MP w pływaniu długodystansowym: Kolejny rozdział historii zapisany!

Szymon Gagatek 2014-07-28 20:34

II Mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym już za nami. Po raz kolejny pływacy rywalizowali ze sobą na zalewie w Kryspinowie, znów towarzyszyła im piękna pogoda, ponownie nie zabrakło wydarzeń, które przejdą do historii krajowych zmagań na wodach otwartych. Złote medale na olimpijskim dystansie 10 km zdobyli Joanna Zachoszcz i Jan Urbaniak.

Dwudniowa rywalizacja przyniosła mnóstwo emocji. Niesamowicie ułożył się wyścig mężczyzn na 10 km. Od samego początku mocno ruszyła dwójka zawodników: wicemistrz Polski z ubiegłego roku, Krzysztof Pielowski i Jan Urbaniak, który na pierwszym krajowym czempionacie był najlepszy na dystansie 7,5 km. Już po dwóch okrążeniach zaczęli znacznie powiększać przewagę nad obrońcą tytułu, Sebastianem Karasiem i próbującym wytrzymać jego tempo Marcinem Kaczmarskim, który debiutował na mistrzostwach na wodach otwartych. Pielowski i Urbaniak zmieniali się na prowadzeniu, ale cały czas płynęli blisko siebie. Sprawa złotego medalu rozstrzygnęła się zatem dopiero na finiszu. Pielowski zaatakował jako pierwszy, wyszedł nawet na prowadzenie, ale zawodnik Warty Poznań odparł jego atak i dotknął ściany o 1.32 s szybciej od swojego rywala. Urbaniak uzyskał czas 1:59:21.54, tak szybko na polskiej ziemi nie pływał w historii jeszcze nikt! Brązowy medal wywalczył Karaś, który w pewnym momencie urwał się Kaczmarskiemu i pod koniec wyścigu miał już nad nim kilkuminutową przewagę.

Pod nieobecność Natalii Charlos, która szykuje się do startu w Pucharze Europy w holenderskim Hoorn, bezkonkurencyjna wśród kobiet była Joanna Zachoszcz. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn wyprzedziła o niemal sześć minut swoją klubową koleżankę i obrończynię tytułu, Monikę Czerniak. Brązowy medal wywalczyła Justyna Burska z Piątki Konstantynów Łódzki, która dopiero w tym roku rozpoczęła swoją przygodę z pływaniem długodystansowym.

Po raz pierwszy na mistrzostwach kraju medale rozdane zostały również w rywalizacji sztafet. Trzyosobowe ekipy ścigały się na dystansie 3 km. Najlepsi okazali się reprezentanci olsztyńskiego AZS-u (Zachoszcz, Czerniak i Pielowski), którzy w kategorii OPEN wyprzedzili Wartę Poznań (Urbaniak, Joanna Cieślak, Adam Kościelak) i Park Wodny Tarnowskie Góry (Patrycja Świąder, Michał Macner, Wojciech Podzimski).

Do ostatnich chwil ważyły się losy rywalizacji najmłodszych pływaków. Tym razem czternastolatkowie rywalizowali na dystansie 2,5 km (przed rokiem mieli do pokonania cztery okrążenia trasy mającej 1250 m). Złotą medalistką wśród dziewcząt została Maria Żemajtis, która wyprzedziła o włos swoją klubową koleżankę z Kormorana Olsztyn, Zoję Sinitchine. Minimalną różnicę na mecie odnotowano również pomiędzy Jędrzejem Wąsowskim i Bartłomiejem Koziejko.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie ścigali się 15- i 16-latkowie. Wśród chłopców tytuł wywalczony przed rokiem obronił Kornad Zapalski z Fali Kraśnik, który zwyciężył z bardzo dużą przewagą nad resztą stawki. Srebro zdobył Mateusz Kasztelan. Radosław Sinitchine, reprezentant Polski na niedawnych mistrzostwach Europy juniorów w Zagrzebiu, dotknął ściany wyznaczającej linię mety wolniej o zaledwie osiem setnych sekundy. Mistrzynią Polski w tej kategorii wiekowej została natomiast Wiktoria Nieszporek z UKS-u 190 Łódź.

Wśród juniorów 17- i 18-letnich zwyciężył Filip Kołodziejski, na metę docierając ponad dwie i pół minuty przed Jakubem Brodowskim i Kornelem Solą. Tytuł najlepszej juniorki wywalczyła natomiast Anna Nita. Siedemnastolatka z Piątki Konstantynów Łódzki, która przed rokiem wygrała w Kryspinowie wyścig na 5 km, tym razem wyprzedziła obrończynię tytułu, Kamilę Kunkę z Unii Oświęcim. Na trzecim miejscu znalazła się Joanna Cieślak z Warty Poznań.

Historycznym wydarzeniem był start Alicji Giedryś na dystansie 5 km. Reprezentantka Startu Gdańsk została pierwszą niepełnosprawną pływaczką, która wystąpiła na mistrzostwach Polski w pływaniu długodystansowym. Trasę w Kryspinowie pokonała w czasie godziny, 33 minut i 39 sekund.

W sobotę, tuż po zakończeniu zmagań podczas pierwszego dnia mistrzostw kraju, na kryspinowskim zalewie odbył się Krakowski Maraton Pływacki. Była to już dwudziesta piąta, jubileuszowa edycja tych zawodów. Najmłodsi oswajali się z wodami otwartymi pokonując 400 i 800 metrów. Na krótszym dystansie zwyciężyli dziesięcioletnia Maja Gawlik i o rok starszy Jan Więzik, z kolei na 800 metrów rywalizowali zawodnicy dwunasto- i trzynastoletni, a najlepsi okazali się Adrianna Kulisiewicz i Wojciech Michalski. Starsi mieli do pokonania dwa pełne okrążenia trasy, a co odważniejsi mogli zmierzyć się ze sobą na dwukrotnie dłuższym dystansie. Łącznie na starcie stanęło 63 pływaków. Na 2,5 km najlepszy czas wśród mężczyzn uzyskał 36-letni Piotr Florczyk (33:44), a wśród kobiet zaledwie piętnastoletnia Konstancja Fil. Dłuższy dystans najszybciej pokonał Tomasz Kruk z Akwawitu Leszno (1:15:02).