MEM: REKORDÓW MOC!POLACY NA FALI...

Joanna Kwatera 2013-09-04 02:32

Oj działo się podczas trzeciego dnia zmagań Mistrzostw Europy Masters, które odbywają się w Eindhoven. Sześć kolejnych medali dla Polski – dwa srebrne Mirosława Warchoła i Arkadiusza Berweckiego oraz cztery brązowe zdobyte przez Renatę Bastek, Krystynę Fecicę, Lucjana Prządo i sztafetę 4x50m st. dowolnym kobiet powiększyło nasz dorobek medalowy ogółem do ośmiu. Na pływalni Pieter’a van den Hoogenband’a padły dziś też cztery rekordy świata Masters oraz dwanaście rekordów Europy!

Już po pierwszej konkurencji rozegranej tego dnia na holenderskiej pływalni, a mianowicie 200m stylem dowolnym mężczyzn mogliśmy się cieszyć z kolejnego medalu zdobytego dla polskiej reprezentacji, a wywalczył go reprezentant Warsaw Masters Team – Mirosław Warchoł. Warszawianin pokonał dystans w czasie nowego rekordu Polski  2:23.25 i w kat. wiekowej 60-64 lata zajął drugie miejsce.

W konkurencji tej oglądaliśmy również Leszka Madeja (WMT), któremu czas 2:11.18 dał piątą lokatę w kat. 50-54 lata, a do brązowego medalu zabrakło mu zaledwie 0,75 sekundy. W tej samej kategorii wiekowej dziewiąte miejsce zajął Paweł Olszewski z Warty Poznań. W najmłodszej kategorii 25-29 lat dwudziestą-trzecią lokatę uzyskał Piotr Zaremba (SMT).

Później do rywalizacji przystąpiły kobiety i znów radość Polakom sprawiła Renata Bastek, która wywalczyła trzecie miejsce, pokonując dystans w czasie 3:08.68 i stanęła na najniższym stopniu podium w kat 70-74 lata, ustanawiając jednocześnie nowy rekord Polski. Wyprzedziły ją tylko Niemka Christel Schulz oraz Dunka Elizabeth Ketelsen. Na wspomnianym dystansie wystartowały jeszcze trzy nasze reprezentantki – Dominika Michalik (Masters Białystok)z czasem 2:23.78 zajęła dziewiątą lokatę w kat 30-34 lata, Jowita Malchar (Klub Pływacki Koziegłowy) w tej samej kat. wiekowej była dwudziesta-trzecia, a Mirosława Rajtar (Zgiersko-Łęczycki WOPR) szesnasta w kat. 55-59 lat.

W konkurencji tej ustanowiony został też rekord Europy Masters w kat 85-89 lat, a jego autorka była Szwedka Britt Grilli, uzyskując rezultat 4:06.65.

Następnie w basenie pojawili się żabkarze i kolejny brązowy krążek zawisł na szyi polskiego reprezentanta. A wywalczył go Lucjan Prządo z Polonii Warszawa. Polski pływak pokonał dystans 50m stylem klasycznym w czasie 52,84 i w kat. 80-84 lata zajął trzecią lokatę.

Piąte miejsce na tym dystansie z nowym rekordem Polski w kat. 35-39 lat z czasem 30.80 zajął Tomasz Duszyński (MTP Lublinianka), szóste w kat. 60-64 lata – Michał Nowak z Ursynów Masters (37.69), ósmy w kat 65-69 lat był Roman Wiczel ze Zgiersko-Łęczyckiego WOPRu (39.29), a w kat. 55-59 trzydziesty-drugi jego klubowy kolega Bogdan Wąsik. W kat. 25-29 lat wystartował Jan Jacek Roening z SMT, a czas 34.65 dał mu dwudzieste drugie miejsce. Czternasty w kat. 70-74 lata był Adrzej Skwarło z Gdynia Masters, a w tej samej kat. wiekowej padł kolejny rekord Europy. Ustanowił go Rosjanin Yury Marenkov, przepływając dystans w czasie 44.95.

Wśród Pań na tym dystansie oglądaliśmy trzy reprezentantki Polski: Ewa Stępień (Zgiersko-Łęczycki WOPR) w kat 50-53 lata z rezultatem 39.95 zajęła siódmą lokatę, Edyta Olszewska (WMT) z czasem 40.45 była szesnasta w kat 45-49 lat, a Nina Burghard (MKS Oceanik) w najmłodszej kategorii uplasowała się na dwudziestym-pierwszym miejscu (37.49).

W konkurencji tej ustanowione zostały dwa rekordy świata Masters. Sztuki tej dokonały: Rosjanka Olga Kokorina w kat 90-94 lata, pokonując jedną długość basenu w 1:03.72 oraz Niemka Nicole Heidemann w kat 30-34 lata, uzyskując czas 32.22. Ponadto w kat. 55-59 lat pobity został rekord Europy, a ustanowiła go Niemka Dagmar Frese, osiągając rezultat 38.05.

