Polska

Lublin 2015: Piechota dołącza do najlepszych!

Szymon Gagatek 2015-12-20 18:40

To były wspaniałem mistrzostwa dla Pauliny Piechoty. Zawodniczka UKS 190 Łódź dziś po raz drugi stanęła w Lublinie na najwyższym stopniu podium, zwyciężając w rywalizacji na dystansie 400 m stylem zmiennym. W wielkim finale okazała się lepsza od czołowej polskiej zmiennistki, Jowity Sieńczyk oraz swojej rówieśniczki, szesnastoletniej Julii Adamczyk.

Piechota uzyskała czas 4:44.72, poprawiając swój rekord życiowy i na ostatnich stu metrach wyraźnie wyprzedzając Sieńczyk, prowadzącą przez niemal całą wcześniejszą część wyścigu. Zawodniczka z klubu Żak Biała Podlaska straciła do złotej medalistki ponad dwie sekundy, kończąc rywalizację z rezultatem 4:46.85 i powtarzając swoje osiągnięcie sprzed roku, gdy w Ostrowcu Świętokrzyskim również zajęła drugą pozycję.

Na najniższym stopniu podium w "najmłodszym" finale tegorocznego zimowego czempionatu (średnia wieku uczestniczek wyścigu medalowego wyniosła zaledwie siedemnaście lat) stanęła Julia Adamczyk, reprezentująca miejscową Lubliniankę (4:48.81), zdobywając tym samym swój pierwszy w życiu medal seniorskich mistrzostw Polski.

Podium na dystansie 400 m stylem zmiennym kobiet:
1. Paulina Piechota (UKS 190 Łódź)   4:44.72
2. Jowita Sieńczyk (Żak Biała Podlaska)   4:46.85
3. Julia Adamczyk (Lublinianka Lublin)   4:48.81

Zmagania w Aqua Lublin były dla pabianiczanki niezwykle udane. Podopieczna Marcina Młynarczyka została jedną z zaledwie pięciu zawodniczek, które wywalczyły więcej niż jeden złoty medal w konkurencjach indywidualnych. Łącznie czterokrotnie stawała na podium - taka sztuka udała się jeszcze tylko trzem absolutnie najlepszym polskim pływaczkom: Aleksandrze Urbańczyk-Olejarczyk, Alicji Tchórz i Annie Dowgiert! Co ciekawe, tylko Piechota zdołała przez ostatnie cztery dni uzbierać medale z każdego kruszcu.

Dominika Sztandera2--2

Piechota jest jedną z trzynastu kobiet, które wypełniły w Lublinie minimum na mistrzostwa Europy w Londynie. Dokonała tego, ustanawiając w sobotę rekord Polski na 1500 m stylem dowolnym. Szesnastolatka będzie najmłodszą zawodniczką w naszej reprezentacji na czempionat Starego Kontynentu.