ME: Tylko Majchrzak walczy dalej

Szymon Gagatek 2014-08-21 14:03

Tylko jeden reprezentant Polski, Kacper Majchrzak, zdołał zakwalifikować się do dalszej rywalizacji podczas czwartej sesji porannej Mistrzostw Europy w Berlinie. Nasz zawodnik zajął osiemnaste miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym, ale do półfinałów wszedł z czternastym wynikiem. Wszystko dlatego, że przed nim znalazło się czterech Włochów, czterech Rosjan i dokładnie tylu Francuzów.

Polak znacznie zbliżył się dziś do swojego rekordu życiowego, uzyskując czas 49.58 s. To jego najlepszy rezultat w tym roku, gorszy jedynie od osiągnięć z ubiegłorocznej Uniwersjady (49.35 s) i mistrzostw kraju (49.45 s). Pozostali Biało-czerwoni zajęli dalsze lokaty: Sebastian Szczepański był trzydziesty (50.12 s), Paweł Werner czterdziesty ósmy (50.75 s), a Dawid Zieliński pięćdziesiąty (50.86 s). Najlepszy czas zanotował niespodziewanie Luca Leonardi z Włoch, który tak szybko (48.66 s) w stroju tekstylnym popłynął po raz pierwszy w karierze. Wolniejszy o osiemnaście setnych sekundy był jego rodak, Luca Dotto, a równie dwie dziesiąte sekundy do Leonardiego stracił Dominik Kozma z Węgier. Niespodzianką śmiało można określić odpadnięcie z rywalizacji Vladimira Morozova. Rosjanin, który na mistrzostwach swojego kraju pływał już w tym roku w czasie 48.25 s, rano uzyskał rezultat 49.11 s i, choć zajął dziesiąte miejsce, do półfinałów nie awansował. Wyprzedziła go cała trójka jego rodaków, a do najlepszej szesnastki może wejść jedynie dwóch reprezentantó jednego kraju.

Bez powodzenia zakończyły się starty Polaków w pozostałych konkurencjach. Na dystansie 100 m stylem motylkowym dwudziestą siódmą pozycję zajęła Anna Dowgiert, która dwie długości basenu pokonała w 1:02.95. Jest to wynik gorszy od jej ubiegłorocznej życiówki o niemal trzy i pół sekundy. Żeby wejść do szesnastki, konieczne było złamanie bariery jednej minuty. Ostatnią, która wywalczyła awans była Evelyn Verraszto z Węgier (59.79 s), wszystko wskazuje jednak na to, że w półfinale wystąpi również Louise Hansson ze Szwecji. Najprawdopodobniej z rywalizacji w tej wycofała się bowiem Katinka Hosszu, która w kwalifikacjach zajęła dziewiąte miejsce (58.87 s).

Bez Polaków odbędzie się również finał 800 m stylem dowolnym. Paweł Furtek i Filip Zaborowski solidarnie bardzo mocno rozpoczęli ściganie, obaj w pewnym momencie płynęli w tempie znacznie lepszym od tego, które mieli ustanawiając rekordy życiowe, ale obaj w końcówce zaczęli tracić siły. Zaborowski został ostatecznie sklasyfikowany na czternastej lokacie (7:58.99). Do awansu zabrakło mu jedynie 1.19 s. Znacznie niżej w zestawieniu wyników znalazł się Furtek - na dwudziestej siódmej pozycji (8:12.50).