EYOF: POŻEGNANIE Z HOLANDIĄ

Joanna Kwatera 2013-07-19 22:41

Bez medalu powróci Polska reprezentacja pływaków z Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie.  Jednak występ naszych młodych sportowców należy uznać za bardzo dobry. 10 wywalczonych finałów indywidualnych i pięć sztafetowych oraz 18 ustanowionych rekordów życiowych świadczy o dużym potencjale naszych przyszłych nadziei olimpijskich w tej dyscyplinie sportu. W ostatnim dniu sportowych zmagań na pływalni De Krommerijn znów było blisko do wywalczenia pierwszego medalu dla naszej drużyny i znów zabrakło niewiele, bo tylko 23 setnych sekundy…

Ostatecznie Karol Zbutowicz na dystansie 200m stylem klasycznym zakończył rywalizację na 5 miejscu, a czas jaki uzyskał - 2:18.70 to jego nowy rekord życiowy w tej konkurencji. Bardzo wyrównana walka sprawiła, że zawodników, którzy zajęli miejsca od drugiego do piątego dzieliło jedynie 25 setnych sekundy. Najszybszy w tym wyścigu był Rosjanin Anton Chupkov, który czasem 2:15.30 ustanowił nowy rekord EYOF.

Bardzo dobrze w konkurencji 50m stylem dowolnym radziła sobie, będąca w doskonałej formie, Natalia Fryckowska. W półfinale pobiła swój rekord życiowy, łamiąc pierwszy raz w karierze granicę 27 sekund (26.94) i z trzecim wynikiem awansowała do finału. Tam jednak już nie udało się zejść poniżej tej granicy i z czasem 27.02 została sklasyfikowana na 5 miejscu. Zarówno półfinały jak i finał zwyciężyła reprezentantka Finlandii Roosa Moert, uzyskując najpierw 26.42, a później poprawiając się jeszcze na 26.23.

W finale 100m stylem grzbietowym wystąpił zawodnik Jordana Kraków - Dawid Murzyn. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a Polak z czasem 57.69 uplasował się na siódmej pozycji. Triumfator tego wyścigu - Rosjanin Filipp Shopin czasem 56.54 o jedną setną sekundy pobił dotychczasowy rekord EYOF.

Siódme miejsce w finale zajął również Dawid Pietrzak w konkurencji 200m stylem zmiennym, uzyskując czas 2:08.38. Pierwszy ściany końcowej basenu dotknął Scott Duncan z Wielkiej Brytanii, zatrzymując licznik czasu na 2:04.90.

Jak zwykle wielkie emocje wzbudzała też finałowa rywalizacja sztafet na dystansie 4x100m stylem zmiennym zarówno dziewcząt jak i chłopców. Polki w składzie: Bernat, Prochownik, Gus, Fryckowska zajęły w nim ósmą lokatę (4:29.49), a zespół chłopców w składzie: Murzyn, Zbutowicz, Chudy, Brzuś uplasował się na siódmym miejscu (3:52.76). Wygrywali niezawodni Rosjanie. Panie, które w składzie miały znakomitą Arinę Openyshevą oraz Egorovą, Lavashovą i Chesnokovą czasem 4.12.23 ustanowiły nowy rekord EYOF, wyprzedzając na mecie drużyny Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Panowie w składzie: Shopin,  Chupkov, Malkov, Badamshin podium podzielili z zespołami Włoch i Ukrainy, a czasem jaki uzyskali (3:46.40) nie udało im się pobić rekordu EYOF, ustanowionego w 2009 w Tampere przez sztafetę polską.

Nie było mocnych na Arinę Openyshevą w stylu dowolnym! Tym razem Rosjanka była najlepsza na dystansie 200m, zdobywając swój czwarty indywidualny, a w sumie siódmy złoty medal tych zawodów, uzyskując miano multimedalistki numer 1.

W pozostałych finałach tego dnia wygrywali: na dystansie 100m stylem motylkowym – Aleksandra Chesnokova – ustanawiając nowy rekord EYOF czasem 1:00.53, w rywalizacji 200m stylem grzbietowym Węgierka Dalma Matyasovszky, która pokonała dystans w czasie nowego rekordu EYOF – 2:13.71, w wyścigu na 100m stylem dowolnym chłopców – Alessandro Bori z Włoch (50.73) i w konkurencji 100m stylem klasycznym dziewcząt – Beste Samanci z Turcji (1:10.96).

W klasyfikacji generalnej całych zawodów triumfowali Rosjanie zdobywając 23 medale z czego 13 miało kolor złoty, 8 srebrny, a 2 brązowy, przed zespołami Wielkiej Brytanii (15 medali) i Włoch (8 medali). Na zawodach w Utrechcie padło 9 rekordów EYOF, z czego 8 ustanowili Rosjanie. Drużyna ta stanowi wielką potęgę w Europie, o czym najlepiej świadczy klasyfikacja multimedalistów holenderskich zawodów, gdzie pierwsze pięć miejsc zajmują rosyjscy pływacy, a w najlepszej dziesiątce – jest ich aż ośmiu. Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji zajęła oczywiście Arina Openysheva, zdobywając siedem złotych medali, a drugie Filipp Shopin z czterema „złotami”. Dodatkowo warty uznania jest fakt, że wszystkie wyścigi sztafetowe wygrali Rosjanie, co tylko podkreśla siłę tego zespołu.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy powodzenia w następnych startach!