NCAA: Szynal w życiowej formie

Szymon Gagatek 2016-12-05 18:01

Ludwika Szynal znów udowodniła, że w grudniu pływa jej się znakomicie. Tak jak w ubiegłym roku, zawodniczka Uniwersytetu Akron podczas zawodów Zippy Invitational imponowała formą, poprawiając rekordy życiowe na czterech dystansach. Dodatkowo, swoim osiągnięciem z finału 200 jardów stylem grzbietowym praktycznie zapewniła sobie zaproszenie na mistrzostwa NCAA!

Lublinianka zaliczyła w Ocasek Natatorium kilka naprawdę wartościowych występów. Zmagania rozpoczęła od 11. miejsca na 200 jardów stylem zmiennym. W finale B wyśrubowała życiówkę sprzed dwunastu miesięcy o dokładnie jedną dziesiątą sekundy (2:05.30), co okazało się tylko zwiastunem kolejnych dobrych wyników. Drugiego dnia Zippy Invitational najpierw na pierwszej zmianie sztafety 4x50 jardów stylem zmiennym pokonała dwie długości basenu w 25.36 (jeszcze nigdy nie była tak szybka), a następnie stoczyła emocjonującą walkę o indywidualne zwycięstwo na 100 jardów stylem grzbietowym ze swoją koleżanką z uczelni, Madison Myers.

Młoda Amerykanka, która w ubiegłym roku przebojem weszła do drużyny "Zips" i odebrała naszej zawodniczce miejsce w pierwszym składzie sztafet Akron w stylu zmiennym, szybko objęła prowadzenie w wyścigu finałowym. Na półmetku miała nad Szynal już ponad siedem dziesiątych sekundy przewagi, ale Polka nie dała za wygraną i na ostatniej długości basenu wyprzedziła Myers "o włos" (52.94 - 53.02). Jakby tego było mało, po raz pierwszy w swojej akademickiej karierze złamała barierę pięćdziesięciu trzech sekund.

Prawdziwy popis umiejętności Szynal dała jednak ostatniego dnia, w swojej koronnej konkurencji. Dystans 200 jardów stylem grzbietowym pokonała w 1:52.94 i była całkowicie bezkonkurencyjna. Wyśrubowała tym samym własny rekord Mid-American Conference i najlepszy czas w historii polskiego pływania na jardach. To w tym momencie dwunasty wynik w roku akademickim 2016/2017 w całych Stanach Zjednoczonych! Powinien on bez najmniejszego problemu dać reprezentantce naszego kraju przepustkę na marcowe mistrzostwa ligi.

W Akron nie zabrakło też innego naszego grzbiecisty, Aleksandra Danielewskiego. Pływak Uniwersytetu Oakland również okazał się najszybszy w całej stawce na 200 jardów grzbietem (1:46.14). Dodatkowo poprawił swoje rekordy życiowe na 100 jardów stylem grzbietowym (47.99) i motylkowym (50.30).

Zippy Invitational
*Ludwika Szynal (University of Akron)
*Aleksander Danielewski (Oakland University)
KOMPLET WYNIKÓW

Na mocno obsadzonych zimowych mistrzostwac USA na pływalni jardowej pojawiła się natomiast w ubiegłym tygodniu Jowita Sieńczyk. Zawodniczka z Białej Podlaskiej ucząca się na Uniwersytecie Północnego Teksasu wystartowała w Atlancie tylko w jednej konkurencji. Na dystansie 200 jardów stylem zmiennym uzyskała czas 2:06.58 i zajęła 45. pozycję.

Jedną z największych gwiazd zawodów okazał się Tom Shields. Amerykanin, szykujący się do startu na czempionacie globu w Windsor, zaprezentował wyśmienitą dyspozycję. Został między innymi pierwszym człowiekiem w historii, który na 100 jardów stylem motylkowym złamał barierę czterdziestu czterech sekund (43.84). Wygrał też na 100 jardów stylem grzbietowym, a w finale 50 jardów stylem dowolnym postanowił przepłynąć dwie długości basenu delfinem. Pomimo słabego startu, zajęło mu to zaledwie 20.10 i pozwoliło uplasować się na szóstej lokacie!