Mistrz świata bez minimum!

Szymon Gagatek 2015-04-06 20:04

Złoty medalista mistrzostw świata na dystansie 100 m stylem klasycznym poza kadrą swojego kraju na czempionat globu w Kazaniu? Mało prawdopodobne, ale Christian Sprenger będzie musiał niecierpliwie czekać na oficjalne ogłoszenie drużyny, która poleci do Rosji. Sam nie zdołał wypełnić minimum w swojej koronnej konkurencji podczas drugiego dnia mistrzostw Australii w Sydney.

Sprenger dopiero sześć tygodni temu rozpoczął normalne przygotowania do sezonu. Wszystko przez rehabilitację po operacji uszkodzonego barku, której poddał się w zeszłym roku. Nie miał kiedy dojść do opowiedniej dyspozycji, która pozwoliłaby wypełnić niewiarygodnie wymagające minimum krajowej federacji, które wynosiło 59.92 s! Ostatecznie nie wywalczył nawet złotego medalu, przegrywając wyścig finałowy z Jake'iem Packardem, który uzyskał czas 1:00.37, lepszy od wyniku Sprengera o trzy dziesiąte sekundy. Mistrz kraju, choć również nie był w stanie złamać bariery jednej minuty, zapewnił sobie jednak miejsce w kadrze jako członek sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Pozostaje pytanie czy znajdzie się w niej również mistrz świata z Barcelony. Teraz wszystko w rękach władz australijskiej federacji.

Na rewelacyjnym poziomie stała rywalizacja pań na dystansie 100 m stylem motylkowym. W finale tej konkurencji aż cztery pływaczki złamały barierę pięćdziesięciu ośmiu sekund! Najszybsza okazała się Emma McKeon (57.31 s), a tuż za nią finiszowała Madeline Groves (57.44 s). Obie zapewniły sobie kwalifikację na mistrzostwa świata. Na najniższym stopniu podium stanęła obrończyni tytułu, Alicia Coutts, która uzyskała rezultat 57.77 s. Czwarte miejsce wywalczyła Brittany Elmslie (57.97 s), a piąta była Briana Throssell (58.36 s). Cała piątka ze swoimi wynikami znalazłaby się w finale mistrzostw świata w Barcelonie w 2013 roku!

Po zakończeniu wyścigu Coutts wydawała się być jego największą przegraną. Brak kwalifikacji w tej konkurencji może mieć dla niej podobne konsekwencje, jak w przypadku Sprengera. Pięciokrotna medalistka olimpijska, tak jak jej kolega z zespołu narodowego, ma spore problemy z barkiem, który najprawdopodobniej będzie musiała zoperować. Ostatnią szansę na kwalifikację do kadry na Kazań dostanie na 100 m stylem dowolnym. Od jakiegoś czasu coraz częściej słychać głosy, że rozważa zakończenie sportowej kariery. Brak przepustki na mistrzostwa świata może tylko przyspieszyć jej decyzję.

Sprinterskie złoto w stylu motylkowym mężczyzn trafiło do Jaydena Hadlera, który jedną długość basenu pokonał w 23.64 s, wyprzedzając Ryana Piniego z Papui Nowej Gwinei (23.79 s). W nieolimpijskich konkurencjach tradycyjnie Australijczycy nie mogą wywalczyć kwalifikacji na międzynarodowe imprezy, dlatego też Hadler będzie musiał walczyć o jak najlepsze rezultaty w swoich kolejnych startach.

Dzień zakończył się złotem dla Emily Seebohm na dystansie 200 m stylem zmiennym. Medal z najcenniejszego kruszcu miał jednak tym razem dość "gorzki" smak. Nie udało jej się bowiem wypełnić minimum na mistrzostwa świata. Do wywalczenia miejsca w kadrze zabrakło jej zaledwie szesnastu setnych sekundy, w finale uzyskała czas 2:11.37 i wyprzedziła o niemal sześć dziesiątych Kotuku Ngawati.

Już w sesji porannej fantastyczny rezultat na 1500 m stylem dowolnym uzyskała Lauren Boyle. Nowozelandka pokonała cały dystans w 16:06.72. Tak szybko w tym roku nie pływała jeszcze żadna inna zawodniczka na całym świecie! Jednym z wydarzeń soboty był występ Granta Hacketta na 200 m stylem dowolnym. Trzydziestoczteroletni Australijczyk zajął w półfinałach trzecie miejsce (1:47.42) i potwierdził, że chce się liczyć w walce o miejsce w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym, która zaprezentuje się na mistrzostwa świata.