NCAA: Świtkowski znów czwarty! Rekordowa noc w Atlancie

Szymon Gagatek 2016-03-26 01:30

Kolejne świetne występy Jana Świtkowskiego w Atlancie! Podczas trzeciego dnia mistrzostw I Dywizji NCAA mężczyzn nasz reprezentant zakwalifikował się do finału 200 jardów stylem dowolnym, kończąc popołudniowy wyścig na czwartej pozycji. Tę samą lokatę zajął również wraz z kolegami z Uniwersytetu Florydy w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym.

W rywalizacji indywidualnej Świtkowski już rano poprawił najlepszy czas w historii polskiego pływania, po raz pierwszy w życiu łamiąc barierę minuty i trzydziestu trzech sekund (1:32.99). Dało mu to szóstą lokatę i kolejny awans do grona najlepszych zawodników studiujących za oceanem. W finałowej stawce lublinianin pokazał, że w eliminacjach miał jeszcze spore rezerwy. Uzyskał rezultat 1:32.14 i dał się wyprzedzić jedynie trzem rywalom. Lepsze osiągnięcia w dziejach tej konkurencji notowało tylko trzynastu zawodników! Wśród nich jest chociażby Michael Phelps, którego życiówka jest lepsza o zaledwie sześć setnych sekundy.

Piątkowa walka o zwycięstwo stała na bardzo wysokim poziomie. Świadczyć o tym może chociażby fakt, że wreszcie - dopiero po dziesięciu latach - wymazany z tabeli rekordów został wynik Simona Burnetta z Arizony (1:31.20). Historycznego wyczynu dokonał Townley Haas z Uniwersytetu Teksańskiego, płynąc o niemal sekundę szybciej (1:30.46)! Drugie miejsce zajął Matias Koski (1:31.54), a trzeci był Simonas Bilis, który wygrał ze Świtkowskim o cztery setne sekundy.

Na czternastej pozycji został sklasyfikowany drugi z reprezentantów Polski, Paweł Werner. Nasz zawodnik nie zdołał zbliżyć się do swojego świetnego rezultatu sprzed dwóch dni, z pierwszej zmiany sztafety 4x200 jardów stylem dowolnym (1:33.11) i zarówno w eliminacjach, jak i w finale B, uzyskał dokładnie taki sam czas: 1:33.77.

Niesamowite rekordy padały również w innych konkurencjach indywidualnych. Najpierw na 100 jardów stylem motylkowym zwyciężył Joseph Schooling. Brązowy medalista mistrzostw świata w Kazaniu obronił tytuł sprzed roku, ustanawiając rezultat 44.01 s i wyprzedzając Caeleba Dressela (44.40 s) oraz Jacka Congera (44.87 s). Choć Singapurczyk o siedemnaście setnych sekundy poprawił najlepszy czas w historii, to po dostrzeżeniu cyferek na tablicy z wynikami na jego twarzy widać było jedynie olbrzymie rozczarowanie faktem, że ponownie na najważniejszej imprezie akademickiego sezonu nie udało mu się złamać bariery czterdziestu czterech sekund.

Prawdziwą dominacją zakończył się natomiast finał 100 jardów stylem grzbietowym, w którym Ryan Murphy jeszcze wyśrubował własny rekord NCAA, uzyskany w trakcie wczorajszego wyścigu sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym. Czas 43.49 s pozwolił mu zakończyć rywalizację o niemal dwie sekundy szybciej od swoich najgroźniejszych konkurentów!

Na zakończenie trzeciego dnia zawodów odbyły się jeszcze zmagania na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym. Czwarte miejsce w finale zająła ekipa Uniwersytetu Florydy z Janem Świtkowskim, który 50 jardów stylem motylkowym pokonał po południu w 20.13 s. W eliminacjach odpadli natomiast reprezentanci Uniwersytetu Iowa z Jerzym Twarowskim (20.96 s na trzecim odcinku), plasując się na dwudziestej lokacie. Smak sztafetowej porażki po raz pierwszy podczas tegorocznego czempionatu poznali zawodnicy Uniwersytetu Teksańskiego, którzy zostali sklasyfikowani dopiero na trzeciej pozycji. Wyprzedziły ich zespoły Alabamy i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Nie powinno to jednak mieć większego znaczenia w kontekście walki o triumf w klasyfikacji drużynowej. Na dzień przed końcem mistrzostw sprawa pierwszego miejsca wydaje się być przesądzona i tylko jakiś niesłychanie dramatyczny obrót spraw mógłby odebrać drugi z rzędu tytuł podopiecznym Eddiego Reese'a.

skoki, trampolina 3m: Dominic Giordano (Pittsburgh)   460.30 pkt
4x50 jardów stylem zmiennym: Alabama (Connor Oslin, Pasha Romanov, Lucas Kaliszak, Kristian Gkolomeev)   1:22.28