NCAA: Uniwersytet Stanforda wciąż na szczycie

Szymon Gagatek 2019-03-24 18:21

Już trzeci raz z rzędu i jedenasty w historii rozgrywek pływaczki Uniwersytetu Stanforda sięgnęły po mistrzostwo I Dywizji NCAA kobiet. Sukces w klasyfikacji zespołowej zapewniły sobie mimo tego, że ostatniego dnia żadna z nich nie stanęła na najwyższym stopniu podium. Po zaciętej walce podopieczne Grega Meehana wyprzedziły Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley o zaledwie 37.5 pkt.

W sobotę zawodniczki Stanford pokazały siłę drużyny, punktując licznie na wielu dystansach. Najbardziej utytułowana drużyna w dziejach ligi bez Simone Manuel i Katie Ledecky nie była już jednak w stanie zdominować całej rywalizacji i triumfować w końcowym zestawieniu z olbrzymią przewagą. Ostateczny sukces zapewniła sobie dopiero po finale 200 jardów stylem motylkowym, a więc ostatniej indywidulanej konkurencji pływackiej całych zawodów.

Tytuł najlepszej pływaczki sezonu trafił do Beaty Nelson i trudno się z tym wyborem nie zgodzić. Zawodniczka Wisonsin trzykrotnie sięgnęła w Austin po indywidualne 1. miejsce. Najpierw sensacyjnie pokonała Ellę Eastin na 200 jardów stylem zmiennym, następnie zwyciężyła na 100 jardów stylem grzbietowym, a ostatniego dnia dołożyła jeszcze do kolekcji sukces na dwukrotnie dłuższym dystansie. W zmaganiach grzbiecistek ustanawiała też najlepsze czasy w historii. Finał 200 jardów wygrała z czasem 1:47.24, wyprzedzając znakomitą Kanadyjkę Taylor Ruck. I kto wie - być może już za rok będzie o niej głośno w kontekście amerykańskich nadziei na olimpijskie sukcesy w Tokio.

Kolejny rekord NCAA ustanowiły w sobotę zawodniczki Uniwersytetu Kalifornijskiego. Izzy Ivey, Katie McLaughlin, Amy Bilquist i pływająca z kontuzją Abbey Weitzeil wygrały wyścig sztafet 4x100 jardów stylem dowolnym z rezultatem 3:06.96. W pozostałych konkurencjach nie było większych niespodzianek. Na 100 jardów stylem dowolnym Mallory Comerford miała ułatwione zadanie za sprawą urazu ręki Weitzeil, Lilly King nie miała problemów z wyprzedzeniem reszty stawki na 200 jardów stylem klasycznym, a Louise Hansson zapewniła sobie kolejne mistrzostwo w stylu motylkowym, tym razem na dystansie 200 jardów. Z kolei na 1650 jardów stylem dowolnym 1. pozycję zajęła Ally McHugh, a jednym z przyjemniejszych akcentów tej rywalizacji było pojawienie się na niecce pływalni m. in. Ledecky i Manuel, które pokazywały zawodniczkom startującym w najszybszej serii tabliczki z liczbą długości basenu, które pozostały im do końca.

Polki zaprezentowały się tylko w eliminacjach. Paulina Nogaj uplasowała się na 43. miejscu na 200 jardów stylem motylkowym (1:58.48), a Marta Cieśla była 41. na 100 jardów stylem dowolnym (49.54).

skoki, wieża 10m: Murphy Bromberg (Texas)   391.60 pkt
4x100 jardów stylem dowolnym: California (Izzy Ivey, Katie McLaughlin, Amy Bilquist, Abbey Weitzeil)   3:06.96 [rekord NCAA]