GP POZNAŃ: NOWE I DOBRZE ZNANE

Joanna Kwatera 2014-11-24 01:40

519 zawodników rywalizowało w miniony weekend na Termach Maltańskich w Poznaniu w ramach kolejnego Grand Prix Polski w pływaniu. Ranking na najlepsza zawodniczkę i zawodnika zawodów niezmiennie zwyciężali Ci sami zawodnicy, ale oboje od ostatniego razu przyspieszyli znacznie tempo. Na finiszu przygotowań do mistrzostw świata na krótkim basenie w Dausze, a dokładnie na 10 dni przed ich rozpoczęciem, progres wyników jest zdecydowanie widoczny. Ponadto na poznańskiej pływalni padło jeszcze kilka rewelacyjnych rezultatów.

Aleksandra Urbańczyk (AZS Uł. Pł. Łódź) ani na moment nie pozwala sobie wyrwać berła królowej polskich pływalni. Tym razem jednak prawie wszystkie wyniki, w konkurencjach w jakich startowała, w porównaniu do tych uzyskanych przed dwoma tygodniami w rodzinnej Łodzi, były lepsze o niemal sekundę. Za każdy z rezultatów otrzymała też znacznie ponad 800pkt FINA, a najwięcej, bo aż 878 wypływała na dystansie 100m stylem zmiennym, uzyskując czas 59.99. Rewelacyjny wynik osiągnęła również w konkurencji otwierającej III blok zawodów - 100m stylem dowolnym, a czas 54.27 - to jej nowy rekord życiowy. Do wyrównania rekordu Polski, uzyskanego na tym dystansie w stroju tekstylnym z grudnia 2010 roku przez Katarzynę Wilk, zabrakło jej jedynie 8 setnych sekundy.

Tuż za nią - jak zazwyczaj - w rankingu znalazła się Alicja Tchórz, która tym razem startowała – jak na nią „tylko” w 4 konkurencjach. Reprezentantka Juvenii Wrocław także mocno podkręciła tempo, co zaowocowało rekordem życiowym na dystansie 200m stylem dowolnym, gdzie uzyskała czas 1:58.97 . Niewiele do rekordu życiowego zabrakło jej też w konkurencji 100m stylem zmiennym, a wynik 1:00.82 dał jej 842 pkt.

Na miejscu trzecim w „generalce” uplasowała się wielka nieobecna w ostatnim czasie - Anna Dowgiert. Zawodniczka Śląska Wrocław ustanowiła nawet jeden rekord życiowy, a miał on miejsce w wyścigu na dystansie 50m stylem dowolnym. Czas 25.23 dał jej jednak drugie miejsce w tej konkurencji za Aleksandrą Urbańczyk. Dowgiert z czasem 1:00.57 okazała się najlepsza na dystansie 100m stylem motylkowym, a w konkurencji o połowę krótszej zajęła drugie miejsce.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły – najlepsza pływaczka długodystansowa Joanna Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn), która dała się tym razem zepchnąć z najniższego stopnia podium Annie Dowgiert oraz najlepsza żabkarka Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław).

Ciekawym i godnym odnotowania faktem była to, że we wszystkich konkurencjach poznańskich zawodów wystartowała niestrudzona Paulina Piechota (UKS 190 Łódź). Mimo wysiłku, jaki musiała włożyć w to przedsięwzięcie, do końca trzymała wysoki poziom, a wyniki uzyskane szczególnie w jej koronnych konkurencjach są godne podziwu.

Najlepszym zawodnikiem zmagań na poznańskiej pływalni wśród mężczyzn został po raz kolejny Paweł Korzeniowski. Zawodnik AZS AWF Warszawa uzyskiwał znacznie lepsze czasy niż w poprzednim Grand Prix w Łodzi, a najwyżej punktowany rezultat (861 pkt) wypływał sobie na dystansie 200m stylem dowolnym (czas 1:44.45). Ponadto Korzeniowski zwyciężył jeszcze we wszystkich konkurencjach stylem motylkowym. Cztery starty – cztery zwycięstwa, a ogółem 2531pkt i triumf w klasyfikacji generalnej zawodów.

Drugie miejsce w tym rankingu wywalczył, nieobecny w Łodzi, Radosław Kawęcki. Kolega klubowy Korzeniowskiego trzymał wysoki poziom na wszystkich dystansach w stylu grzbietowym, zdecydowanie wygrywając 100 i 200metrów, a w wyścigu sprinterskim tym stylem dał się wyprzedzić nieznacznie jedynie rekordziście Polski - Tomaszowi Polewce (AZS AWF Katowice).

W ślad za Korzeniowskim, a właściwie kroczek za nim, podążał zdobywca trzeciego miejsca w tej klasyfikacji  – Jan Świtkowski. Pływak Skarpy Lublin zajmował drugie miejsca tuż za Korzeniowskim w konkurencjach 50 i 100m stylem motylkowym oraz 200m stylem dowolnym. W tej ostatniej dzięki zaciętej walce bark w bark z „Korzeniem”, zameldował się na mecie ze świetnym wynikiem 1:45.01, który od wczoraj jest jego nowym rekordem życiowym. Rekord życiowy zawodnik ten pobił też w wyścigu na 100m stylem motylkowym oraz na dystansie o połowę krótszym. Świtkowski na koniec zawodów dołożył jeszcze zwycięstwo w konkurencji 200m stylem zmiennym, uzyskując czas 1:58.10.

W konkurencjach sprinterskich w stylu klasycznym na Termach Maltańskich królował Michał Zawadka, który zdecydowanie wygrał dystanse 50 i 100m tym stylem. Zawodnik Gim92 Ursynów Warszawa szczególnie wartościowy rezultat wywalczył na krótszym z nich, a wynik 26.73 to nowy rekord Polski na tym dystansie uzyskany w stroju tekstylnym i czwarty najlepszy wynik w historii polskiego pływania w tej konkurencji.

Wielkiego wyczynu w wyścigu na 200m stylem grzbietowym dokonał też 15-letni pływak Kacper Stokowski. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa dystans ten pokonał poniżej granicy 2minut (1:59.75)! bijąc tym samym rekord Polski w swojej kategorii wiekowej o niemal 2 sekundy!

Najlepszy wynik w historii naszego pływaniu wśród piętnastolatków zanotował też Dominik Bujak. Dystans 400 m stylem zmiennym młody zawodnik Salosa Kielce pokonał w czasie 4:25.49 i o dokładnie siedem dziesiątych sekundy poprawił osiągnięcie Mariusza Mikołajewskiego sprzed dziewięciu lat. Szybciej od dotychczasowego rekordu Polski popłynął również Jakub Chmielewski ze  Śląska Wrocław (4:25.87). Obaj zajęli w klasyfikacji końcowej tej konkurencji kolejno piąte i szóste miejsce.