Urbaniak jedenasty w Crippen Cup

Szymon Gagatek 2015-03-28 22:43

Dziś w Fort Myers odbyła się druga edycja Crippen Cup, zawodów upamiętniających Frana Crippena - amerykańskiego pływaka długodystansowego, który w 2010 roku zginął tragicznie w trakcie wyścigu na 10 km w ramach Pucharu Świata w Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W sobotniej rywalizacji wziął udział Jan Urbaniak, który został sklasyfikowany na jedenastym miejscu.

Poznaniak miał dziś okazję rywalizować z wieloma znakomitymi pływakami. Na starcie pojawili się między innymi Alexander Meyer (mistrz świata na dystansie 25 km z 2010 roku, niezwykle doświadczony Charles Peterson (najlepszy zawodnik świata z Montrealu z 2005 roku na olimpijskim dystansie 10 km), Richard Weinberger z Kanady (brązowy medalista igrzysk w Londynie) czy Brian Ryckermann z Belgii, który na poprzednich mistrzostwach świata w Barcelonie wywalczył srebro na 25 km.

Nasz reprezentant, trenujący na co dzień na Florydzie, w drużynie Uniwersytetu Saint Leo, pokonał dystans 10 km w świetnym czasie (1:37:02.37) i w stawce dwudziestu zawodników znalazł się na jedenastej pozycji. Po zakończeniu wyścigu nie krył zadowolenia ze swojego startu: - Jak na obecny okres przygotowań, taki wynik i miejsce to mniej więcej to, czego oczekiwałem. Tym bardziej, że skończyłem zawody akademickie na Uniwersytecie Saint Leo trochę ponad miesiąc temu i w tym momencie jestem w ciężkim treningu, by przygotować się do sezonu na wodach otwartych.

Już wkrótce Urbaniak zakończy pierwszy rok studiów w Saint Leo, gdzie uczą się również Daniel Biś i Joanna Dembska. Później czeka go powrót do kraju i walka o kwalifikacje na międzynarodowe imprezy: - Na najbliższy miesiąc nie mam już żadnych planów startowych. Do czasu powrotu do Polski będę się skupiał już jedynie na treningach. Niestety, do rywalizacji w pływaniu długodystansowym przygotowuję się tutaj sam, nie mam żadnej grupy, ale przez ostatnie kilka lat zdążyłem się już do tego przyzwyczaić.

W dzisiejszej rywalizacji zwyciężył Meyer (1:33:20.90), wyprzedzając o niespełna cztery sekundy Seana Ryana. Trzecie miejsce zajął Peterson, a tuż za podium znalazł się zaledwie szesnastoletni Taylor Abbott, który w ubiegłym roku został mistrzem świata juniorów na 5 km. Wśród kobiet najszybsza okazała się Stephanie Peacock, która całą trasę pokonała w godzinę, czterdzieści trzy minuty i dwadzieścia trzy sekundy.