Lublin 2015: Sześćdziesiąty tytuł Urbańczyk

Szymon Gagatek 2015-12-21 03:02

Sześćdziesięciokrotna mistrzyni Polski - to brzmi dumnie! Przez najbliższy czas może tak o sobie mówić Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która w swojej karierze właśnie tyle razy stawała na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu. Jubileuszowe złoto zawodniczka AZS UŁ PŁ Łódź wywalczyła w niedzielę na dystansie 50 m stylem dowolnym.

Jeszcze w piątek łodzianka przekroczyła magiczną liczbę pięćdziesięciu medali z najcenniejszego kruszcu w konkurencjach indywidualnych, wygrywając na dystansie 100 m stylem dowolnym. W kolejnych dniach popisała się jeszcze trzema zwycięstwami i licznik jej tytułów zatrzymał się na pięćdziesięciu czterech. Trzeba jednak pamiętać o kolejnych sześciu triumfach z poprzednich lat w konkurencjach sztafetowych. Daje to łącznie okrągłą liczbę sześćdziesięciu złotych krążków na mistrzostwach Polski!

W niedzielę podopieczna Bartosza Olejarczyka wygrała wyścig finałowy na 50 m stylem dowolnym. Tak jak na mistrzostwach Europy w Netanji, po raz kolejny zaatakowała rekord kraju Agaty Korc z 2009 roku (23.98 s), ponownie poprawiła swoją życiówkę, ale po licznych startach w poprzednich dniach nie była już w stanie złamać bariery dwudziestu czterech sekund. Czas 24.01 s wystarczył jednak, by z przekonującą przewagą triumfować nad pozostałymi rywalkami.

4x50m stylem zmiennym mix1

Na pozostałych dwóch pozycjach medalowych nie było niespodzianek. Sześćdziesiąt jeden setnych sekundy za Urbańczyk finiszowała Anna Dowgiert ze Śląska Wrocław, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Anna Kawecka. Zawodniczka AZS AGH Kraków uzyskała czas 25.03 s i była niezwykle blisko wywalczenia minimum na mistrzostwa Europy w Londynie. Do wykonania tego zadania zabrakło jej zaledwie dwóch setnych sekundy.