Łupem tego pływaka padły też dystanse 50 i 100m stylem motylkowym oraz 100m stylem zmiennym, w których swobodnie zajmował pierwsze miejsca. W konkurencji 50m stylem klasycznym trochę niespodziewanie głównego pretendenta do zwycięstwa Mikołaja Machnika (AZS AWF Katowice) wyprzedził Krzysztof Tokarski (MKS-SMS Victoria Racibórz), wyłączając tablicę pomiaru czasu na wyniku 28.47s. Machnik natomiast nie miał już żadnych problemów ze zwycięstwem w wyścigu na dystansie 100m tym stylem i uzyskując czas 1:02.03 drugiego na mecie kolegę klubowego Patryka Nowaka pokonał o ponad dwie sekundy. W rywalizacji sztafet 4x50m stylem zmiennym dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy AZS AWF Katowice, a trzecie WKS Śląsk Wrocław. Bezkonkurencyjna okazała się sztafeta w składzie: Tomasz Polewka, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa, Szymon Warwas, która zanotowała wynik 1:40.67.

Rywalizację wśród kobiet zdominowały dziś zawodniczki Juvenii Wrocław. Dominika Sztandera z dużą przewagą wygrała konkurencje 50 i 100m stylem klasycznym, zwyciężyła też na dystansie 50m stylem dowolnym, a także zajęła trzecie miejsce na dystansie 100m stylem zmiennym. Jeszcze lepiej spisała się Alicja Tchórz wygrywając cztery dystanse: 100m stylem dowolnym, motylkowym i zmiennym oraz 200m stylem dowolnym, w każdej z tych konkurencji pokonując drugą na mecie rywalkę o niemal 2 sekundy. Królową stylu grzbietowego została dziś Klaudia Naziębło, która wygrała zdecydowanie oba dystanse oraz dołożyła do tego zwycięstwo w konkurencji 50m stylem motylkowym i drugie miejsce na dystansie 200m stylem dowolnym. W rywalizacji sztafet na dystansie 4x50m stylem zmiennym triumfowała najlepsza drużyna Zimowych Mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim – MKS Juvenia Wrocław, w niezmiennym składzie: Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz i Beata Pożarowszczyk, uzyskując czas 1:56.69 i o ponad dwie sekundy wyprzedzając drugie - zawodniczki WKS Śląsk Wrocław oraz trzecie - pływaczki UKP Unii Oświęcim.

Bardzo ciekawy przebieg miała też rywalizacja sztafet Silesia na dystansie 8x50m stylem dowolnym, gdzie w składzie drużyny znajdowało się 4 mężczyzn i 4 kobiety. Od początku do końca prowadził zespół WKS Śląsk Wrocław w składzie: Jan Hołub, Karolina Dyrda, Mateusz Chaba, Iga Haraf, Karol Zaczyński, Nikola Petryka, Radosław Bor i Paulina Żelazna. Pływacy Ci uzyskali czas 3:21.54 i nieznacznie wyprzedzili ścigających ich zaciekle przez cały wyścig zawodników AZS AWF Katowice. Trzecia na mecie zameldowała się drużyna UKP Unii Oświęcim.

Najlepszą pływaczką zawodów za dwa najlepsze starty wg punktacji FINA wśród kobiet została Alicja Tchórz, uzyskując w sumie 1533 pkt. Na drugiej pozycji znalazła się Klaudia Naziębło (1511 pkt), a na trzeciej ich koleżanka klubowa Dominika Sztandera (1439 pkt). Wśród mężczyzn najlepszy okazał się, tak jak w zeszłym roku, Tomasz Polewka, zdobywając 1579 pkt. Wyprzedził on drugiego w tabeli Michała Poprawę (1504 pkt) oraz trzeciego - zawodnika WKS Śląsk Wrocław – Karola Zaczyńskiego (1449 pkt).

Klasyfikację medalową w kategorii OPEN zwyciężyła drużyna Juvenii Wrocław, dla której medale zdobywały same kobiety – Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło i Alicja Tchórz. W sumie pływaczki te wywalczyły 13 medali, w tym 11 złotych, 1 srebrny i 1 brązowy. Z 19 medalami na drugiej pozycji zameldowała się drużyna gospodarzy - AZS AWF Katowice. Trzecie miejsce przypadło zawodnikom WKS Śląsk Wrocław (13 medali).