Burska i Pielowski z biletami do Budapesztu!

Szymon Gagatek 2017-06-25 15:17

Trzecie w tym roku zawody Pucharu Świata w pływaniu długodystansowym były niezwykle ważne dla startujących w nich reprezentantów Polski. Setubal stało się areną zmagań o przepustki na lipcowy czempionat globu i sierpniową Uniwersjadę. Bilety do Budapesztu oraz Tajpej wywalczyli Krzysztof Pielowski i Justyna Burska, a na Tajwanie wystąpi również Joanna Zachoszcz.

Najlepsze miejsce spośród Biało-czerwonych zajęła Burska. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn pokonała 10-kilometrową trasę w 1:38:26.30 i finiszowała jako 14., ze stratą pięćdziesięciu sekund do zwyciężczyni. Na 23. lokacie sklasyfikowana została jej klubowa koleżanka, Joanna Zachoszcz. Nasza olimpijka zdołała na tyle odbudować swoją formę po długiej przerwie pod koniec ubiegłego roku, by zapewnić sobie możliwość kolejnego występu na Uniwersjadzie. Dwa lata temu w Gwangju była szósta. W rywalizacji kobiet w Setubal zaprezentowała się jeszcze Hanna Bakuniak z MKP Szczecin, która ukończyła zawody na 30. pozycji.

Zmagania wygrała Rachele Bruni. Włoszce udało się minimalnie wyprzedzić utalentowaną Viviane Jungblut. Dwudziestojednoletnia Brazylijka w ostatnich tygodniach robi duże wrażenie. Na mistrzostwach Brazylii zdobyła kwalifikację do Budapesztu na rzecz utytułowanej Poliany Okimoto, a teraz pokazała, że ma zamiar liczyć się w walce także na szczeblu międzynarodowym. Na najniższym stopniu podium stanęła kolejna zawodniczka z Ameryki Południowej, Samantha Arevalo.

Trzech Polaków pojawiło się na starcie wyścigu mężczyzn. Po wyjściu z wody prawdziwie szczęśliwy mógł być jednak tylko jeden z nich. Krzysztof Pielowski dopłynął do mety jako 20. i spełnił kryteria Polskiego Związku Pływackiego dające wyjazd na mistrzostwa świata i Uniwersjadę. Blisko miejsca w kadrze na najważniejszą akademicką imprezę sportową był Urbaniak. Poznaniak upasował się na 26. miejscu i zabrakło mu tylko jednej pozycji, by zapewnić sobie miejsce w samolocie do Tajpej. Z dyskwalifikacją rywalizację zakończył natomiast Bartłomiej Kubkowski.

Swój wielki talent potwierdził Kristof Rasovszky. Ubiegłoroczny mistrz świata juniorów finiszował najszybciej, o dwie sekundy wyprzedzając Roba Muffelsa z Niemiec i o osiem sekund Andreę Manziego z Włoch. Dla Węgra, będącego w pełni przygotowań do reprezentowania swojego kraju na czempionacie globu seniorów na Balatonie, był to pierwszy w karierze triumf w zawodach Pucharu Świata. Na siódmej lokacie znalazł się mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Holender Ferry Weertman.