Kolejnym jakże radosnym dla nas momentem był kolejny srebrny medal wywalczony tym razem przez świeżo upieczonego mistrza Europy na 200m stylem zmiennym Arkadiusza Berweckiego (Motyl Senior Mosir Stalowa Wola), który tym razem był drugi na dystansie 100m stylem motylkowym. Doskonały czas jaki uzyskał - 59.28 to nowy rekord Polski w tej konkurencji w kat. 40-44 lata, a do pierwszego na mecie Czecha Petra Gregora zabrakło Arkowi jedynie 8 setnych sekundy! W tej samej konkurencji wiekowej ósmą lokatę zajął Tadeusz Stuchlik z Weterana Zabrze.

Ponadto w tym dystansie z Polaków oglądaliśmy: Zygmunta Lewandowskiego (KP Delfin) – piąty w kat. 75-79 lat, Szymona Jerzego Kluczyka (SMT) – trzydziesty-drugi w kat. 25-29 lat, Włodzimierza Przytulskiego (Zgiersko-Łęczycki WOPR) – szósty w kat. 55-59 lat oraz Miłosza Kaczanowskiego (SMT) – siódmy w kat. 45-49 lat.

W tej konkurencji ustanowione zostały też trzy nowe rekordy Europy Masters: Rudolf Smerda z Czech dokonał tego pokonując dystans w 1:17.41 (kat.70-74 lata), Hugo Bregman z Holandii, uzyskał rezultat 1:01.29 (kat. 55-59 lat), a Alberto Montini Z Włoch dwie długości basenu przepłynął w czasie 1:04.28 (kat. 45-49 lat).

Kolejny brązowy medal zdobyła dla Polski reprezentantka Weterana Zabrze Krystyna Fecica. Czas 1:52.18, a zarazem nowy rekord Polski dał jej trzecie miejsce w kat. 70-74 lata na dystansie 100 stylem motylkowym. W konkurencji tej oglądaliśmy też Urszulę Mróz (Zgiersko-Łęczycki WOPR), która była siedemnasta w kat. 50-54 lata oraz Mariannę Michalczyk (WMT), która w najmłodszej kategorii uplasowała się na trzydziestej-drugiej pozycji.
W konkurencji tej wśród kobiet padł również jeden rekord świata, a ustanowiła go w kat 65-69 lat Niemka Brigitte Merten (1:26.13) oraz jeden rekord Europy, którego autorką była ponownie Belgijka Colette Crabb w kat. 55-59 lat (1:12.84).

Na koniec dzisiejszego dnia pływackich zmagań na basenie w Holandii rozegrano wyścigi sztafetowe 4x50m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn. Również i w tej konkurencji nie zabrakło wielkich emocji. Autorkami ostatniego dziś medalu dla Polski były zawodniczki Weterana Zabrze. Brązowe medale czasem 2:27.90 w kat. 240-279 lat wywalczyły: Renata Bastek, Marta Frank, Janina Bosowska i Grażyna Kiszczak. W konkurencji tej ustanowione zostały też dwa rekordy Europy, a ich autorkami były drużyny: Szwajcarii w kat 200-239 lat startująca w składzie: Regula steiger, Chantal Rochat, Esther Iseppi, Susanne Tanno (czas 2:02.12) oraz Rosji w kat 160-199 lat w składzie: Ekaterina Yudina, Oxana Bronitskaya, Evgeniia Aleksandrowa i Olga Borisova (czas 1:52.40).

Wśród mężczyzn oglądaliśmy również jedną drużynę z Polski – zawodnicy Weterana Zabrze: Tadeusz Stuchlik, Ewald Bastek, Wiesław Kornicki i Stanisław Kiszczak popłynęli lepiej od dotychczasowego rekordu Polski, uzyskując czas 2:07.44, ale wynik ten dał im dopiero dziewiąte miejsce w kat. 240-279 lat. W tej właśnie kategorii wiekowej zwyciężyła drużyna ze Szwecji w składzie: Leonard Bielicz, Karl Justh, Berndt Zarnowiecki, Hans Eriksson bijąc rekord Europy rezultatem 1:49.96.

Kolejne dwa rekordy Europy ustanawiały drużyny: Niemiec w kat. 320-359 lat w składzie: Wolfgang Sieber, Gottfried Klaring, Harald Mueller i Guenter Kallenbach (czas 2:52.07) oraz Rosji w kat. 160-199 lat w składzie: Anatoly Vysotskiy, Roman Sukhoverkhov, Vladimir Predkin i Anton Zaykov (czas 1:36.91). Na koniec na holenderskiej pływalni zagościło prawdziwe Tsunami z Rosji, gdyż reprezentanci tego właśnie klubu w składzie:  Vitaly Chernyy, Dmitry Lebedev, Dmitrii Kalenov, Sergey Mukhin czasem 1:34.39 ustanowili nowy rekord świata w kat. 120-159 lat.

Medalistom dziękujemy i gratulujemy! Jutro kolejne starty, już od 8 rywalizacja toczyć się będzie w stylach: motylkowym, grzbietowym i klasycznym oraz do boju staną sztafety mieszane. Oby emocji było co najmniej tyle co dziś!