Francja: Mocni długodystansowcy

Szymon Gagatek 2019-04-18 11:27

Kadra Francji na mistrzostwa świata powiększyła się w środę o kolejne trzy osoby. Swoją kwalifikację przypieczętowali długodystansowcy oraz Beryl Gastaldello, która zwyciężyła na 100 m stylem grzbietowym. David Aubry i Damien Joly pokazali się z bardzo dobrej strony na 1500 m stylem dowolnym, dwukrotnie w trakcie dwóch dni krajowego czempionatu łamiąc barierę piętnastu minut.

Już we wtorkowych eliminacjach Aubry i Joly znacznie przybliżyli się do wywalczenia przepustek do Gwangju. Pierwszy uzyskał czas 14:54.42, drugi 14:56.96. Obaj wypełnili wymagające minima francuskiej federacji i wyścig finałowy musieli po prostu zakończyć na pierwszych dwóch miejscach. Tak też się stało, złoto wywalczył Aubry (14:57.56), a Joly finiszował tuż za nim (14:58.15). Na liście zawodników, którzy w tym roku złamali barierę 15 minut mamy zatem w tym momencie już 13 osób. Aubry w światowym rankingu jest 5., natomiast Joly plasuje się na 9. pozycji.

Do kadry dołączyła również Beryl Gastaldello, mimo że wcale nie wypełniła wymaganych norm w eliminacjach 100 m stylem grzbietowym. Rano kłóciła się, że startując bez czasu zgłoszenia w nierozstawionej serii, w uzyskaniu dobrego wyniku przeszkodził jej starter, który dwukrotnie wywołał komendę "na miejsca". Działacze uznali jej argumenty za słuszne i Dyrektor Techniczny francuskiej federacji pozwolił jej walczyć o minmum w finale. Popołudniowy wyścig zakończyła zdobywając złoto z wynikiem 1:00.07 (poniżej wymaganego 1:00.42).

Drugi dzień zawodów przyniósł też kilka rozczarowań. Finały 100 m stylem grzbietowym mężczyzn i 100 m stylem klasycznym kobiet nie stały na zbyt wysokim poziomie, a dodatkowo bardzo prawdopodbne, że na mistrzostwach świata w Gwangju nie zobaczymy sztafety Trójkolorowych na dystansie 4x200 m stylem dowolnym panów. Najlepsza czwórka zawodników na mecie eliminacji nie wypełniła bowiem wymaganego minimum. Złoto w tej konkurencji wywalczył Jordan Pothain, który cztery długości basenu pokonał w 1:47.33.