Plebiscyt

Bohaterowie 2016 – Najlepszy Pływak Niepełnosprawny

Szymon Gagatek 2017-01-24 20:00

Nasi niepełnosprawni bohaterowie w 2016 roku znów nie zawiedli. Z igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro wrócili z dwoma medalami. Obfite w miejsca na podium były też dla nich mistrzostwa Europy. Czas więc na ogłoszenie ostatniego zwycięzcy głosowania kapituły Megatiming.pl. Poznajcie wyniki w kategorii "Najlepszy Pływak Niepełnosprawny"!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2016 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Najlepszy Pływak Niepełnosprawny: Wojciech Makowski - 65 pkt

Jedyny zwycięzca tegorocznego plebiscytu, który w głosowaniu kapituły otrzymał komplet punktów! Kielczanin już od jakiegoś czasu notuje doskonałe wyniki w rywalizacji zawodników niewidomych (S11), ale to właśnie 2016 rok był ukoronowaniem jego ciężkich treningów w ostatnich latach. Start w Rio de Janeiro zakończył zdobyciem pierwszego w życiu medalu igrzysk paraolimpijskich. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym uplasował się na drugiej lokacie, był też w finale 100 m stylem dowolnym. Kilka miesięcy przed wylotem do Brazylii zaprezentował się na mistrzostwach Europy w Funchal, na których był najlepszy w swojej koronnej konkurencji, a do swojego dorobku dołożył również brąz na 100 m stylem dowolnym.

2. miejsce: Oliwia Jabłońska - 38 pkt

Wrocławianka w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy wielokrotnie udowadniała, że wciąż należy do ścisłej czołówki pływaczek w kategorii niepełnosprawności S10. Jej największym sukcesem był brąz igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro na swoim koronnym dystansie 100 m stylem motylkowym. Niewiele zabrakło, a z brazylijskiej pływalni wróciłaby również z krążkiem za start na 400 m stylem dowolnym. Do trzeciego miejsca w niesamowicie emocjonującym wyścigu finałowym zabrakło jej zaledwie trzech setnych sekundy. Podczas majowych mistrzostw Europy w Funchal pojawiła się na podium obu tych konkurencji, w obu przypadkach ciesząc się ze srebrnych medali.

3. miejsce: Paulina Woźniak - 25 pkt

Podopieczna trenera Grzegorza Musztafagi zaliczyła w 2016 roku świetny start na czempionacie Starego Kontynentu na długim basenie w Funchal. Na portugalskiej pływalni nasza znakomita żabkarka aż dwukrotnie meldowała się na drugim stopniu podium, uzyskując bardzo wartościowe czasy. Srebro udało się jej wywalczyć zarówno na jej koronnym dystansie 100 m stylem klasycznym (SB8), jak i na 200 m stylem zmiennym (SM9). Na igrzyskach paraolimpijskich nie zdobyła trzeciego z rzędu medalu na 100 m stylem klasycznym, ale w rywalizacji z najlepszymi pływaczkami świata finiszowała w wyścigu finałowym tej konkurencji tuż za podium.

Głosy otrzymali także:
4. Joanna Mendak - 14 pkt
5. Patryk Biskup - 1 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę (skład możecie znaleźć w naszej zapowiedzi) miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

Zawodnik Dekady: Radosław Kawęcki
Zawodnik Roku: Radosław Kawęcki
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Paweł Juraszek
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: Paulina Piechota
Trener Roku: Michał Szymański
Najlepszy Polak w NCAA: Katarzyna Wilk