Francja: Sztandarowa sztafeta wraca do gry!

Szymon Gagatek 2019-04-19 21:11

Francuskie pływanie przez wiele lat kojarzyło nam się z bardzo mocną sztafetą 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn. Świetne wyścigi z igrzysk w Pekinie, Londynie i Rio czy złote medale innych wielkich międzynarodowych imprez odeszły w zapomnienie po braku kwalifikacji na ostatnie mistrzostwa świata i odpadnięciu w eliminacjach mistrzostw Europy w Glasgow. Jednak w tym roku Trójkolorowi znów mają być mocni!

Walka o sztafetowe minimum już w sesji porannej czwartego dnia krajowego czempionatu w Rennes zakończyła się wielkim sukcesem. Aż pięciu zawodników - w tym czterech Francuzów (Clement Mignon, Mehdy Metella, Tom Paco Pedroni i Jeremy Stravius) - złamało barierę 49 sekund i ze zdobyciem przepustki na czempionat globu w Gwangju nie było większych problemów. Po południu rozpoczęła się za to rywalizacja o dwie wolne indywidualne kwalifikacje. W finałowym wyścigu triumfował Metella, który dwie długości basenu pokonał w 48.27. Dwudziestosiedmiolatek wyprzedził zwycięzcę eliminacji, Clementa Mignona (48.54) i to właśnie tę dwójkę zobaczymy w zmaganiach na 100 m stylem dowolnym w Korei Południowej.

W mistrzostwach Francji świetną formą wciąż dysponuje znakomity Szwajcar. Jeremy Desplanches zdobył w piątek już trzecie złoto na tych zawodach, będąc nie do zatrzymania na 200 m stylem zmiennym. Wynik 1:56.89 pozwolił mu wskoczyć na 5. miejsce na światowych listach. Desplanches był jedynym zawodnikiem, który złamał w tej konkurencji barierę dwóch minut. Z kolei w rywalizacji pań nie było niespodzianek. Na 50 m stylem grzbietowym triumfowała Beryl Gastaldello, która dołączyła do grona 15 pływaczek mających już w tym sezonie rezultaty poniżej 28 sekund (27.88 w eliminacjach i 27.98 w finale), na 200 m stylem motylkowym 1. lokatę zajęła Lara Grangeon (2:09.50), a na 400 m stylem zmiennym zwyciężyła Fantine Lesaffre (4:37.74). Medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Europy plasuje się obecnie na 8. miejscu w światowym rankingu 2019 roku.