MŚ: "Duży" rekord Polski...

Szymon Gagatek 2013-07-30 14:00

Dawid Szulich od samego początku Mistrzostw Świata w Barcelonie imponuje swoją formą. Pierwszego dnia zawodów poprawił rekord Polski na 100 m stylem klasycznym. Zajął wtedy osiemnaste miejsce i nie awansował do półfinałów. Dziś ta sztuka już się udała. Zawodnik Delfina Legionowo w kwalifikacjach na dwukrotnie krótszym dystansie został sklasyfikowany na jedenastej pozycji i uzyskał kolejny najlepszy wynik w historii naszego kraju.

Poprzedni rekord Polski należał do Sławomira Wolniaka i pochodził z „ery poliuretanu”. Został ustanowiony w 2009 roku, na Mistrzostwach Świata w Rzymie i wynosił 27.86 s. Szulich od początku tego sezonu zbliżał się do tego rezultatu. Na Grand Prix w Olsztynie uzyskał czas 28.03 s, a podczas Mistrzostw Polski w Aquasferze po raz pierwszy w karierze złamał granicę 28 sekund (27.91 s). Dziś poprawił się o niemal pół sekundy, płynąc na najbardziej skrajnym torze 0. Rezultat 27.48 s dał mu jedenaste miejsce w kwalifikacjach i pewny awans do półfinałów.

Po raz pierwszy na starcie podczas tegorocznych Mistrzostw Świata, w kwalifikacjach 200 m stylem motylkowym mężczyzn, stanął Paweł Korzeniowski. Polak, który legitymuje się najlepszym w tym roku czasem na świecie na tym dystansie, spokojnie wszedł do półfinałów z siódmym rezultatem (1:56.61). Co warte podkreślenia, Mistrz Świata z 2005 roku w tej konkurencji pierwsze sto metrów dzisiejszego wyścigu pokonał najszybciej z całej stawki trzydziestu czterech zawodników (55.33 s). To kolejny dobry prognostyk przed dalszymi startami naszego reprezentanta, także na dwukrotnie krótszym dystansie. Do półfinałów nie udało się niestety wejść Michałowi Poprawie, który uzyskał dwudziesty czas kwalifikacji (1:58.34). Wynik ten jest drugim w jego karierze, ale dalekim od życiówki ustanowionej podczas Mistrzostw Polski w Olsztynie (1:56.69).

Na zakończenie sesji kwalifikacyjnej zobaczyliśmy dwóch zawodników MKP Szczecin walczących na dystansie 800 m stylem dowolnym. Świetnie zaprezentował się Filip Zaborowski, który o poprawił swój rekord życiowy z tegorocznych Mistrzostw Polski niemal dwie sekundy i z czasem 7:55.65 zajął dziesiątą pozycję! Na dwudziestym pierwszym miejscu znalazł się Mistrz Europy juniorów z Poznania, Paweł Furtek (8:00.56). Jego na czempionacie globu w Barcelonie czeka jeszcze start na 1500 m stylem dowolnym.

We wtorkowej sesji wieczornej zobaczymy zatem dwóch Polaków. Dawid Szulich popłynie w drugim półfinale 50 m stylem klasycznym na torze siódmym (około godziny 18:20). Początek rywalizacji na dystansie 200 m stylem motylkowym zaplanowano natomiast na godzinę 19:35. Paweł Korzeniowski również weźmie udział w drugim półfinale (tor szósty).