Rosja: Dominacja Ryłowa

Szymon Gagatek 2018-04-25 19:54

W finale 200 m stylem grzbietowym podczas ostatniego dnia mistrzostw Rosji Jewgienij Ryłow popłynął tylko o jedną dziesiątą sekundy wolniej od swojego rekordu Europy! Niespełna 22-letni zawodnik zdominował rywalizację na pływalni olimpijskiej w Moskwie i objął zdecydowane prowadzenie na światowych listach w 2018 roku.

Podobnie jak w 2016 i 2017 roku, na mistrzostwach kraju Ryłow zaprezentował fantastyczną dyspozycję. Tym razem zanotował rezultat 1:53.71, gorszy o jedną dziesiątą sekundy od osiągnięcia, które w ubiegłym sezonie w Dunaj Arenie dało mu tytuł mistrza świata. Został tym samym pierwszym grzbiecistą, który w 2018 roku przepłynął dystans 200 metrów na grzbiecie w czasie poniżej minuty i pięćdziesięciu pięciu sekund. Drugi był Kliment Kolesnikow (1:55.91), a na trzeciej lokacie sklasyfikowany został Grigorij Tarasewicz (1:57.83).

Szóstego dnia mistrzostw odbyło się łącznie aż dziesięć wyścigów finałowych. Po ich zakończeniu w czołówce rankingów sezonu letniego znalazło się jeszcze kilku pływaków z Rosji. Świetnie na 50 m stylem dowolnym poradził sobie Władimir Morozow. Jedną długość basenu pokonał w 21.47, minimalnie wolniej od swojej życiówki a zarazem rekordu kraju. W 2018 roku szybsi byli tylko Benjamin Proud z Wielkiej Brytanii i Bruno Fratus z Brazylii. Srebrny medal wywalczył Sergiej Fesikow, ale jego strata do Morozowa wyniosła ponad sześć dziesiątych sekundy (22.10). Trzecie miejsce zajął natomiast Iwan Kuźmenko (22.12).

Sprinterski popis w stylu klasycznym dała Julija Jefimowa. Rywalizację żabkarek wygrała z drugim w tym roku czasem na świecie, 30.30. Barierę trzydziestu jeden sekund złamała także najbardziej doświadczona z finalistek, 28-letnia Natalia Iwaniewa (30.63). Tym samym wypełniła minimum na mistrzostwa Europy i w sierpniu wystartuje w Glasgow. Z kolei na 50 m stylem motylkowym doszło do niespodzianki. Swietłana Czimrowa musiała uznać wyższość Sofii Spodarenko, która wyprzedziła ją o trzy setne sekundy (26.52 - 26.55).

Swoje trzecie indywidualne złoto w Moskwie wywalczyła Maria Kamieniewa. Młoda rosyjska pływaczka tym razem okazała się najlepsza na 100 m stylem dowolnym, uzyskując rezultat 54.35. Na mecie pokonała Weronikę Andrusenko (54.47) i Arinę Openyszewą (54.68). Andrusenko nie miała za to konkurencji na czterokrotnie dłuższym dystansie, notując wynik 4:06.73. Na 200 m stylem zmiennym kobiet triumfowała Wiktoria Andrejewa (2:12.15), a na 400 metrów wśród zmiennistów pierwsze miejsce zajął zaledwie 18-letni Maksim Stupin (4:16.90).