EYOF: Udane kwalifikacje Adamczyka

Szymon Gagatek 2013-07-18 12:14

Bardzo dobry występ Patryka Adamczyka w kwalifikacjach 200 m stylem motylkowym, awans do finału mieszanej sztafety 4x100 m stylem dowolnym i rekord życiowy Wiktora Jaszczaka - to najważniejsze wydarzenia przedostatniej sesji kwalifikacyjnej Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, który odbywa się w tym tygodniu w Utrechcie.

Adamczyk po raz pierwszy w karierze złamał rano granicę dwóch minut i sześciu sekund. Czas 2:05.75 dał mu w ostatecznej klasyfikacji piątą pozycję i pewny awans do finału. Do zwycięzcy kwalifikacji, Kaana Oezcana z Turcji, stracił tylko sześćdziesiąt jeden setnych sekundy. W wyścigu medalowym wystąpi też popołudniu polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym. W kwalifikacjach nasza drużyna, w składzie: Jakub Pieśniak, Natalia Fryckowska, Adam Staniszewski i Sara Leończuk, uzyskała czas 3:47.13 i została sklasyfikowana na siódmej pozycji.

Na dłuższych dystansach Polacy radzili sobie ze zmiennym szczęściem. W kwalifikacjach 400 m stylem dowolnym Paulina Piechota zajęła dopiero szesnaste miejsce, z czasem 4:35.73. Lepiej poradził sobie Wiktor Jaszczak w wolniejszej serii na dystansie 1500 m stylem dowolnym.  Polak uzyskał rezultat 16:07.87, o ponad sześć sekund poprawiając rekord życiowy. Przed startem siedmiu zawodników z najlepszymi czasami zgłoszenia jest klasyfikowany na czwartej lokacie.

Dwójka Polaków wystąpi w sesji popołudniowej w półfinałach. Dawid Murzyn zajął rano dziesiąte miejsce na dystansie 100 m stylem grzbietowym (58.97 s), a Julia Gus była czternasta w kwalifikacjach 100 m stylem motylkowym (1:06.32). Niestety do najlepszej szesnastki nie udało się wejść Olimpii Prochownik (100 m stylem klasycznym), która została sklasyfikowana na dwudziestej pierwszej pozycji z czasem 1:18.70. Niepowodzniem zakończył swój start także Michał Brzuś - dwudziesty siódmy na dystansie 100 m stylem dowolnym (54.69 s).