Hat-trick Tchórz, zwycięstwo Chaby, szybka Zachoszcz

Szymon Gagatek 2014-03-29 22:19

Kolejny udany dzień dla polskich pływaków w duńskim Bellahøj już za nami. Trzecie zwycięstwo podczas Danish Open odniosła Alicja Tchórz, która zwyciężyła na dystansie 200 m stylem zmiennym, a najlepszy na 50 m stylem motylkowym okazał się Mateusz Chaba. Padło też kilka rekordów życiowych, w tym ten chyba najefektowniejszy, osiągnięty przez Joannę Zachoszcz na dystansie 1500 m stylem dowolnym.

Tchórz w Danii zwyciężała już na 200 m stylem grzbietowym, najlepsza była także na 400 m stylem zmiennym. Dziś dołożyła sukces na dystansie o połowę krótszym, znów uzyskując rezultat w granicach swojego rekordu życiowego, 2:15.65 (w ubiegłym roku w Kazaniu cztery długości basenu pokonała w 2:15.37). Polka finiszowała ponad trzy sekundy szybciej od drugiej na mecie Julie Aglund Lauridsen. Mniej szczęścia miała na 50 m stylem grzbietowym. W kwalifikacjach była szósta, ale dała się wyprzedzić Aleksandrze Urbańczyk-Olejarczyk i Klaudii Naziębło, przez co w półfinałach już nie wystąpiła.

Bardzo dobrze w rywalizacji na dystansie 50 m stylem motylkowym spisali się dwaj Polacy. Oskar Krupecki i Mateusz Chaba przez cały dzisiejszy dzień królowali w tej konkurencji, zajmując dwa pierwsze miejsca w kwalifikacjach, półfinałach i finale. Chaba dopiero w finale wyprzedził swojego kolegę, czas 24.68 s (zaledwie cztery setne gorszy od rekordu życiowego) dał mu pierwsze miejsce, z przewagą jednej dziesiątej sekundy naz zawodnikiem MKP Szczecin.

Na dystansie 1500 m stylem dowolnym kobiet bezkonkurencyjna okazała się Lotte Friis. Zawodniczka gospodarzy uzyskała szósty w tym roku wynik na świecie (16:31.45) i wyraźnie wyprzedziła pozostałe zawodniczki. Pozytywnie zaskoczyła Joanna Zachoszcz, która w najszybszej serii finiszowała jako druga, z czasem 16:47.98. Rezultat lepszy od poprzedniego rekordu życiowego o niemal piętnaście sekund dał zawodniczce AZS UWM Olsztyn piąte miejsce w historii polskiego pływania w tej konkurencji! Szybciej ten dystans pokonywały jedynie Magdalena Dyszkiewicz, Donata Kilijańska, Katarzyna Baranowska i Natalia Charlos. Dobrze spisała się również Manuela Wikieł, zajmując trzecie miejsce z czasem 17:03.67. Dla klubowej koleżanki Zachoszcz to również nowa życiówka (poprzednia była równa 17:22.14).

Na podium dzisiejszych zmagań stawali jeszcze w stylu grzbietowym Mateusz Wysoczyński i Aleksandra Urbańczyk. Zawodnik AZS AGH Kraków zajął drugie miejsce na dystansie 100 metrów. Szybszy od niego okazał się jedynie Vitaly Melnikov z Rosji, wyprzedzając naszego zawodnika o dwadzieścia jeden setnych. Wysoczyński uzyskał czas 55.89, drugi w karierze, niewiele gorszy od swojego rekrodu życiowego! Natomiast Urbańczyk w wyścigu sprinterskim w stylu grzbietowym była trzecia, za Mie Nielsen (27.96 s - trzeci rezultat w tym roku na świecie) i Eyglo Gustafsdottir. Polka najszybciej popłynęła w półfinale (28.88 s), w finale uzyskała czas 29.04 s. Do ósemki nie udało się wejść Klaudii Naziębło, która w walce półfinałowej była czwarta (29.35 s), ale dała się wyprzedzić Islandce i swojej rodaczce, przez co nie mogła znaleźć się w finałowej stawce.

W sesji popołudniowej startowali też inni Polacy. Paulina Majszutowicz zajęła drugie miejsce w finale B na dystansie 200 m stylem motylkowym, dwukrotnie bijąc swój rekord życiowy. Najpierw w kwalifikacjach zajęła piąte miejsce, z czasem 2:37.14. Tylko ze względów regulaminowych musiała wystąpić w walce o dziewiąte miejsce, podczas której zanotowała wynik 2:35.19. Złoto zdobyła Rikke Moeller Pedersen, która już teraz prezentuje rewelacyjną dyspozycję i w Bellahøj omal nie poprawiła swojego rekordu świata, uzyskując czas 2:19.94!

W finale B rywalizacji na dystansie 200 m stylem dowolnym mężczyzn popłynęłi dziś Kacper Majchrzak i Dawid Zieliński. Uplasowali się kolejno na jedenastym i dwunastym miejscu (1:52.51 i 1:52.75). Majchrzak uzyskanym rezultatem poprawił swoje najlepsze osiągnięcie w dotychczasowej historii występów w tej konkurencji.