Olsztyn 2015: Mazurkiewicz pofrunęła po rekord!

Szymon Gagatek 2015-03-06 23:15

Barbara Mazurkiewicz została bohaterką pierwszego dnia zimowych mistrzostw Polski 14-latków, które odbywają się w Olsztynie. W Aquasferze młoda zawodniczka IKS Konstancin najpierw wygrała rywalizację na dystansie 100 m stylem motylkowym, bijąc rekord kraju w swojej kategorii wiekowej, a kilkadziesiąt minut później ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium, triumfując na 400 m stylem zmiennym.

Mazurkiewicz stworzyła w finale 100 m stylem motylkowym wspaniałe widowisko, wspólnie z Kingą Paradowską z Piętnastki Bydgoszcz. Obie walczyły ze sobą o zwycięstwo od pierwszego do ostatniego metra. Na półmetku minimalnie szybsza była Paradowska, ale drugie pięćdziesiąt metrów to skuteczniejszy finisz zawodniczki z Konstancina, która zanotowała czas 1:02.43 i o cztery setne sekundy wyprzedziła swoją rywalkę. Obie popłynęły szybciej od dotychczasowego rekordu kraju wśród czternastolatek, który od niespełna pięciu lat należał do Anny Kozłowskiej (1:02.81).

To nie był jednak koniec popisów Mazurkiewicz w piątkowe popołudnie. Kilkadziesiąt minut później stanęła na słupku startowym w rywalizacji na 400 m stylem zmiennym. W kwalifikacjach zajęła czwartą lokatę, ale w finale nie dała pozostałym zawodniczkom żadnych szans, Oliwię Wett z Sambora Tczew wyprzedzając o niemal trzy sekundy (5:05.54 - 5:08.36). Brązowy medal na ostatnich metrach wywalczyła sobie Lidia Halicka (Śląsk Wrocław), która była szybsza od Oliwii Wolek o zaledwie ćwierć sekundy!

Najwięcej medali w piątek wywalczyła Paradowska. Bydgoszczanka oprócz srebra na 100 m stylem motylkowym, wywalczyła też drugie miejsce w sprincie stylem dowolnym, przegrywając jedynie z Kornelią Fiedkiewicz z Wankana Legnica (27.09 s - 27.28 s) oraz pomogła koleżankom w zdobyciu brązowych medali w rywalizacji sztafet 4x200 m stylem dowolnym. Zmagania w tej konkurencji wygrały zawodniczki Aligatora Gorzyce: Maria Sito, Dominika Bura, Kamila Ostrowska, Natalia Musioł, które uzyskały czas 8:56.91.

Zadowolona ze swoich startów może być też Julia Zaborowicz. Zawodniczka Górnika Sosnowiec również popisała się wyróżniającym wyczynem, w ciągu kilkunastu minut dwukrotnie zdobywając medale. Najpierw była trzecia w finale 100 m stylem motylkowym (1:04.30), by chwilę później wygrać walkę o złoto na 200 m stylem dowolnym (2:07.68), wyprzedzając Zuzannę Bednarek i Dominikę Burę.

Na dystansie 50 m stylem klasycznym złoty medal wywalczyła Wiktoria Skowrońska (Słowianka Gorzów Wielkopolski), która jako jedyna złamała barierę 34 sekund (33.96 s), natomiast pierwsze miejsce na 200 m stylem grzbietowym zajęła Oliwia Wiśniewska z Dąbrowy Górniczej (2:18.54).

Mistrzynie Polski 14-latków - Olsztyn 2015:
50 m stylem dowolnym: Kornelia Fiedkiewicz (Wankan Legnica)   27.09 s
50 m stylem klasycznym: Wiktoria Skowrońska (Słowianka Gorzów Wielkopolski)   33.96 s
100 m stylem motylkowym: Barbara Mazurkiewicz (IKS Konstancin)   1:02.43 [rekord Polski 14-latek]
200 m stylem dowolnym: Julia Zaborowicz (Górnik Sosnowiec)   2:07.68
200 m stylem grzbietowym: Oliwia Wiśniewska (MOS Dąbrowa Górnicza)   2:18.54
400 m stylem zmiennym: Barbara Mazurkiewicz (IKS Konstancin)   5:05.54
4x200 m stylem dowolnym: Aligator Gorzyce (Maria Sito, Dominika Bura, Kamila Ostrowska, Natalia Musioł)   8:56.91