Gastaldello odkryciem mistrzostw Francji

Szymon Gagatek 2015-04-04 23:04

Beryl Gastaldello nie przestaje zaskakiwać. Podczas piątego dnia mistrzostw Francji dwudziestolatka, która na co dzień trenuje w Stanach Zjednoczonych, zdobyła dwa medale, wygrywając rywalizację na 50 m stylem motylkowym i zajmując drugie miejsce na 100 m stylem dowolnym. W sumie ma już na swoim koncie minimum na mistrzostwa świata w pięciu konkurencjach!

Zawodniczka Texas A&M University rozpoczęła sesję finałową od zwycięstwa w zmaganiach sprinterek w stylu motylkowym. Uzyskała czas 25.92 s i wskoczyła na trzecie miejsce na liście najszybszych pływaczek na świecie w 2015 roku. Pod koniec dnia stoczyła fantastyczny pojedynek z Charlotte Bonnet na dystansie 100 m stylem dowolnym, który ostatecznie przegrała o zaledwie cztery setne sekundy, choć jeszcze na półmetku była szybsza o niemal trzy dziesiąte. Obie reprezentantki Trójkolorowych zanotowały świetne rezultaty (53.94 s i 53.98 s), które, póki co, dają im odpowiednio siódmą i ósmą lokatę na tegorocznych światowych listach. W kwalifikacjach tej konkurencji wystąpiła dziś Monika Czerniak, uzyskując wynik 58.09 s (nowy rekord życiowy Polki), który pozwolił jej uplasować się na dwudziestej pierwszej pozycji.

Miejsce w kadrze Francji na mistrzostwa świata w Kazaniu wywalczył dziś inny zawodnik, studiujący za oceanem. Rywalizację na dystansie 200 m stylem klasycznym wygrał Thomas Dahlia, uczeń Uniwersytetu Louisville, który do Limoges przyleciał niemal prosto z mistrzostw NCAA. Cztery długości basenu pokonał w 2:11.49 i był jedynym pływakiem w tej konkurencji, któremu udało się popłynąć szybciej od minimum na czempionat globu. Kolejnym zawodnikiem, który dołączył do zespołu Trójkolorowych na Kazań, był Bejamin Stasiulis - zwycięzca wyścigu na 200 m stylem grzbietowym (1:58.45). Poniżej granicy dwóch minut popłynął również Jeremy Stravius (1:59.07), nie udało mu się jednak wypełnić minimum. W tej samej konkurencji wśród pań złoto wywalczyła Węgierka, Evelyn Verraszto (2:11.46).

Na dystansie 400 m stylem zmiennym mężczyzn zwyciężył Nicolas D'Oriano (4:22.57). Wbrew pozorom, informacja ta jest dla nas dość istotna. D'Oriano ma bowiem zaledwie siedemnaście lat, a swoim występem zagwarantował sobie start na Igrzyskach Europejskich w Baku. Będzie tam więc jednym z poważniejszych konkurentów Karola Zbutowicza w walce o złoto w tej konkurencji.