MP 16-LATKÓW W DĘBICY ZAKOŃCZONE!

Joanna Kwatera 2013-07-25 00:36

Nie doczekaliśmy się rekordów Polski w zakończonych właśnie Mistrzostwach Polski Juniorów 16letnich w Dębicy. Brak rekordów nie oznacza jednak braku kilku bardzo dobrych rezultatów. Wśród pływaków tej kategorii wiekowej nie dostrzegamy już takiej dominacji czterech czy pięciu zwycięzców wszystkich konkurencji, jak to miało miejsce wśród 14 i 15latków, choć oczywiście nie zabrakło multimedalistów dębickich zawodów. Najlepszymi zawodnikami mistrzostw zostali na pewno Milena Karpisz (UKS „Piątka” Konstantynów Łódzki)– autorka dwóch najlepiej punktowanych wyników, Dominika Sztandera (MKS Juvenia Wrocław) – zdobywczyni aż 4 medali, w tym 3 złotych, a także Adam Staniszewski (MKS Trójka Łódź) – zdobywca najlepiej punktowanego rezultatu wśród chłopców oraz właściciel nowych 5 medali, w tym trzech z najcenniejszego kruszcu.

Karpisz wygrała wyścigi na dystansach 400 i 800m stylem dowolnym i została królową długich dystansów. W obydwu konkurencjach popłynęła świetnie. Czas 4:20.25 na 400m oraz 9:01.58 na 800m dały jej odpowiednio 775 oraz 759 punktów FINA. Trzeci najbardziej wartościowy wynik mistrzostw uzyskała Dominika Sztandera. Reprezentantka wrocławskiego klubu zwyciężała na dystansach 50m stylem dowolnym oraz motylkowym, a także 100m stylem klasycznym. Szczególnie szybko popłynęła na tym ostatnim osiągając czas 1:10.67 i zdobywając 758 pkt. Do swojego dorobku dołożyła jeszcze srebrny medal na dystansie 50m stylem klasycznym, a więc można ją nazwać królową sprintu.

Trzy złote medale zdobyła Jowita Sieńczyk z MKS Żak Biała Podlaska. Najlepsza zmiennistka wśród 16latek triumfowała w konkurencjach 200 i 400m stylem zmiennym oraz 100m stylem motylkowym, w dwóch pierwszych uzyskując ponad 700 punktowy rezultat. Dwa złote medale wywalczyła Agata Magner z MKS Jordan Kraków. Była ona bezkonkurencyjna w wyścigach na 100 i 200m stylem grzbietowym, a szczególnie na tym dłuższym dystansie pokazała wielką klasę dopływając do mety prawie 6 sekund szybciej od drugiej Martyny Żarłok (KS Górnik Radlin), za co uzyskała 744 pkt FINA. Ponadto zdobyła jeszcze srebrny medal w konkurencji 200m stylem zmiennym, gdzie przypłynęła tuż za Sieńczyk. Dwa „złotka” zdobyła także Wioletta Orczykowska. Zawodniczka drużyny Limanowa-Swim pokonała wszystkie rywalki na dystansach 100 i 200m stylem dowolnym oraz wywalczyła dwa trzecie miejsca na 400 i 800m tym stylem.

Do grona złotych medalistek dębickich zawodów dołączyły też: Nikola Petryka (WKS Śląsk Wrocław) – zwyciężczyni 50m stylem grzbietowym (także druga na 50 i trzecia na 100m stylem dowolnym), Zuzanna Kit (UKS 9 Kalisz) – triumfatorka 50m stylem klasycznym (również druga na dystansie 100m i trzecia na 200m tym stylem), Maria Niklarz (Ruch Grudziądz) – najlepsza na 200m stylem klasycznym i Paulina Mendowska (KS Warta Poznań), która wygrała dystans 200m stylem motylkowym oraz zajęła drugą lokatę na 400m stylem zmiennym.

Wśród chłopców najlepszy okazał się Adam Staniszewski. Łodzianin wygrał konkurencje 200 i 400m stylem dowolnym, uzyskując na dłuższej z nich czas 4:03.55 i 737 pkt FINA, co okazało się najbardziej wartościowym rezultatem zawodów wśród chłopców. Zawodnik ten triumfował również w wyścigu sprinterskim w tym stylu. Dobry rezultat osiągnął też na dystansie 1500m stylem dowolnym, gdzie dopłynął do mety jako drugi tuż za Wiktorem Jaszczakiem (WKS Śląsk Wrocław). Do tego wszystkiego dołożył jeszcze brąz na dystansie 100m stylem dowolnym, podkreślając swoja wszechstronność na dystansach w stylu dowolnym. Trzy złote medale zdobył też Dawid Murzyn z MKS Jordan Kraków. Zawodnik ten wygrał zdecydowanie wszystkie konkurencje w stylu grzbietowym i został królem „grzbietu” tych mistrzostw.

