Kolejny triumf Li Xianga, rekord był blisko

Szymon Gagatek 2015-04-14 18:56

Li Xiang jest autorem jednego z dwóch rekordów Chin, które padły w trakcie tegorocznych mistrzostw kraju w Baoji. Najlepszy rezultat w historii ustanowił podczas drugiego dnia zawodów, w finale 100 m stylem klasycznym. We wtorek utalentowany żabkarz z Państwa Środka był bliski pobicia kolejnego, tym razem na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Do tego osiągnięcia zabrakło mu zaledwie trzydziestu czterech setnych sekundy. Czas 2:10.59 pozwolił jednak na wyprzedzenie aktualnego rekordzisty kraju, Mao Feiliana, o dokładnie osiemnaście setnych. Całkowitą dominacją Shi Jinglin zakończył się natomiast finał tej konkurencji wśród kobiet. Jej rezultat (2:22.08) był lepszy o ponad sześć sekund od wyniku srebrnej medalistki.

Znakomitą dyspozycję zaprezentował na dystansie 200 m stylem grzbietowym Xu Jiayu, który zdobył złoto, pokonując cztery długości basenu w 1:56.26. Szybciej w tym roku pływali jedynie Ryosuke Irie z Japonii i Mitchell Larkin z Australii. Z kolei drugi raz na najwyższym stopniu podium w konkurencji indywidualnej stanęła w Baoji Shen Duo, która na 100 m stylem dowolnym uzyskała czas 54.31 s.

Dobrych wyników nie zabrakło w półfinałach. Li Zhuhao został dziewiątym zawonikiem w aktualnym sezonie, któremu udało się złamać barierę pięćdziesięciu dwóch sekund na 100 m stylem motylkowym (51.82 s), natomiast z najlepszym czasem do finału kraulowego sprintu awansował Ning Zetao (22.30 s).