MŚJ: Ciężkowski powalczy w półfinałach

Szymon Gagatek 2013-08-29 12:30

Dominik Ciężkowski był jedynym Polakiem, który podczas czwartego dnia Mistrzostw Świata juniorów w Dubaju wywalczył przepustkę do zmagań w sesji finałowej. Polak zajął jedenaste miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym. Już w kwalifikacjach padły dwa rekordy zawodów, a Ruta Meilutyte pokazała, że być może już wkrótce na dobre dołoży do swojego repertuaru starty na 200 m stylem zmiennym.

Ciężkowski w sesji porannej uzyskał czas 24.64 s, zaledwie siedem setnych sekundy gorszy od rekordu życiowego, który ustanowił na Mistrzostwach Europy juniorów w Poznaniu. Kolejną szansę na poprawienie rezultatu będącego jednocześnie rekordem Polski 17-latków dostanie w półfinałach. Drugiemu z naszych zawodników startujących w tej konkurencji, Jerzemu Twarowskiemu, nie udało się wejść do najlepszej szesnastki. Pływak Jordana Kraków zajął rano 37. miejsce (25.63 s).

Na niezłej, piętnastej pozycji na dystansie 200 m stylem klasycznym został sklasyfikowany Marcin Stolarski. Reprezentant Polski cztery długości basenu przepłynął w 2:18.50. Rezultat ten był gorszy o ponad dwie i pół sekund od jego życiówki (2:15.81). Gdyby udało mu się do niej zbliżyć, popołudniu moglibyśmy zobaczyć go w wyścigu finałowym. Ósmy rezultat kwalifikacji był bowiem równy 2:16.01. Sporą niespodzianką kwalifikacji było odpadnięcie Japończyka, Koheiego Goto. Brązowy medalista rywalizacji na o połowę krótszym dystansie zajął dopiero czternaste miejsce, tuż przed Stolarskim.

Awansu nie udało się wywalczyć Polkom. Wioletta Orczykowska była dwudziesta trzecia na 400 m stylem dowolnym (4:28.25), a Agata Naskręt zajęła dopiero trzydziestą drugą pozycję na 50 m stylem grzbietowym. Siódma zawodniczka w tej konkurencji podczas tegorocznego czempionatu Starego Kontynentu juniorów popłynęła niemal sekundę wolniej od rekordu życiowego. Podobnie jak w przypadku Stolarskiego, gdyby udało jej się powtórzyć wyczyn z poznańskich mistrzostw, popołudniu wystąpiłaby w półfinałach.

A teraz akapit z cyklu "to nazwisko warto zapamiętać". Niesamowity występ w kwalifikacjach 50 m stylem grzbietowym zaliczyła Gabrielle Fa'Amausili. Nowozelandka poprawiła rano rekord mistrzostw świata juniorów, uzyskując czas 28.14 s. Wyśrubowała tym samym swój własny rekord życiowy o dokładnie 1.2 s! Taki wynik w Barcelonie oznaczałby dziewiąte miejsce w półfinałach i otarcie się o występ w finale. Nic nadzwyczajnego? Być może, ale Fa'Amausili ma dopiero... czternaście lat! Krótki filmik o tej zawodniczce znajdziecie pod tym linkiem.

Drugi najlepszy wynik w historii zawodów padł w kwalifikacjach sztafet 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn. Uzyskali go Brytyjczycy, którzy popłynęli w składzie: James Guy, Max Litchfield, Caleb Hughes i Matthew Johnson. Od teraz jest on równy 7:19.93. Dopiero czwarte miejsce zajęli Australijczycy, którzy popołudniu na pewno włączą się do walki o złoto. W zespole z Antypodów popłynie Mackenzie Horton. Rano odpoczywał, ale w finale na celowniku będzie miał już szósty medal z najcenniejszego kruszcu na czempionacie w Dubaju.

W kwalifikacjach 200 m stylem zmiennym najlepszy wynik uzyskała niesamowita Ruta Meilutyte. Litwinka (2:15.10) o pięć setnych sekundy wyprzedziła Emu Higuchi z Japonii. Wiele osób twierdzi, że Meilutyte w przyszłości może zdominować również rywalizację w tej konkurencji. W tym roku pływała już znacznie szybciej (2:13.69), ale zawody w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich są dla niej prawdziwym sprawdzianem. Jeżeli wczoraj można było stwierdzić, że miała zajęte popołudnie, to co powiedzieć o jej planach na dzisiejszą sesję finałową? Litwinka weźmie udział w niemal wszystkich konkurencjach, które zaplanowano na czwartek! Najpierw czeka ją półfinał rywalizacji na dystansie 50 m stylem grzbietowym, a później wystąpi w trzech finałach: 50 m stylem motylkowym, 100 m stylem klasycznym i dopiero na zakończenie dnia powalczy o złoto na 200 m stylem zmiennym.