Japonia: Matsumoto najszybszy na świecie

Szymon Gagatek 2019-04-04 13:36

Ranking najszybszych zawodników na świecie na dystansie 200 m stylem dowolnym ma nowego lidera! W czwartkowe popołudnie w Tokio nieoczekiwanie został nim Katsuhiro Matsumoto. Dwudziestodwulatek w finale rywalizacji kraulistów na mistrzostwach Japonii popłynął znacznie lepiej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać i wlał w serca kibiców w Kraju Kwitnącej Wiśni sporo optymizmu.

Matsumoto uzyskał czas 1:45.63 - o zaledwie cztery dziesiąte sekundy gorszy od rekordu kraju, należącego do nieobecnego na zawodach Kosuke Hagino. Tak szybko w tym sezonie nie pływał jeszcze nikt. Reprezentant Japonii znalazł się na listach światowych przed takimi postaciami jak Sun Yang czy Dominik Kozma. Na metę dopłynął zdecydowanie przed rywalami. Drugie miejsce zajęli ex aequo Keisuke Yoshida i Naito Ehara, którzy stracili do zwycięzcy ponad dwie i pół sekundy (1:48.19).

Do wielkiej niespodzianki doszło za to w finale 100 m stylem klasycznym pań. Po niesamowicie wyrównanym wyścigu, zupełnie nieoczekiwanie na najwyższym stopniu podium stanęła Misaki Sekiguchi, która przepłynęła dwie długości basenu w 1:07.70. Krocząca po pewne zwycięstwo Reona Aoki (1:07.48 we wczorajszych półfinałach) całkowicie zawiodła i została sklasyfikowana dopiero na 5. pozycji - mimo, że finiszowała zaledwie dwadzieścia osiem setnych sekundy za Sekiguchi.

Spodziewane rozstrzygnięcia zapadły natomiast w pozostałych finałach mężczyzn. Na 100 m stylem grzbietowym Ryosuke Irie nie był już tak szybki jak wczoraj, ale rezultat 53.53 wystarczył mu do spokojnego triumfu, o prawie sekundę przed Hayate Matsubarą i Masaki Kaneko. Z kolei na 50 m stylem klasycznym 1. pozycję zajął Yasuhiro Koseki, który był bliski złamania bariery 27 sekund (27.01). W półfinałach 200 m stylem motylkowym pokaz swoich umiejętności dał Dayia Seto, przepływając cały dystans w 1:55.07. W kobiecych konkurencjach złote medale wywalczyły jeszcze Waka Kobori (16:11.00 na 1500 m stylem dowolnym), Natsumi Sakai (59.98 na 100 m stylem grzbietowym) oraz Rio Shirai (1:57.16 na 200 m stylem dowolnym).