Polska

XII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania w toku!

Joanna Kwatera 2021-09-18 00:22

 

XII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania wystartowała! W czwartowy poranek zgromadzonych na sali konferencyjej hotelu Novotel w Krakowie, a także za ekranami telefonów i komputerów, przywitali – Gospodarz tego wydarzenia Kazimierz Woźnicki oraz prezes Polskiego Związku Plywackiego Paweł Słomiński.

Po raz kolejny perfekcyjnie zorganizowane przedsięwzięcie, przygotowane przez Polski Związek Pływacki oraz Małopolski Okręgowy Związek Pływacki, przy współpracy z wydawnictwem AKNET-Press Katarzyny Urbańczyk-Kogut, spotkało się w duzym zainteresowaniem środowiska trenerskiego. Zarówno początkujący szkoleniowcy, łaknący poszerzać swoją wiedzę jak i Ci, którzy posiadaja już bogate doświadczenie, ale nieustannie chcą wymieniać wiadomości, przybyli do Krakowa by przez cztery dni wysłuchać ciekwych prelekcji oraz wymienić się doświadczeniem, wiedzą, wnioskami oraz spostrzeżeniami na temat ukochanej dyscypliny sportu.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczęły kobiety,a jako pierwsza wpływ trenigu pływackiego na aktywność autonomicznego układu nerwowego pływaków, ocenianą za pomocą analizy wskaźnikówzmienności rytmu serca przedstawiła Klaudia Palak. Po niej mikrofon przejęła specjalistka z zakresu psychologii sportu Joanna Budzis, która omówiła pułapki dzisiejszego świata, które mają wpływ na młodych zawodników oraz dała kilka wskazówek jak pomóc zawodnikowi ze stresem przedstartowym oraz budować u niego poczucie własnej wartości.

Po przerwie obiadowej zgromadzeni goście poznali jak działa system szkolenia dzieci i młodzieży w angielskich klubach pływackich, o którym opowiadał Maciej Rakowski, autor jednej z najpopularniejszych publikacji dla trenerów pływania w Polsce. Następnie z zebranymi połaczył się zza oceanu Mariusz Podkościelny - dzisiaj trener, kiedyś wybitny polski pływak, aby omówić system i strukturę szkolenia w USA. Na zakończenie w roli prelegenta wystapił trener Laury Bernat = olimpijki, niesamowicie utalentowanej zawodniczki, która pomimo młodego wieku ma na swoim koncie już wiele osiągnięć - Sławomir Pliszka. Przedstawił on program szkolenia w etapach: podstawowym, wszechstronnym i ukierunkowanym, opowiadajać również o tym jak trenuje jego najlepsza zawodniczka oraz jak przechodziła przez te poszczególne etapy.

W piątek pierwsze swoje wystąpienia zaprezentował gość specjalny konferencji Ben Titley. Szkoleniowiec kadry Kanady, który poprowadził do medali olimpijskich takie zawodniczki jak Penny Oleksiak czy Taylor Ruck, opowiadał jak wygląda droga zawodnika od juniora do seniora w kraju klonowego liścia, jak tę drogę przebyły jego zawodniczki, które obecnie trenuje oraz omówił strukturę jednorocznego programu treningowego.

Wcześniej brawurowe wystąpienie zanotował Łukasz Drynkowski. Jeden z trenerów klubu UKS G-8 Bielany oraz SMSu Bielany Warszawa opowiadał jak odnosi się sukcesy w tej ekipie. Przedstawił program szkolenia oraz jego organizację i monitoring w jednym z najlepszych klubów w Polsce.

Goście konferencji mieli tego dnia jeszcze okazję wysłuchać dwóch ciekawych wykładów – pełnego zaskakujących przykładów wziązanych z dopingiem w sporcie oraz aktualnych zmianach w przepisach antydopingowych Andrzeja Pokrywki oraz teoretycznych podstaw treningu wytrzymałości  w okresie dojrzewnia oraz metod jego monitorowania, które przedstawił Łukasz Wądrzyk.

Forma konferencji, tak jak w zeszłym roku, została dostosowana do aktualnych reżimów sanitarnych, a uczestnicy mogli wybrać czy chca uczestniczyć w niej stacjonarnie czy też online. Organizatorzy zadbali o każdy detal, a w przerwach pomiędzy wykładami uczestnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w konferencji zdalnie mają okazję posłuchać ciekawych wywiadów z prelegentami, a także gości przybyłymi do Krakowa.

Przed nami kolejne dwa dni nauki oraz wiele ciekawych tematów, które zostaną jeszcze poruszone, a zatem zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia!