Plebiscyt

Bohaterowie 2016 – Zapowiedź

Szymon Gagatek 2017-01-07 10:44

Już po raz czwarty z rzędu portal Megatiming.pl organizuje w styczniu wybór Bohaterów minionych dwunastu miesięcy w polskim pływaniu. Rok 2016 nie przyniósł nam może wielkich sukcesów na igrzyskach olimpijskich, ale na innych ważnych imprezach międzynarodowych powodów do radości nie brakowało. Czas zatem wyłonić najlepszych z najlepszych!

Tym razem postanowiliśmy sprawdzić nową formułę. Po trzech latach, w których o zwycięstwie w poszczególnych kategoriach decydowali nasi czytelnicy, chcemy oddać głos osobom cieszącym się powszechnym zaufaniem w polskim środowisku pływackim. Utworzyliśmy zatem wyjątkową kapitułę, która w specjalnym głosowaniu wybierze „Bohaterów 2016 roku”!

W składzie kapituły wybierającej „Bohaterów 2016 roku” znajdują się:

Agnieszka Czopek-Sadowska – Pierwsza medalistka olimpijska w historii polskiego pływania. Na igrzyskach w Moskwie w 1980 roku w wieku zaledwie 16 lat zajęła trzecie miejsce na 400 m stylem zmiennym. Co ciekawe, do dziś jej wynik ze stolicy Rosji widnieje w tabelach jako rekord kraju 16-latek! Rok po tym sukcesie wywalczyła dwa brązowe krążki na mistrzostwach Europy w Splicie. Obecnie pełni funkcję szkoleniowca młodych pływaków w SMS Galicji Kraków.

Otylia Jędrzejczak – Jedyna polska złota medalistka olimpijska w pływaniu. Trzykrotnie stawała na podium igrzysk w Atenach w 2004 roku, zwyciężając na 200 m stylem motylkowym. Na jej koncie są też dwa tytuły mistrzyni świata i osiem triumfów w mistrzostwach Europy. W trakcie swojej kariery trzy razy ustanawiała rekordy świata (dwa na długim i jeden na krótkim basenie). Trzykrotna zwyciężczyni Plebiscytu Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski (2004, 2005 i 2006 rok). Laureatka Orderu Uśmiechu, założycielka Fundacji Otylii Jędrzejczak, organizatorka Otylia Swim Tour i przyszła mama.

Alicja Pęczak – Multimedalistka mistrzostw świata i Europy. Pięciokrotna mistrzyni czempionatu Starego Kontynentu na krótkim basenie. Jedyna zawodniczka w historii naszego kraju, która na jednej wielkiej imprezie międzynarodowej potrafiła wywalczyć trzy indywidualne złote medale (ME Sheffield 1998). Trzykrotnie startowała na igrzyskach olimpijskich (w Barcelonie, Atlancie i Sydney). Aktualnie prowadzi szkołę pływania AP Swim.

Przemysław Babiarz – Od wielu lat komentator pływania w Telewizji Polskiej, mający za sobą sprawozdania z pływackich zmagań na czterech ostatnich igrzyskach olimpijskich (w tym pamiętną relację ze zwycięskiego wyścigu Otylii Jędrzejczak w Atenach), wielu imprezach międzynarodowych i krajowych. Pasjonuje się także m. in. lekkoatletyką i łyżwiarstwem figurowym. Jedna z twarzy sportowej redakcji TVP. Zdobywca Telekamery w kategorii "Komentator sportowy" w latach 2013, 2014 i 2015.

Maciej Bonecki – Znany wszystkim doskonale komentator pływania w Eurosporcie. Zawsze świetnie poinformowany, mający ogromną wiedzę na temat naszej dyscypliny. Na jego koncie są już relacje ze wszystkich najważniejszych imprez międzynarodowych: igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata czy Europy. Ważne miejsce w jego sportowym sercu zajmuje też koszykówka.

