Dwa rekordy Polski w Netanji

Szymon Gagatek 2015-04-03 00:47

Polscy juniorzy byli bardzo blisko zwycięstwa w wielomeczu, który w ubiegły weekend odbył się w izraelskiej Netanji. Do pierwszy w łącznej klasyfikacji punktowej Greków stracili zaledwie sześć punktów. W ciągu dwóch dni zmagań padły dwa rekordy Polski. Jeden ustanowił Karol Zbutowicz na dystansie 200 m stylem zmiennym, drugi, na 50 m stylem motylkowym, był autorstwa Pawła Sendyka.

Zbutowicz całkowicie zdominował rywalizację w stylu zmiennym, zaliczając dwa fantastyczne występy. Na dystansie 200 metrów uzyskał czas 2:04.06, który jest nowym rekordem Polski siedemnastolatków, lepszym od poprzedniego, należącego od 2009 roku do Marcina Cieślaka, o dokładnie siedem setnych sekundy. Z kolei 400 metrów pokonał w 4:21.87, drugiego zawodnika wyprzedzając aż o niespełna siedem sekund. Szybciej od tego rezultatu w historii naszego kraju pływało tylko pięciu zawodników!

Zawodnik Kormorana Olsztyn popisał się jeszcze najlepszym czasem spośród naszych reprezentantów startujących w Netanji na 200 m stylem klasycznym. Wynik 2:18.68 dałby mu srebro, Zbutowicz płynął jednak poza konkurencją. Medal w tej konkurencji zawisł na szyi innego Polaka, Jacka Arentewicza, który był trzeci (2:21.18). Arentewicz dołożył do tego zwycięstwo na o połowę krótszym dystansie (1:03.81), był też czwartym żabkarzem wśród sprinterów (29.49 s).

W Izraelu doczekaliśmy się także rekordu Polski 18-latków w wykonaniu Pawła Sendyka. Pływak MKP Szczecin wyrównał dotychczasowe najlepsze osiągnięcie w historii swojej kategorii wiekowej, należące od niespełna roku do Michała Chudego, pokonując jedną długość basenu w 24.37 s. Dało mu to pierwsze miejsce, złoty medal, a także rekord zawodów. Drugi krążek, tym razem brązowy, wywalczył na 50 m stylem dowolnym (23.30 s).

Świetne starty w stylu grzbietowym notował Jakub Skierka. Na 100 metrów zajął pierwszą pozycję, wyprzedzając o osiem setnych sekundy Andrija Khloptsova z Ukrainy i uzyskując czas 56.86 s. Zwycięstwo odniósł też na dwukrotnie dłuższym dystansie, uzyskując najlepszy wynik w historii juniorskiego wielomeczu, 2:02.75. Dwukrotnie na podium, a dokładniej na najniższym jego stopniu stawał Adam Staniszewski: na 400 i 1500 m stylem dowolnym (3:57.53 oraz 15:59.64).

Po jednym medalu w konkurencjach indywidualnych zdobywali: Mateusz Arndt, który był drugi na 200 m stylem dowolnym (1:51.88), Michał Chudy, który na 100 m stylem motylkowym przegrał jedynie z Dmytro Prozhogą z Ukrainy, pokonując dwie długości basenu w 54.30 s oraz Damina Chrzanowski, który zajął trzecie miejsce na 200 m stylem motylkowym, ex aequo z Kaue Carvalho z Brazylii (2:02.56).

Tradycyjnie dobre występy odnotowały również nasze sztafety. Najlepiej nasi juniorzy poradzili sobie na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. Paweł Sendyk, Michał Brzuś, Michał Chudy i Mateusz Arndt uzyskali czas 3:24.09 i poprawili rekord zawodów, zdobywając złoto. Na 4x100 m stylem zmiennym Dawid Murzyn, Jacek Arentewicz, Chudy i Sendyk byli drudzy (3:47.96), podobnie jak Ada Staniszewski, Karol Zbutowicz, Jakub Książek i Arndt na 4x200 m stylem dowolnym (7:35.45).

Wśród dziewcząt świetny występ zaliczyła Paulina Piechota, która wróciła do kraju z trzema medalami, każdym z innego kruszcu. Złoto wywalczyła na 800 m stylem dowolnym (8:56.60), druga była na o połowę krótszym dystansie (4:20.44), natomiast na najniższym stopniu podium stanęła na 400 m stylem zmiennym (4:59.84). Bez jakiegokolwiek krążka zawodniczka z Pabianic zakończyła zmagania jedynie na 200 m stylem motylkowym, gdzie była czwarta z czasem 2:20.47.

Medalowe miejsca zajmowały także dwie nasze piętnastoletnie żabkarki. Marta Aściukiewicz zakończyła rywalizację na 50 m stylem klasycznym jako trzecia (34.15 s), a Aleksandra Iwanowska uplasowała się na tej samej lokacie na dwukrotnie dłuższym dystansie (1:12.76). Kolejny brąz to zasługa sztafety 4x100 m stylem dowolnym, która uzyskała czas 3:57.99, przegrywając jedynie z Austriaczkami i Greczynkami. Nasza drużyna płynęła w składzie: Natalia Fryckowska, Katarzyna Rogowska, Julia Gus i Julia Klonowska.

Na uwagę zasługuje też bardzo wartościowy występ Fryckowskiej na dystansie 50 m stylem dowolnym. Bydgoszczanka pokonała jedną długość basenu w czasie 26.06 s. Szybciej w historii naszego kraju w wieku szesnastu lat potrafiła pływać jedynie Agata Korc, do której należy rocznikowy rekord Polski (25.54 s)! Dziewiąta zawodniczka ubiegłorocznych mistrzostw Europy juniorów bez problemów zajęłaby pierwsze miejsce, z olbrzymią przewagą nad resztą stawki, startowała jednak poza konkurencją i ostatecznie zwycięstwo trafiło w ręce Diany Petkovej z Bułgarii (26.70 s).

W klasyfikacji punktowej zawodów nasza reprezentacja uplasowała się na drugim miejscu, z minimalną startą sześciu punktów do Greków. Równych sobie nie mieli polscy juniorzy, którzy zgromadzili 223 oczka, natomiast dziewczęta sklasyfikowane zostały na piątej pozycji (157 punktów).