Polska

Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień IV

Szymon Gagatek 2016-09-26 01:00

W niedzielne popołudnie dobiegła końca VII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania w Krakowie. Ostatni dzień, znacznie krótszy niż pozostałe trzy, bo obejmujący tylko jeden blok wykładów, dostarczył kolejnych materiałów do przemyśleń w kwestiach odnowy biologicznej oraz techniki, nie zabrakło także tematów organizacyjnych.

Dzień rozpoczął się od omówienia najważniejszych kwestii dotyczących wprowadzonego do polskiego pływania Internetowego Systemu Ewidencji i Licencji SEL. Następnie swoich "pięciu minut" na tegorocznej konferencji doczekała się piłka wodna. Mariusz Stawecki przedstawił słuchaczom informacje dotyczące tej coraz prężniej rozwijającej się w naszym kraju wodnej gry zespołowej: historię dyscypliny, podstawowe przepisy oraz technikę i taktykę.

Po krótkiej przerwie swoje drugie wystąpienie na tegorocznej konferencji miał fizjoterapeuta naszej kadry narodowej, Wojciech Kurzydło. Opowiadając o odnowie biologicznej i regeneracji, zaprezentował kilka innowacyjnych rozwiązań, które były stosowane w trakcie przygorowań reprezentacji do igrzysk. W międzyczasie w drugiej sali Anna Wierniuk omówiła zmiany przepisów w skokach do wody i przedstawiła nowe konkurencje wprowadzone ostatnio do rywalizacji na największych imprezach międzynarodowych: zawody drużynowe, czy też zmagania par mieszanych w skokach synchronicznych. Panel dotyczący divingu zakończyła Natalia Główka, przestawiając strategię żywieniową zawodników uprawiających tę dyscyplinę.

Z kolei na sali A Robert Brus wyjaśnił zmiany w regulaminie cyklu Grand Prix w sezonie 2016/2017. Najważniejszą wydaje się być powrót do rozgrywania zawodów w dwóch częściach: najpierw startować będą najszybsi (na dystansach 50, 100 i 200 metrów odbędzie się pięć serii, natomiast na 400, 800 i 1500 metrów - trzy wyścigi rozstawione), a dopiero później do wody wskoczą pozostali uczestnicy rywalizacji.

Kolejnym prelegentem był Bartosz Stanecki - trener ze Starachowic, który opowiedział o programie szkolenia dzieci i młodzieży w wieku 9-13 lat, kładąc szczególny nacisk na naukę prawidłowej techniki pływania. Niemal na samo zakończenie konferencji szef wyszkolenia Polskiego Związku Pływackiego Jan Wiederek przedstawił jeszcze projekt kalendarza najważniejszych imprez krajowych i międzynarodowych w 2017 roku, dostępny także TUTAJ. Jeżeli zostanie on ostatecznie zatwierdzony, letnie mistrzostwa Polski odbędą się na obiekcie Aqua Lublin, natomiast grudniowe zmagania naszych najlepszych pływaków na krótkim basenie zostaną przeprowadzone na nowoczesnej pływalni w Łodzi, która już wkrótce zostanie oddana do użytku.

Kolejną udaną konferencję zamknął jej gospodarz, wiceprezes PZP ds. szkoleniowych i prezes MOZP Kazimierz Woźnicki. W tym roku, tak jak w poprzednich, na wysokości zadania stanęło wydawnictwo AKNET-PRess, na czele z Katarzyną Urbańczyk-Kogut. Wydawnictwo dopilnowało każdego drobiazgu, przygotowując wszystkim obecnym słuchaczom znakomicie przygotowane materiały. Teraz czas przekuć wiedzę na rezultaty!
GALERIA ZDJĘĆ