Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych – dzień 2.

Marcin Ryszka 2015-12-07 20:00

Za nami drugi dzień zmagań na pływalni w Szczecinie, na której w sobotę działo się bardzo wiele. Rekord świata, znakomite wyniki naszych reprezentantów i zacięta walka o medale. Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze zmagań we Floating Arenie.

Podobnie jak wczoraj, zmagania rozpoczęły się od występów kraulistów. Na 100m stylem dowolnym wśród pań z niepełnosprawnością narządu ruchu, po wczorajszym znakomitym występie na 400m, znakomitą dyspozycję potwierdziła Oliwia Jabłońska. Podopieczna trenera Seidla uzyskała 833 pkt i wyprzedziła swoją rywalkę Chantalle Zijdervelt o 17 pkt. Brązowy medal zdobyła Białorusinka Aliaksandra Svadkouskaya 660 pkt.

W tej samej konkurencji u kobiet z grup S11-S13 zwyciężyła holenderka Lisette Bruinsma 891 pkt. Ze srebrnego medalu cieszyła się Niemka Maike Schnittger 808 pkt, a trzecia była Joanna Mendak 770 pkt.

Wśród mężczyzn w grupach startowych od S1 do S10 złoty medal zdobył Tim Van Duuren z Holandii 736 pkt. Drugie miejsce zajął Włoch Simone Ciulli 718 pkt, a na najniższym stopniu podium stanął jego rodak Youri Prezzi 706 pkt. Najwyżej wśród Polaków został sklasyfikowany Rafał Kalinowski 683 pkt.

U mężczyzn z niepełnosprawnością narządu wzroku zwyciężył Azer Dzmitry Salei 833 pkt. Drugi wynik uzyskał Tursunkhujaev Muzaffar z Uzbekistanu 812 pkt, a brązowy medal zawisł na szyi Ramana Salei z Azerbejdżanu 802 pkt. Najwyżej z Polaków uplasował się Piotr Michalak (679 pkt), który zajął 5. miejsce.

Po stylu dowolnym przyszedł czas na żabkarzy. Drugi medal tego dnia zdobyła Holenderka Challete Zijdervelt. Tym razem okazała się najlepsza na 50m stylem klasycznym 953 pkt. Paulina Woźniak, po brązowym medalu na dwukrotnie dłuższym dystansie, na 50m zajęła drugie lokatę 873 pkt. Trzecia był Zulfya Gabidullina z Kazakhstanu 800 pkt.

U kobiet z niepełnosprawnością narządu wzroku znakomity występ odnotowała Holenderka Lisette Bruinsma, która zdobyła złoty medal wynikiem 1048 pkt. Czas uzyskany w Szczecinie jest również nowym rekordem świata w grupie startowej S11, czyli zawodniczek niewidomych. Na drugiej pozycji uplasowała się Amely Telle z Niemiec 848 pkt, a trzecia była Francuzka Stephanie Douard 678 pkt.

W tej samej konkurencji u panów z niepełnosprawnością narządu ruchu złoty medal zdobył Holender Simon Boer. Drugi wynik uzyskał Niemiec Niels Grunenberg 719, a trzeci był Viktor Kemeny ze Słowacji 701 pkt. Najlepszy z Polaków, Marcin Potoczny, zajął 6. miejsce 559 pkt.

W grupach S11-S13 zwyciężył Anuar Akhmetov z Kazakhstanu 824 pkk, który wyprzedził swojego rodaka Andreya Afanasyeva 761 pkt. Trzecie miejsce zajął Christian Bundgaard 704 pkt. Najlepszy Polak w tej konkurencji, Bartłomiej Niesyczyński, był czwarty 649 pkt.

Po raz pierwszy na pływalni w Szczecinie mogliśmy podziwiać specjalistów od stylu grzbietowego. Wśród kobiet z niepełnosprawnością narządu ruchu zwyciężyła Niemka Verena Schott 754 pkt. Druga była przedstawicielka gospodarzy Paulina Woźniak 608 pkt, a na najniższym stopniu podium stanęła Czeszka Anezka Floriankowa 584 pkt.

W grupie startowej od S11 do S13 zwyciężyła holenderka Sanne Hofman 709 pkt. Srebrny medal zdobyła Karina Petrikova ze Słowacji 667 pkt, a trzecia była Włoszka Martina Rabbilini 665 pkt.

W tej samej konkurencji u mężczyzn z niepełnosprawnością narządu ruchu złoty medal zdobył Patryk Biskup 819 pkt. Drugi najlepszy wynik uzyskał Łotysz Janis Plotnieks 731 pkt. Trzecie miejsce zajął drugi z naszych reprezentantów, Kamil Karpiug 729 pkt.

Wśród zawodników z niepełnosprawnością narządu wzroku zwyciężył Azer Raman Salei 841 pkt. Wyprzedził on Wojciecha Makowskiego 833 pkt oraz swojego rodaka Dzmitrya Salei 750 pkt.

Czwartą konkurencją drugiego dnia zmagań w Szczecinie było 100m stylem motylkowym. W kategorii grup startowych od S1 do S10 zwyciężyła Oliwia Jabłońska 814 pkt. Srebrny medal zdobyła wielka rywalka naszej reprezentantki, Francuzka Elodie Lorandi 730 pkt. Brązowy medal zawisł na szy Yulyi Gordiychuk z Niemiec 510 pkt. Warto podkreślić, że czas, za który Jabłońska uzyskała jest jej drugim najlepszym osiągnięciem w karierze. Szybciej pływała tylko raz podczas mistrzostw Europy w Eindhoven 2014 roku.

Wśród kobiet z niepełnosprawnością narządu wzroku zwyciężyła Joanna Mendak. Podopieczna trenera Deca za swój wynik otrzymała aż 949 pkt. Za naszą reprezentantką uplasowały się Amilowa Fotimakhon z Uzbekistanu 856 pkt i Karina Petrikova ze Słowacji 510 pkt.

Wśród panów w grupie startowej od S1 do S10 zwyciężył Lasse Andersen Winther 781 pkt. Wyprzedził on Niemca Adama Karasa 667 pkt i naszego reprezentanta Sebastiana Matczaka 665 pkt.

U mężczyzn z niepełnosprawnością narządu wzroku dwa pierwsze miejsca zajęli reprezentanci Azerbejdżanu. Złoty medal zdobył Raman Salei 921 pkt. Ze srebra cieszył się Dzmitry Salei 830 pkt, a trzeci był Tursunkhujaev Muzaffar z Uzbekistanu 783 pkt.