PŁYWACY OCENIAJĄ: FINIS GLIDE SNORKEL

Katarzyna Kasperek 2014-11-18 13:33

OPIS PRODUCENTA:

Najwyższy priorytet dla FINIS stanowią innowacyjne badania i projekty. Oddanie temu celowi przyniosło produkty prawdziwie rewolucyjne, takie jak rurka czołowa Swimmer's Snorkel, która jest szczytowym osiągnięciem w procesie polepszania techniki pływackiej.

Rurka czołowa Finis Glide przeznaczona do poprawy techniki podczas pływania. Rurka pomaga skupić się na technice pływania górnych partii ciała. Ważną różnicą jest to, że z fajki został usunięty zawór, przez co zmniejszony jest opór i występujące drgania. Użyty jest najwyższej jakości miękki silikon i oczywiście piękne pastelowe kolory.

Rurka zapewnia swobodne oddychanie oraz zwiększa wydajność tlenową. 

Hydrodynamiczny kształt - zakrzywiony kształt zmniejsza opór oraz pomaga osiągnąć optymalna pozycję w wodzie. 

Szybkie dopasowanie - szybka regulacja paska podtrzymującego. 

Przeznaczona do wszystkich czterech stylów pływackich  (właściwie to nie wiem, jak pływać w niej grzbietem, ale opis to opis).

 

Przyznam szczerze, że od początku niespecjalnie lubiłam używać rurki w treningu – była to dla mnie istna gehenna. Z czasem „nauczyłam się” pływać w tym sprzęcie, lecz gdy tylko była okazja, by zostawić go na murku, zawsze z niej korzystałam. Właściwie był taki okres, gdy moje treningi składały się tylko z długich tlenowych zadań, w których używanie rurki było nieodłącznym elementem. 

Teraz jest inaczej – Rurka Glide jest świetnym „pomocnikiem” podczas treningów tlenowych, ułatwia utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała w wodzie, ponieważ ogranicza ruch szyi do minimum. Jest idealna dla osób, które mają problemy z opadaniem bioder podczas brania oddechu w kraulu i wymusza w tym przypadku pracę mięśni szkieletowych – bardzo ważnych w stabilizacji. 

Rurkę można z powodzeniem wykorzystywać podczas ćwiczeń technicznych – możemy wtedy w pełni skupić się na wykonywanym ćwiczeniu, a nie na nabieraniu powietrza, kiedy jesteśmy już zatopieni.

Największą zaletą treningu w rurce jest poprawa wydolności i zwiększenie objętości płuc, co niezwykle mocno przydaje się podczas ostatnich metrów wyścigów.

Dowiedziałam się, że w ofercie są także dodatki do rurek – Cardio Cap oraz suchy zawór. Oba to nakładki na wlot rurki: pierwszy z nich ogranicza ilość pobieranego z oddechem powietrza poprzez zmniejszenie wlotu w rurce, co automatycznie zwiększa nakład pracy płuc, a suchy zawór zapobiega wlewaniu się do fajki wody podczas wykonywania nawrotów.

Ye Shiwen w swoim treningu nie rozstaje się z rurką Glide, podobnie jak większość światowej czołówki pływackiej. Nie bez powodu jest to najbardziej pożądany przez gwiazdy pływania sprzęt, bo niewielkim nakładem pomaga osiągać niesamowite rezultaty. Niestety, przez wielu jeszcze nie doceniony, a według mnie powinien być taką samą podstawą treningu jak deska, czy bańka. Przekonajcie się sami, zobaczycie, jak wiele możecie poprawić przy pomocy rurki Glide!

Na sam koniec parę słów o higienie, bo wielu pływaków jednak nie zdaje sobie z tego sprawy wrzucając rurkę do worka ze sprzętem, który ostatecznie ląduje w koszu na sprzęt lub gdziekolwiek indziej: RURKA JEST JAK SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW – nie pożyczamy, nie wrzucamy do worka ze sprzętem, czyścimy regularnie i nie traktujemy jej jak śmiecia. Może wielu wyda się to trywialne, ale zawodnicy tak właśnie traktują rurkę, która później okazuje się niestety źródłem wielu problemów zdrowotnych, takich jak bakteryjne zapalenia gardła i wielu innych. 

Opinia Ambasadorki, Alicji Tchórz:

Wszyscy wiedzą, że nie pływam rewelacyjnie kraulem, szczególnie pod względem technicznym. Rurka Glide pozwala mi ma ustabilizowanie głowy - poprawę techniki. Dodatkowym atutem jest to, że rurka zmniejsza dopływ tlenu i kształtuje płuca. Nie ma lepszego sprzętu na długie tlenowe treningi !!!