Igrzyska Azjatyckie - dzień 4.: Hagino z czwartym złotem!

Szymon Gagatek 2014-09-24 22:28

Kosuke Hagino wyrasta na gwiazdę Igrzysk Azjatyckich w Incheon. Japończyk czwartego dnia zmagań wywalczył swoje czwarte złoto, zwyciężając na dystansie 400 m stylem zmiennym. Łącznie już sześciokrotnie stawał na podium, a przed nim jeszcze dwie szanse na powiększenie medalowego dorobku. W środę padł również pierwszy rekord Azji na pływalni imienia Park Tae-Hwana. Ustanowili go Chińczycy w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym.

Hagino tym razem spisał się świetnie na dystansie 400 m stylem zmiennym. Po pokonaniu pierwszych stu metrów stylem motylkowym znajdował się na prowadzeniu, ale w stylu grzbietowym wyprzedził go Huang Chaosheng z Chin, który pierwsze miejsce utrzymał aż do ostatniego nawrotu. Na finiszowych metrach całkiem osłabł i ostatecznie skończył rywalizację tuż za podium, na czwartym miejscu, przegrywając brązowy medal o jedną dziesiątą sekundy. Hagino, podobnie jak w finale 200 m stylem dowolnym, wykorzystał ostatnie pięćdziesiąt metrów na atak po złoto, mijając swoich rywali z olbrzymią łatwością i pokonując ten odcinek w fantastycznym tempie (26.91 s)! Japończyk uzyskał czas 4:07.75, zabrakło mu zaledwie czternastu setnych sekundy do poprawienia własnego rekordu Azji. Szybciej w historii tej konkurencji pływali jedynie czterej zawodnicy: Michael Phelps, Ryan Lochte, Tyler Clary i Laszlo Cseh. Drugie miejsce zajął dziś Chińczyk, Yang Zhixian (4:10.18), który niespodziewanie wyprzedził Dayię Seto (4:10.39).

Sesja finałowa rozpoczęła się od wyścigu mężczyzn na dystansie 100 m stylem motylkowym. Zwyciężył dziewiętnastoletni Joseph Schooling, uzyskując czas 51.76 s. To jego pierwszy złoty medal w poważnej seniorskiej imprezie, a zarazem pierwsze zwycięstwo Singapurczyka na Igrzyskach Azjatyckich od 1982 roku! Pływak, który na co dzień trenuje w USA, zaraz po zawodach będzie musiał wrócić do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpocznie pierwszy rok nauki na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (relacje ze zmagań w lidze NCAA już tradycyjnie będziecie mogli przeczytać na naszym portalu).

Zadziwiać nie przestaje Dmitriy Balandin, który wywalczył w Incheon już drugi złoty medal w ciągu dwóch dni! Zupełnie nieznany przed samymi zawodami Kazach, po wczorajszym triumfie na 200 m stylem klasycznym, tym razem zwyciężył na dystansie o połowę krótszym. Dodatkowo dwie długości basenu pokonał w znakomitym czasie, 59.92 s, bijąc rekord igrzysk i zostając trzynastym pływakiem, któremu w tym roku udało się złamać barierę jednej minuty w tej konkurencji. W starciu z Balandinem bez szans był Yasuhiro Koseki, który stracił do zwycięzcy wyścigu dokładnie trzydzieści jeden setnych sekundy. Japończyk rozczarował swoich fanów, w tym sezonie pływał już znacznie szybciej (59.62 s na Mistrzostwach Pacyfiku). Brąz wywalczył Li Xiang z Chin (1:00.91).

W rywalizacji kobiet zwyciężały chińskie faworytki, żadna z nich nie była jednak w stanie poprawić nawet rekordu igrzysk. Shen Duo po raz kolejny była bezkonkurencyjna w stylu dowolnym, tym razem okazała się najlepsza na dystansie 200 metrów (1:57.66). Jiao Liuyang stanęła na najwyższym stopniu podium na dystansie 200 m stylem motylkowym (2:07.56), na mecie wyprzedzając dwie Japonki: Natsumi Hoshi i Miyu Nakano. Tym samym obroniła tytuł wywalczony cztery lata temu w Kantonie. W finale 100 m stylem grzbietowym doczekaliśmy się natomiast powtórki rozstrzygnięcia wczorajszej rywalizacji na dystansie o połowę krótszym. Ponownie Fu Yuanhui (59.95 s) zakończyła wyścig tuż przed Yekateriną Rudenko z Kazachstanu (1:00.61). Po czterech dniach rywalizacji i dwunastu kobiecych finałach, tylko w jednym nie zwyciężyła Chinka, dominacja pływaczek z Państwa Środka w Incheon jest zatem ogromna.

Dzisiejszy dzień mocnym akcentem zakończyli Chińczycy, którzy zwyciężyli w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem dowolnym. Do składu reprezentacji Państwa Środka wszedł między innymi Sun Yang, który przecież jeszcze w poniedziałek wycofywał się z walki o medale na dystansie 4x200 m stylem dowolnym, skarżąc się na wybite palce. Najwyraźniej przestały mu przeszkadzać, ponieważ na swojej zmianie był w stanie wyprowadzić Chińczyków na prowadzenie, uzyskując czas 48.55 s. Niesiony postawą swojego kolegi Ning Zetao na ostatnim odcinku popisał się niesamowitym wyczynem. Zanotował rezultat 47.08 s (!) i przypieczętował sukces swojego kraju. Sun i Ning, wsparci Yu Hexinem i Lin Youngqingiem, łącznie uzyskali wynik 3:13.47, odbierając drugim dziś na finiszu Japończykom rekord Azji.

Złoci medaliści igrzysk, dzień 4.:
100 m stylem motylkowym mężczyzn (WIDEO): Joseph Schooling (Singapur)   51.76 s   [rekord igrzysk]
200 m stylem dowolnym kobiet (WIDEO): Shen Duo (Chiny)   1:57.66
100 m stylem klasycznym mężczyzn (WIDEO): Dmitriy Balandin (Kazachstan)   59.92 s   [rekord igrzysk]
200 m stylem motylkowym kobiet (WIDEO): Jiao Liuyang (Chiny)   2:07.56
400 m stylem zmiennym mężczyzn (WIDEO): Kosuke Hagino (Japonia)   4:07.75   [rekord igrzysk]
100 m stylem grzbietowym kobiet (WIDEO): Fu Yuanhui (Chiny)   59.95 s
4x100 m stylem dowolnym mężczyzn (WIDEO): Chiny (Yu Hexin, Lin Yongqing, Sun Yang, Ning Zetao)   3:13.47   [rekord Azji]