Szesnastka na EYOF wybrana
Dwa lata temu w Utrechcie polska reprezentacja pływacka na Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy po raz drugi w historii tej imprezy wróciła z niej bez medalu. W tym roku taka sytuacja ma się już nie powtórzyć. Do Tbilisi wybierze się szesnastoosobowa kadra, powołana przez Polski Związek Pływacki, w której znalazło się sześć dziewcząt i aż dziesięciu chłopców.
Szesnaścioro reprezentantów Polski wyłoniono na podstawie rezultatów uzyskiwanych przez zawodników podczas mistrzostw Polski w Szczecinie. Wygląda na to, że tym razem postanowiono postawić głównie na chłopców, którzy w ostatnich latach regularnie osiągają na arenie międzynarodowej lepsze wyniki od swoich koleżanek. Wpływ na to miała zapewne również zmiana przepisów dotyczących startów w poszczególnych konkurencjach indywidualnych. Do tej pory w każdej mógł wystąpić tylko jeden pływak, od 2015 roku może ich być już dwóch (z tym zastrzeżeniem, że tylko jeden będzie miał prawo występu w wyścigu finałowym). Tym samym w kadrze zabrakło chociażby Dominiki Kossakowskiej, Julii Zaborowicz czy Lidii Halickiej (która była wstępnie wymieniona w Szczecinie wśród zawodniczek powołanych na EYOF, a z której powołania trener kadry juniorow Piotr Woźnicki ostatecznie się wycofał). Niestety, dziewczyny mają "pod górę" a o parytetach nie może być mowy.
W tym roku wśród chłopców 15- i 16-letnich czterech polskich pływaków zanotowało rezultaty, które dają im miejsca w pierwszej piątce europejskiego rankingu. Bez wątpienia naszą największą medalową nadzieją będzie Kacper Stokowski z G-8 Bielany Warszawa, który ma drugi czas na Starym Kontynencie na 100 m stylem grzbietowym i 200 m stylem motylkowym. Na trzecim miejscu plasuje się Karol Ostrowski na 50 m stylem dowolnym, a także Rafał Kusto na 200 m stylem klasycznym. Z kolei w stylu zmiennym Marcel Wągrowski jest piąty na 200 metrów i czwarty na dwukrotnie dłuższym dystansie, ale wszystko wskazuje na to, że wyprzedzający go główny kandydat do złota w obu konkurencjach, Johannes Hintze z Niemiec, dostanie szansę reprezentowania naszych zachodnich sąsiadów na mistrzostwach świata w Kazaniu i nie pojawi się w stolicy Gruzji.
Wśród sześciu powołanych dziewcząt widnieje nazwisko Zuzanny Trambowicz. Jest to sytuacja o tyle ciekawa, że zawodniczka z Bydgoszczy ma zaledwie trzynaście lat. W ostatnich czterech edycjach Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy tylko raz mieliśmy w kadrze tak młodą reprezentantkę. Była nią w 2009 roku Diana Sokołowska, która wystąpiła w Tampere tylko w wyścigach sztafetowych.
Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w Tbilisi rozpocznie się 25 lipca, a zakończy 1 sierpnia. Pływacy będą rywalizować o medale w dniach 27-31 lipca.
LISTA ZAWODNIKÓW POWOŁANYCH NA EYOF
----------------------------------------
W historii EYOF pływanie zazwyczaj dostarczało Polsce sporo medali. Najlepszy wynik zanotowaliśmy w 2007 roku, kiedy to w Belgradzie ekipa z Marcinem Cieślakiem, Radosławem Kawęckim czy Klaudią Naziębło wywalczyła dla naszego kraju aż dziewięć krążków. Tylko dwukrotnie wracaliśmy z tej imprezy bez medalu: w 1997 oraz 2013 roku. Po nieudanym występie w Lizbonie, dwa lata później cieszyliśmy się z ośmiu miejsc na podium. Nie mielibyśmy nic przeciwko, żeby taka sytuacja powtórzyła się i tym razem.
Liczba medali polskich pływaków na EYOF:
1991: 2 medale (0 złotych - 2 srebrne - 0 brązowych)
1993: 2 medale (1-0-1)
1995: 2 medale (0-2-0)
1997: 0 medali
1999: 8 medali (0-4-4)
2001: 6 medali (3-1-2)
2003: 1 medal (0-0-1)
2005: 3 medale (0-2-1)
2007: 9 medali (2-5-2)
2009: 8 medali (2-3-3)
2011: 4 medale (0-0-4)
2013: 0 medali
Łącznie: 45 medali (8 złotych - 19 srebrnych - 18 brązowych)