YOG: Nadzieja na przyszłość

Szymon Gagatek 2014-08-16 20:31

Zapierająca dech w piersiach ceremonia otwarcia II Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich już za nami. Znicz na stadionie w Nankinie płonie, odpalony przez reprezentantkę sportów wodnych, Chen Ruolin, czterokrotną mistrzynię olimpijską w skokach do wody. Od jutra do walki o medale ruszą między innymi pływacy, wśród nich czworo Polaków.

Impreza, o której w Polsce, niestety, wciąż niewielu ma jakiekolwiek pojęcie, zapowiada się wyjątkowo. Pierwsza edycja odbyła się cztery lata temu w Singapurze i okazała się prawdziwym organizacyjnym i sportowym sukcesem. Na pływalni w południowej Azji wystartowało wielu zawodników, których teraz śmiało możemy określić gwiazdami pływania. Wśród najbardziej wyróżniających się sportowców był chociażby Chad le Clos, który już dwa lata później w Aquatics Centre w Londynie był w stanie pokonać samego Michaela Phelpsa na jego koronnym dystansie, 200 m stylem motylkowym. W Singapurze Południowoafrykańczyk wcale nie był jednak "królem polowania". Wywalczył co prawda aż pięć medali, ale zwyciężył tylko na 200 m stylem zmiennym.

Na najdłuższym dystansie w stylu motylkowym zdobył "tylko" srebro. Przegrał pojedynek z Bence Biczo, który już w przyszłym tygodniu będzie najgroźniejszym rywalem Pawła Korzeniowskiego na Mistrzostwach Europy w Berlinie. Brąz w tej konkurencji wywalczył... Marcin Cieślak. Był to nasz jedyny krążek "wyłowiony" z pływalni w 2010 roku, jeden z sześciu (dziewięciu, jeśli liczyć sztafety mieszane z zawodnikami z różnych krajów) wywalczonych przez polskich reprezentantów podczas inauguracyjnych igrzysk.

Na podium tej wyjątkowej imprezy, w której startować mogą sportowcy mający mający od 14 do 18 lat, stawali też inni pływacy, odgrywający teraz wielką rolę w światowym pływaniu: chociażby Andrii Govorov i Daryna Zevina z Ukrainy, Peter Bernek i Boglarka Kapas z Węgier, Kenneth To i Emma McKeon z Australii, czy też Velimir Stjepanovic z Serbii. Sześć złotych medali wywalczyła Tang Yi - Chinka, która w Londynie zdobyła brąz na dystansie 100 m stylem dowolnym.

Prawdziwe "perełki" wystartują również w chińskim Nankinie. Największą gwiazdą całych zawodów będzie Ruta Meilutyte. Litwinka może zostać pierwszą w historii zawodniczką, która najpierw zdobyła medal "seniorskich" igrzysk, później powtarzając ten wyczyn na młodzieżowej odmianie tej imprezy. Rekordzistka świata wystąpi tylko w pierwszej części zmagań, później szybko przenosząc się do Berlina, by zdążyć jeszcze powalczyć o złoto mistrzostw Europy.

Do Chin wyleciała również czteroosobowa reprezentacja Polski. Na pokładzie samolotu znaleźli się dwaj medaliści tegorocznych Mistrzostw Europy Juniorów: Wojciech Wojdak i Jan Hołub. Pierwszy wystartuje w trzech konkurencjach: 200, 400 i 800 m stylem dowolnym, drugi - na krótszych dystansach tym stylem. Już jutro do walki ruszy Wojdak, który ma najlepszy czas zgłoszenia na 400 metrów. W tej konkurencji dojdzie do rewanżowego pojedynku z Dordrechtu z Mykhaylo Romanchukiem z Ukrainy i Henrikiem Christiansenem z Norwegii. Poważny rywal ubył natomiast Hołubowi. Do Nankinu nie wybrał się ostatecznie Evgeny Sedov, który na juniorskim czempionacie Starego Kontynentu doznał kontuzji barku. Tym samym najgroźniejsi dla Polaka będą głównie Kyle Stolk z Holandii, Damian Wierling z Niemiec i zawodnicy spoza Europy: Matheus Santana z Brazylii czy niesamowity szesnastolatek z Australii, Kyle Chalmers. Wśród dziewcząt zobaczymy dwie zawodniczki z wrocławskich klubów: Nikolę Petrykę ze Śląska i Dominikę Sztanderę z Juvenii.