Uczcili pamięć Mistrza

Szymon Gagatek 2013-04-22 22:39

W norweskim Bergen odbył się w ten weekend memoriał Alexandra Dale Oena. Zmarły tragicznie w ubiegłym roku pływak został upamiętniony przez krajową czołówkę, a także swoich kolegów z całego świata. Zawody odbyły się na krótkim basenie, ale wszystko wskazuje na to, że miało to miejsce po raz ostatni.

W konkurencjach w stylu klasycznym walkę o zwycięstwo stoczyli tacy zawodnicy jak Daniel Gyurta, Michael Jamieson, czy Cameron van der Burgh, który specjalnie z tej okazji opuścił końcówkę mistrzostw swojego kraju. Pływak z Republiki Południowej Afryki wygrał rywalizację na dystansach 50 i 100 m. W sprinterskim finale uzyskał czas 27.14 s. Na 100 m również był najlepszy (57.82 s), wyprzedzając Gyurtę (59.33 s) i Marttiego Aljanda. W obu konkurencjach wystartował Michał Zawadka z klubu Gim 92 Warszawa, zajmując kolejno czwarte (30.26 s) i siódme miejsce (1:04.52).

Na dwukrotnie dłuższym dystansie najszybszy okazał się Gyurta. Węgier uzyskał czas 2:06.48 i o niespełna pół sekundy wyprzedził Michaela Jamiesona. Trzeci był kolejny Brytyjczyk, Andrew Willis, a piątą lokatę zajął zawodnik UKS-u Żoliborz, Bartłomiej Roguski (2:19.80).

W seniorskiej rywalizacji na 200 m stylem grzbietowym wystartował również Piotr Ludwiczak, który zajął w finale tej konkurencji szóstą pozycję, z czasem 2:09.72. Zwyciężył Simon Sjoedin ze Szwecji (2:00.63).

Najlepszym rezultatem zawodów popisała się Katinka Hosszu, która urządziła sobie kolejny pływacki maraton, startując w kilkunastu konkurencjach. Na dystansie 200 m stylem zmiennym uzyskała czas 2:07.47 (933 pkt FINA - rezultat, który na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Stambule dawałby czwarte miejsce). Z dobrej strony zaprezentowała się również Rikke Moeller Pedersen. Dunka finałową rywalizację na dystansie 200 m stylem klasycznym ukończyła z wynikiem 2:19.56 (896 pkt FINA).

Marzenie Alexandra Dale Oena o poprawie infrastruktury pływackiej w Norwegii wreszcie staje się rzeczywistością. W Bergen powstaje obiekt z 50-metrową pływalnią, na której mają się odbyć przyszłoroczne zawody upamiętniające Mistrza Świata na dystansie 100 m stylem klasycznym z Szanghaju, z 2011 roku.