Mariusz Podkościelny – Były znakomity długodystansowiec, w 1988 roku w eliminacjach 400 m stylem dowolnym podczas igrzysk w Seulu ustanowił jedyny rekord olimpijski w historii polskiego pływania. Brązowy medalista mistrzostw Europy w Bonn w 1989 roku na 400 i 1500 m stylem dowolnym. Mistrz NCAA i zwycięzca czempionatu Stanów Zjednoczonych. Aktualnie pełni funkcję trenera w jednej z najlepszych prywatnych szkół na Florydzie, Pine Crest.

Marcin Ryszka – Znakomity żabkarz, trzykrotny mistrz świata w pływaniu osób niewidomych (IBSA 2011), brązowy medalista mistrzostw Europy niepełnosprawnych w Berlinie w 2011 roku, uczestnik dwóch igrzysk paraolimpijskich (Pekin 2008 i Londyn 2012), wielokrotny mistrz i rekordzista Polski. Od dziecka interesujący się również piłką nożną, od niedawna redaktor sportowy – ważne ogniwo Megatiming.pl. 

Stefan Tuszyński – Były reprezentant Polski, wielokrotny medalista mistrzostw kraju. Szkoleniowiec Agnieszki Braszkiewicz i Bartosza Kizierowskiego przed igrzyskami w Sydney. Dziennikarz sportowy. Pracował w "Gazecie Wyborczej", "Dzienniku", "Życiu Warszawy" oraz "Polska The Times". Obecnie jest trenerem ŚUKS Polna Warszawa, prowadzi własną Akademię Pływacką, pełni też rolę eksperta w Telewizji Polskiej.

Jan Wiederek – Do końca 2016 roku znajdował się na stanowisku szefa szkolenia w Polskim Związku Pływackim. Były trener, od wielu lat także ekspert w Telewizji Polskiej. Wspólnie z Przemysławem Babiarzem tworzy komentatorski duet, który na przestrzeni niemal półtorej dekady relacjonował wiele imprez międzynarodowych i krajowych - w tym najbardziej pamiętne wyścigi w historii, jak finał 200 m stylem motylkowym kobiet na igrzyskach w Atenach.

Piotr Woźnicki – Od lat sprawujący funkcję szkoleniowca Unii Oświęcim, mający na swoim koncie współpracę z najlepszymi zawodnikami z tego miasta (m. in. Pawłem Korzeniowskim). Były asystent trenera kadry olimpijskiej, z którą uczestniczył na igrzyskach w Atenach w 2004 roku. Aktualnie trener kadry narodowej juniorów, powszechnie znany także z porywających komentarzy wypowiadanych w roli spikera na najważniejszych krajowych zawodach pływackich.

Redakcja Megatiming.pl

Wyłonią oni najlepszych w dziewięciu kategoriach:

Zawodnik Roku (ogłoszenie wyników: 16 stycznia)
Zawodniczka Roku (17 stycznia)
Progres Roku (18 stycznia)
Junior Roku (19 stycznia)
Juniorka Roku (20 stycznia)
Trener Roku (21 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA (22 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych (23 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny (24 stycznia)

Tuż po ogłoszeniu ostatniego zwycięzcy oddamy głos Wam. Pierwszych trzech zawodników w każdej kategorii trafi do specjalnego głosowania na „Bohatera Internautów”. Przez cały tydzień, aż do końca stycznia, będziecie mogli wybrać jedną z dwudziestu czterech nominowanych osób. Wygrany również otrzyma od nas podczas mistrzostw Polski w Lublinie pamiątkową statuetkę.

Do tego dojdzie wyjątkowe, jednorazowe wyróżnienie dla „Zawodnika Dekady”. Wszystko ze względu na fakt, że już 15 stycznia nasz portal będzie obchodził 10-lecie istnienia! To właśnie tego dnia rozpoczniemy ogłaszanie zwycięzców poszczególnych kategorii. Odliczanie rozpoczęte!