ME: Półfinałowe niepowodzenia

Szymon Gagatek 2014-08-19 01:11

W dzisiejszych półfinałach Mistrzostw Europy wystąpiło pięcioro reprezentantów Polski. Niestety, nikomu nie udało się wywalczyć awansu do wtorkowych finałów. Najbliżej sukcesu byli Radosław Kawęcki, któremu do wejścia do najlepszej ósemki na 100 m stylem grzbietowym zabrakło kilkunastu setnych sekundy i Alicja Tchórz, która zajęła dziewiąte miejsce na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Jako pierwsze do walki w sesji popołudniowej ruszyły Anna Dowgiert i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, startujące na dystansie 50 m stylem motylkowym. Tym razem lepsza okazała się zawodniczka AZS UŁPŁ Łódź, która uzyskała czas 26.75 s, lepszy od wyniku Dowgiert o jedną setną sekundy. Pływaczka Śląska Wrocław, aktualna mistrzyni Polski w tej konkurencji, została sklasyfikowana na czternastym miejscu, Urbańczyk znalazła się pozycję wyżej. Żeby myśleć o miejscu w ósemce, trzeba było poprawić rekord kraju, ostatnim rezultatem dającym szansę walki o medale był bowiem czas 26.31 s. Najszybsza w półfinałach okazała się oczywiście Sarah Sjoestroem, która po raz drugi w karierze złamała barierę dwudziestu pięciu sekund, jedną długość basenu pokonując w 24.87 s! Szwedka oczywiście ustanowiła tym samym nowy rekord mistrzostw Europy.

Dziesiąte miejsce na 100 m stylem grzbietowym zajął Radosław Kawęcki. Podopieczny Pawła Słomińskiego uzyskał czas 54.92 s i do ósmego zawodnika stracił dwanaście setnych sekundy. Do wielkiego finału nie awansował również potencjalnie najgroźniejszy rywal Polaka w walce o złoto na dwukrotnie dłuższym dystansie, Peter Bernek. Węgier był wolniejszy od naszego zawodnika o dokładnie jedną setną sekundy. Tak jak w kwalifikacjach, najlepszy wynik zanotował Chris Walker-Hebborn z Wielkiej Brytanii (53.62 s), ale poniżej pięćdziesięciu czterech sekund popłynął również Jeremy Stravius z Francji (53.93 s).

Nie powiodło się również Polkom w półfinałach 200 m stylem grzbietowym. Dziewiąte miejsce zajęła Alicja Tchórz. Rezultat 2:13.29, gorszy o niemal trzy sekundy od tego uzyskanego na mistrzostwach Polski w Olsztynie, nie pozwolił na walkę o medale. Do ósmej pływaczki, Carlotty Zofkovej z Włoch, nasza reprezentantka straciła 1.23 s. Na trzynastej pozycji sklasyfikowana została Klaudia Naziębło (2:15.98), a najlepszym wynikiem mogła się pochwalić Duane da Rocha z Hiszpanii (2:09.13).

W walce o finał 50 m stylem motylkowym mężczyzn ponownie najszybszy był zwycięzca kwalifikacji, Andriy Govorov, który tym razem uzyskał czas 23.04 s. Dużo działo się natomiast na dystansie 100 m stylem klasycznym. Niesamowitą dyspozycję zaprezentował Adam Peaty. Anglik zanotował rezultat 58.68 s, pobił rekord mistrzostw i był bliski poprawienia najlepszego wyniku w historii Europy. Do tego wyczynu zabrakło mu zaledwie czterech setnych sekundy. Udało mu się natomiast wymazać z tabel nieoficjalny "tekstylny" rekord Starego Kontynentu, należący od mistrzostw świata w Szanghaju do nieżyjącego już Alexandra Dale Oena z Norwegii (58.71 s).