I MISTRZOSTWA POLSKI W PŁYWANIU DŁUGODYSTANSOWYM NA WODACH OTWARTYCH W KRYSPINOWIE

Joanna Kwatera 2013-08-04 01:47

Oj działo się dziś nad zalewem w Kryspinowie koło Krakowa… Piękna, słoneczna pogoda i temperatura powietrza sięgająca ok. 34 stopni to warunki wręcz idealne do rozgrywania imprez w otwartych akwenach. Pierwsze Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych właśnie tak komfortowe warunki zapewniły dziś pływakom. Liczba uczestników nie była zbyt wielka, bo na starcie stanęło 47 zawodników – 30 mężczyzn i 17 kobiet, z 27 klubów z całego kraju, ale za to listy startowe obfitowały w znamienitych zawodników.

Do Krakowa zjechali specjaliści od długich dystansów – wśród młodzieżowców: zawodniczki AZS UWM Olsztyn: Joanna Zachoszcz i Monika Czerniak – odpowiednio podwójna srebrna (na dystansie 400 i 1500m st. dow.) i brązowa (na dystansie 400m stylem dow)- medalistki mistrzostw Polski w Olsztynie, Barbara Wasilewska (Omega Kleszczów)– druga na 800m oraz trzecia na 1500m st. dow. na GMP w Olsztynie – to pływaczki, które aktualnie wiodą prym w stylu dowolnym na długich dystansach w naszym kraju. Wśród juniorek mogliśmy oglądać między innymi Kamilę Kunkę zawodniczkę UKP Unii Oświęcim – brązową medalistkę w sztafecie 4x100m stylem zmiennym GMP w Olsztynie, brązową medalistkę na dystansie 800m st. dow. oraz złotą w sztafecie 4x100 i 4x200m st. dow, a także srebrną na 4x100 st. zmiennym ZMP Juniorów 17-18lat w Krakowie. Doskonałe pływaczki zaprezentowały się też w kategorii juniorek młodszych 14 i 15-16 lat: reprezentantki Polski, finalistki EYOF, multimedalistki mistrzostw Polski 14lat z Gorzowa Wielkopolskiego: Paulina Piechota (UKS 190 Łódź) i Sara Leończuk (MOS Ełk); srebrna (na dystansie 800m st. dow) oraz brązowa (na 200 i 400m st. dow) medalistka MP 16lat w Dębicy – Anna Nita (Piątka Konstantynów Łódzki), a także potrójna złota medalistka MP 15lat w Oświęcimiu na dystansach 200, 400 i 800m – Anna Kotowicz (MOS Ełk).

Wśród mężczyzn mogliśmy oglądać Mistrza Świata Juniorów z Monterrey 2008 na dystansie 1500m stylem dowolnym Krzysztofa Pielowskiego (AZS UWM Olsztyn), zdobywcę również srebrnego na 800m i brązowego medalu na 400m st. dow. na zawodach w Meksyku oraz finalistów i uczestników głównych mistrzostw Polski w Olsztynie: Adama Dubiela (Lublinianka Lublin)– dziesiątego na 800m st. dow, Sebastiana Karasia (G-8 Bielany Warszawa), Sylwestra Borowicza- Skonecznego (AZS UWM Olsztyn)-uczestnika mistrzostw Europy juniorów w Helsinkach, Jana Urbaniaka (Warta Poznań). Wśród juniorów młodszych stratowali m. in. Mateusz Kasztelan z MOS Ełk – srebrny medalista na 400 i brązowy na 1500m st. dow. MP 15lat w Oświęcimiu, uczestnik GMP w Olsztynie, czy Konrad Zapalski z Fali Kraśnik - finalista MP 15lat w Oświęcimiu. Wystartował też Łukasz Goleniec (UKP Unia Oświęcim) – srebrny na 200m i brązowy na 400m st. dow - medalista MP 16lat w Dębicy.

Rywalizację podzielono na trzy dystanse w zależności od kategorii wiekowej: juniorzy młodsi (14 oraz 15-16lat) mieli do pokonania dystans o długości 5000m, juniorzy 17-18lat – trasę o długości 7500m, a młodzieżowcy i seniorzy (19+) – 8 pętli o długości 1250m = 10000m.

Najszybsza wśród młodzieżowców była Monika Czerniak, która pokonała dystans 10000m w czasie 2:27.16 i o prawie 2 minuty wyprzedziła drugą na mecie zawodniczkę Posnanii Poznań – Izabelę Grzegorczyk. Za nią do mety dopłynęły Wasilewska i Zachoszcz. Wśród mężczyzn najszybciej wyznaczony odcinek pokonał Sebastian Karaś, a przepłynięcie 10km zajęło mu 2:07.40. Niecałą minutę za nim na mecie zameldował się Pielowski, a kolejne trzy minuty później jego kolega klubowy Borowicz-Skoneczny.

W kategorii juniorek wystartowały tylko 3 zawodniczki, a zdecydowanie najlepszą z nich okazała się Kamila Kunka. Dystans 7500m pokonała w czasie 1:49.35. Na drugim miejscu uplasowała się Agata Wiertel z Lublinianki Lublin, a na trzecim Kaja Kwiatkowska z Korony Kraków. Wśród chłopców prym wiódł Jan Urbaniak i on też znalazł się najszybciej na mecie, uzyskując czas 1:36.48. Zawodnicy klubu Warta Poznań zdominowali wyścig i zajęli wszystkie miejsca na podium w tej konkurencji. Drugi był Arkadiusz Osses, a trzeci Mikołaj Roszkowski.

Na dystansie 5000m wystartowało 10 zawodniczek, z czego ukończyło go osiem. W kategorii wiekowej 14latek nie mogło się zdarzyć inaczej…wygrała reprezentantka łódzkiego klubu 190 - Paulina Piechota, a czas jaki uzyskała to 1:16.10. Prawie dwie minuty za nią do mety dotarła Leończuk, a trzecia linię mety pokonała Roksana Słupek z Piętnastki Bydgoszcz. Wśród 15-16latek najlepszy czas – 1:14.25 uzyskała Anna Nita z Piątki Konstantynów Łódzki, a za nią finiszowały zawodniczki UKP Unii Oświęcim: Aleksandra Gruszczyńska i Roksana Kolber. Wśród chłopców 14letnich z czasem 1:10.36 zwyciężył Kacper Murański z klubu Gilus Gilowice, przed Igorem Prószyńskim z Fali Kraśnik, z którym do końcowych metrów walczył o zwycięstwo i Michałem Macnerem z Parku Wodnego Tarnowskie Góry. W kat. 15lat „dublet” na podium zaliczyli pływacy Fali Kraśnik – Konrad Zapalski i Kornel Sola, a trzecie miejsce wywalczył zawodnik MOS Ełk Mateusz Kasztelan.

Doskonała pogoda oraz luźna atmosfera sprawiły, że pływackie zmagania śledziło wielu widzów zgromadzonych w tym dniu nad zalewem. Dodatkową gratką dla kibiców i sympatyków pływania była obecność na zawodach w roli gościa specjalnego, powracającej do treningów po kontuzji barku Natalii Charlos – zawodniczki długodystansowej, która wywalczyła kwalifikację olimpijską do Londynu, a w wyścigu olimpijskim na 10km zajęła 15 lokatę, a także Piotra Klimczaka i Roberta Rospondka, którzy przepłynęli z Europy do Afryki cieśniną Gibraltarską.