Michał Chudy (UPKS Wodnik Rawicz) to dwukrotny złoty medalista z Dębicy. Finalista tegorocznego EYOF szczególnie dobrze popłynął tu w wyścigu na 50m stylem motylkowym, będąc blisko rekordu Polski 16latków (25.29), a oprócz tego triumfował w swojej koronnej konkurencji 100m stylem motylkowym i zajmował drugą lokatę na 50m stylem grzbietowym. Dwa medale z najcenniejszego kruszcu zawiezie do domu również Marcin Sowa. Zawodnik Motyl MOSiR Stalowa Wola okazał się najszybszy na dystansach 50 i 100m stylem klasycznym. Kolejny finalista EYOF – Dawid Pietrzak (MUKS Piętnastka” Bydgoszcz) -potwierdził swoją wysoką formę także w Dębicy. Specjalista w stylu zmiennym był najlepszy na obu dystansach – 200 i 400m w tym stylu.

Po jednym złotym medalu zdobyli: autor trzeciego najbardziej wartościowego rezultatu wśród chłopców – Patryk Adamczyk (MKP Szczecin), zwyciężając 200m stylem motylkowym w czasie 2:03.80 (730 pkt FINA), również drugi na dystansach 100m stylem motylkowym i 200m stylem zmiennym; Wiktor Jaszczak – triumfator wyścigu na 1500m stylem dowolnym (także drugi na 400m i trzeci na 200m tym stylem), Maciej Olszewski (UKS Gim 92 Ursynów Warszawa) – najszybszy w konkurencji 200m stylem klasycznym (również drugi na dystansie 400m stylem zmiennym i trzeci na 100m stylem klasycznym) oraz Bartosz Ogórek (KS Delfin Gdynia) – najlepiej finiszujący w wyścigu na 100m stylem dowolnym.

W konkurencjach sztafetowych wśród kobiet miejscami na podium wymieniały się ekipy MKS Juvenii Wrocław, MKS Zrywu Opole i UKP Unii Oświęcim (poza dystansem 4x200m stylem dowolnym, gdzie na drugie miejsce podium wdrapała się drużyna Kornera Zielona Góra). Konkurencje 4x100m stylem dowolnym wygrał zespół MKS Zrywu Opole w składzie: Aleksandra Tomala, Marta Greglak, Magdalena Samulik, Magdalena Sproska. Dystans 4x200m stylem dowolnym zwyciężyła UKP Unia Oświęcim w której płynęły: Urszula Michalczyk, Martyna Olczyk, Anna Całka, Magdalena Kubacka, a w konkurencji 4x100m stylem zmiennym najlepsze okazały się zawodniczki MKS Juvenii Wrocław: Dagmara Bogucka, Dominika Sztandera, Katarzyna Kusch, Angelika Wróbel. Wśród chłopców konkurencje kraulowe 4x100 i 4x200m wygrywali reprezentanci MKS Trójki Łódź: Grzegorz Umiński, Krzysztof Ścibiorek, Michał Pierzyński i Adam Staniszewski, natomiast dystans 4x100m stylem zmiennym padł łupem zawodników MUKS Piętnastka Bydgoszcz, w której płynęli: Dawid Pietrzak, Michał Urbański, Mateusz Żurawicz, Kacper Knapowski.

W klasyfikacji medalowej na pierwszym miejscu uplasował się team MKS Trójki Łódź z 10 medalami (5 złotymi, dwoma srebrnymi i trzema brązowymi), przed zespołami MKS Jordan Kraków (7 medali, w tym 5 złotych) oraz MKS Juvenii Wrocław (8 medali).

Opuszczamy już dębicką pływalnię, światła gasną, cichną emocję związane z krajowym czempionatem. Pomału uwagę swą skupiamy znów na rywalizacji międzynarodowej, najważniejszym w tym roku starcie dla pływaków z całego globu – Mistrzostwach Świata w Barcelonie.