MEJ: ŚWIATOWY WYNIK NA POŻEGNANIE POZNAŃSKICH ZMAGAŃ

Joanna Kwatera 2013-07-14 22:37

Wielkie emocje towarzyszyły finałom ostatniego dnia Mistrzostw Europy Juniorów w Poznaniu. Nie tylko występy Polaków trzymały w napięciu, ale również wszyscy zgromadzeni na widowni kibice czekali na występ fenomenalnej Ruty Meilutyte w jej koronnej konkurencji w stylu klasycznym i się nie zawiedli... Niestety Polskim pływakom nie udało się już powiększyć dorobku medalowego, choć niewiele zabrakło, aby brązowy krążek zawisł na szyi Jana Hołuba na dystansie 50m stylem dowolnym…

Bardzo dobry występ Hołub zaliczył już w półfinale, którego czas był gorszy jedynie od faworyta – Rosjanina Evgeny Sedova i z drugim wynikiem awansował do wyścigu finałowego. Czas jaki uzyskał Polak – 22.71 - to jego nowy rekord życiowy, a zarazem Rekord Polski 17-latków w tej konkurencji. Apetyty na medal były wielkie, jednak w finale zabrakło trochę szczęścia i ostatecznie z wynikiem 22.89 ukończył on rywalizację na czwartym miejscu. W finale oglądaliśmy również Sebastiana Szczepańskiego, który z wynikiem 23.14 zajął szóstą lokatę. Złoty medal zdobył Sedov, który już w półfinale czasem 22.06 ustanowił nowy rekord mistrzostw Europy juniorów, a w finale popłynął jedynie jedną setną sekundy od niego wolniej.

Polscy kibice w napięciu czekali również na finał 100m stylem klasycznym, w którym wystartowało dwóch naszych zawodników: Krzysztof Tokarski i Marcin Stolarski. Rywalizacja była zacięta, ale ostatecznie Stolarski z czasem 1:02.41 zajął 6, a Tokarski (1:02.51) 7 miejsce. Wygrał Rosjanin Zanko Vsevolod, a jego czas (1:00.96) okazał się tylko trzy setne sekundy gorszy od czasu najlepszego we  wczorajszych półfinałach (ustanowił tam nowy rekord Europy juniorów), a drugiego na mecie dziś Szweda Johannes’a Skagiusa.

W dzisiejszych finałach startowała też Jowita Sieńczyk, która na dystansie 200m stylem zmiennym zajęła 9 miejsce osiągając czas 2:19.48. Rywalizacja w tej konkurencji była zacięta do ostatnich metrów. Triumfowała Węgierka Dalma Sebestyen (2:16.10), która o przysłowiowy „paznokieć” wyprzedziła drugą na mecie Brytyjkę Emmę Day (2:16.14). Różnica czasowa między czterema pierwszymi zawodniczkami zamknęła się w niecałej sekundzie.

W finale na dystansie 100m stylem motylkowym oglądaliśmy też Jerzego Twarowskiego, który dwie długości basenu przepłynął w czasie 54.66, co dało mu ósme miejsce. Zwyciężył reprezentant Danii – Daniel Steen Andersen (53.61).

Naszym sztafetom zarówno kobiet w konkurencji 4x200m st. dowolnym jak i mężczyzn na dystansie 4x100m stylem zmiennym również nie udało się zdobyć medalu. Dziewczyny w składzie: Wioletta Orczykowska, Miriam Podlewska, Agata Magner i Milena Karpisz sklasyfikowane zostały na 6 pozycji, a chłopcy (Rafał Bugdol, Krzysztof Tokarski, Jerzy Twarowski i Sebastian Szczepański) ukończyli wyścig na miejscu piątym. W obu konkurencjach z ogromną przewagą wygrywali Rosjanie bojąc rekordy Mistrzostw Europy Juniorów. Panie w składzie: Valeria Salamatina, Anastasia Guzhenkova, Polina Volkodavova, Maria Baklakova wywindowały rekord do 8:01.62, a panowie: Grigory Tarasevich, Zanko Vsevolod, Alexander Kudashev i Evgeny Sedov na 3:37.93.

Wydarzeniem dnia był wspomniany wyżej wyścig na dystansie 100m stylem klasycznym kobiet, w którym to znakomita Ruta Meilutyte zdeklasowała rywalki fantastycznym rezultatem 1:05.48, poprawiając o prawie 1,5 sekundy swój wczorajszy rekord mistrzostw Europy Juniorów oraz osiągając najbardziej wartościowy wynik (953 pkt. FINA) tychże zawodów. Rezultat ten jest gorszy jedynie o 28 setnych sekundy od ustanowionego przez nią w czerwcu w Monte Carlo rekordu Europy w tej konkurencji. Identyczny rezultat uzyskała w piątek na Uniwersjadzie w Kazaniu powracająca do świetnej dyspozycji Yulia Efimova. Ciężko wskazać, która z tych pań będzie lepsza na zbliżających się wielkimi krokami MŚ w Barcelonie, ale można powiedzieć na pewno, że emocji tam nie zabraknie!

Rekord mistrzostw Europy juniorów ustanowił jeszcze Rosjanin Semen Makovich na dystansie 400m stylem zmiennym (4:14.65).

Klasyfikację medalową całych mistrzostw zdecydowanie wygrali Rosjanie zdobywając w sumie 34 medale. Imponuje szczególnie liczba złotych krążków, których wywalczyli aż 24! Drudzy w tym rankingu Brytyjczycy zdobyli ich tylko trzy(a w sumie ich łupem padło 17 medali). Na trzecim miejscu uplasowali się Niemcy z liczbą 22 medali. Polska drużyna zajęła ostatecznie ósme miejsce kończąc rywalizację w mistrzostwach Europy juniorów z siedmioma medalami: dwoma złotymi - Pawła Furtka (800m st. dow.) i sztafety chłopców 4x100m stylem dowolnym, jednym srebrnym - Pawła Furtka (1500m st. dow.) oraz czterema brązowymi – Sebastiana Szczepańskiego (100m st. dow.), Wojciecha Wojdaka (800m st. dow.), sztafety mieszanej 4x100m st. zmiennym oraz sztafety dziewcząt 4x100m st. zmiennym.

Na poznańskiej pływalni w ciągu pięciu dni pływackich zmagań zawodnicy ustanowili 19 rekordów mistrzostw Europy juniorów, a multi-medalistami tych zawodów zostali reprezentanci Rosji – Maria Baklakova, zdobywczyni aż 7(!) złotych medali oraz Evgeny Sedov, który również wywalczył siedem krążków, ale dwa z nich miały kolor srebrny, a pozostałe pięć złoty.