NCAA: Wilk 12., świetny wynik Naziębło

Szymon Gagatek 2016-03-18 10:24

Klaudia Naziębło w sesji finałowej drugiego dnia mistrzostw NCAA kobiet potwierdziła, że znajduje się w znakomitej dyspozycji. Na pierwszej zmianie sztafety 4x100 jardów stylem zmiennym ustanowiła nowy najlepszy czas w historii polskiego pływania na 100 jardów stylem grzbietowym! Dwunaste miejsce w rywalizacji sprinterek zajęła natomiast Katarzyna Wilk.

Reprezentantka Virginia Tech cztery długości basenu przepłynęła w 52.21 s. Tak dobrego wyniku nie wywalczyła jeszcze nigdy żadna reprezentantka naszego kraju. Tuż po niej do wody wskoczyła Weronika Paluszek (59.39 s). Finalnie Hokies zajęły czternaste miejsce w końcowym zestawieniu, będąc odrobinę wolniejsze niż w wyścigu eliminacyjnym, w którym poprawiły rekord szkoły.

Dwukrotnie w wyścigach finałowych zaprezentowała się Katarzyna Wilk. Zawodniczka Uniwersytetu Południowej Kalifornii najpierw popłynęła na pierwszej zmianie w sztafecie Trojans na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym. Uzyskała czas 22.12 s, a jej drużyna została sklasyfikowana na czwartym miejscu, po raz kolejny ustanawiając rekord uczelni z Los Angeles (1:27.57). Minimalnie wolniej krakowianka popłynęła w finale B rywalizacji indywidualnej. Zanotowała wynik 22.15 s i ostatecznie uplasowała się na dwunastej pozycji.

Podczas sesji popołudniowej padły aż trzy rekordy NCAA. Najlepszym czasem w dziejach na dystansie 200 jardów stylem zmiennym popisała się Ella Eastin. Dziewiętnastolatka z Uniwersytetu Stanford uzyskała 1:51.65 i o dwanaście setnych sekundy poprawiła osiągnięcie Caitlin Leverenz z 2012 roku. W finale tej konkurencji doszło do niespotykanej sytuacji. Pierwsze trzy miejsca na podium zajęły zawodniczki, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akademickim pływaniem. Druga była Kathleen Baker (1:52.95), a na trzeciej lokacie uplasowała się Kirsten Vose, trenująca na co dzień razem z Katarzyną Wilk w zespole Trojans (1:54.27).

W rywalizacji sprinterek zwyciężyła Olivia Smoliga, która dwie długości basenu pokonała w 21.21 s. Szybciej w historii akademickich rozgrywek nie pływał jeszcze nikt. Poprzedni rekord NCAA należał od 2009 roku do Lary Jackson z Arizony (21.27 s). Znakomitym wynikiem popisała się też sztafeta 4x100 jardów stylem zmiennym Uniwersytetu Stanford (3:26.14). Rozczarowaniem mogła być jedynie postawa najlepszej na 500 jardów stylem dowolnym Leah Smith. To właśnie ona miała zostać główną bohaterką popołudnia, łamiąc barierę czterech minut i trzydziestu sekund (do tej pory udało się to jedynie Katie Ledecky). Zawodniczka Virginii zanotowała jednak rezultat 4:31.33, zaledwie o sześć setnych sekundy lepszy od czasu z eliminacji.

Do ciekawej sytuacji doszło w pierwszym finale czwartkowych zmagań. Emocjonująca walka o pierwsze miejsce pomiędzy Stanford i Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley zakończyła się triumfem tych pierwszych. Reprezentantki Cardinal wyprzedziły swoje przeciwniczki o dziewięć setnych sekundy, ale po wyjściu z wody otrzymały nieprzyjemną informację o dyskwalifikacji za przedwczesny start Lindsey Engel na ostatniej zmianie. Strata aż 40 punktów może się okazać bardzo kosztowna w kontekście układu klasyfikacji końcowej, w której po dwóch dniach czempionatu na prowadzeniu są wicemistrzynie NCAA z ubiegłego roku, zawodniczki Uniwersytetu Georgii.

WYNIKI NA ŻYWO
TRANSMISJA
LISTY STARTOWE

Mistrzynie I Dywizji NCAA, dzień I:
4x50 jardów stylem dowolnym: California (Farida Osman, Kristen Vredeveld, Valerie Hull, Amy Bilquist)   1:26.80
500 jardów stylem dowolnym: Leah Smith (Virginia)   4:31.33
200 jardów stylem zmiennym: Ella Eastin (Stanford)   1:51.65 [rekord NCAA]
50 jardów stylem dowolnym: Olivia Smoliga (Georgia)   21.21 [rekrod NCAA]
skoki, trampolina 1m: Sharae Zheng (Nevada)   344.95 pkt
4x100 jardów stylem zmiennym: Stanford (Ally Howe, Sarah Haase, Janet Hu, Lia Neal)   3:26.14 [rekord NCAA]