MEM: MEDAL Z KANAŁU...

Joanna Kwatera 2013-09-08 12:58

W piątek zakończyły się zmagania zawodników na pływalni Pieter’a van den Hoogenband’a, a w sobotę rozegrany został jeszcze wyścig na dystansie 3000m stylem dowolnym w wodach otwartych kanału w Eindhoven w ramach rozgrywających się w Holandii Mistrzostw Europy w kategorii Masters. Mimo trudów i zmęczenia sześcioma dotychczasowymi dniami pływackich zmagań na starcie stanęła cała rzesza zawodników i zawodniczek z całej Europy. W wyścigu open water mogliśmy również śledzić poczynania siedmiu naszych zawodników, a nawet cieszyć się kolejnym medalem!

Doskonale spisał się pływak KP Delfin Zygmunt Lewandowski, który pokonał dystans w 57:01.35 i dał się wyprzedzić tylko Anglikowi David’owi Cumming’owi oraz multimedaliście ze Szwajcarii Josefowi Krejci. Czas ten w kat wiekowej 75+ dał mu brązowy medal! To 26 medal naszego reprezentanta na mistrzostwach Europy w Holandii i z takim dorobkiem polska drużyna zakończyła występ w tej prestiżowej imprezie.

Wody kanału w Eindhoven przemierzył też – podwójny mistrz Europy na 100 i 200m stylem grzbietowym - Marek Rother (Weteran Zabrze), który w kat 45-49 lat zajął wysokie siódme miejsce , uzyskując czas  36:37.75. W tej kategorii wiekowej zwyciężył wielokrotny medalista tych mistrzostw - Włoch Fabio Calmasini (34:15.60).

W kat 55-59 lat oglądaliśmy dwóch naszych zawodników – Stefana Skrzypka (Klub Pływacki Koziegłowy) i Mariana Lasowego (Masters Gorzów). Pierwszy z nich zajął 19 lokatę, uzyskując czas 46:59.45, a drugi uplasował się na 33 pozycji, przepłynąwszy dystans w czasie 55:24.95. Tę kategorię zwyciężył Włoch Gerardo Parrinello (38:29.30).

W wyścigu pocieszenia - rozegranym poza konkurencją (dla tych, którzy przez bałagan organizacyjny Holendrów spóźnili się na start) „Eindhoven City Swim” na dystansie 3000m wziął udział jeszcze jeden nasz reprezentant – Remigiusz Gołębiowski ( Swimming Association Swimmers)i zajął miejsce tuż za podium, plasując się na czwartej pozycji (41:08.08). Do trzeciego Słowaka Pribac’a stracił trochę ponad dwie minuty. Wśród pierwszych trzech pływaków rywalizacja była bardzo zacięta, a zwyciężył Drazen Andzic z Chorwacji (38:46.91).

Na dystansie 3 kilometrów oglądaliśmy również dwie nasze pływaczki, które zdecydowały się przemierzyć dystans kanału w Eindhoven. Zawodniczka Klubu Pływackiego Koziegłowy Jowita Malchar uzyskała czas 47:08.60 i w kat 30-34 lata zajęła 32 lokatę. (Najlepsza okazało się w tej kategorii Włoszka Valeria Corbino z czasem 39:21.55). Koleżanka klubowa Jowity – Ewa Szała osiągnęła rezultat 49:31.50, co dało jej 18 miejsce w kat 50-54 lata. (Wygrała Irlandka Dumphna Morris z czasem 40:33.60).

Dystans ten w innych kategoriach wiekowych zwyciężały także multimedalistki holenderskich zawodów: m.in. w kat 40-44 lata Włoszka Valeria Vergani (36:54.70), w kat 45-49 lat Włoszka Daniela Sabatini (39:01.50), w kat 55-59 lat Holenderka Atie Pijtak – Radersma (42:28.10).