Plebiscyt

Bohaterowie 2016 – Zawodniczka Roku

Szymon Gagatek 2017-01-16 20:00

W ścisłej czołówce kobiecego pływania w naszym kraju już od kilku lat przewijają się niezmiennie te same nazwiska. I choć młode zawodniczki coraz mocniej próbują sprawić niespodziankę i z każdej strony starają się napsuć krwi faworytkom, te trzymają się naprawdę mocno. Nie inaczej było w głosowaniu naszej kapituły, wybierającej najlepszą pływaczkę ubiegłego roku.

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2016 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz - 54 pkt

Podopieczna trenera Grzegorza Widanki w 2016 roku po raz drugi w swojej karierze wywalczyła przepustkę na igrzyska olimpijskie, zaliczając świetny start na mistrzostwach Polski w Szczecinie, gdzie wygrała rywalizację na 100 i 200 m stylem grzbietowym. Na najdłuższym dystansie w zmaganiach grzbiecistek była też w finale mistrzostw Europy na długim basenie w Londynie, plasując się na ósmej lokacie. W fantastycznym stylu zakończyła minione dwanaście miesięcy, zdobywając aż osiem złotych medali krajowego czempionatu w Olsztynie (25m). Czterokrotnie była najlepsza indywidualnie (50 i 100 m stylem grzbietowym, 100 i 200 m stylem zmiennym), cztery razy pomogła też stanąć na najwyższym stopniu podium koleżankom z Juvenii Wrocław w konkurencjach sztafetowych.

2. miejsce: Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk - 40 pkt

Po wielu latach starań w 2016 roku łodzianka w końcu dopięła swego i została olimpijką. Minimum na igrzyska w Rio de Janeiro wypełniła już w wyścigu eliminacyjnym 50 m stylem dowolnym podczas mistrzostw Europy. Ostatecznie awansowała do półfinałów tej konkurencji i zakończyła rywalizację w London Aquatics Centre na trzynastej pozycji. Niespełna miesiąc przed startem na Wyspach, w trakcie Grand Prix w Opolu ustanowiła rekord Polski na 50 m stylem grzbietowym (28.18). Na letniej i zimowej odsłonie krajowego czempionatu łącznie pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium (cztery razy indywidualnie i raz w sztafecie mieszanej), dodatkowo kolejny raz z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji generalnej cyklu Pucharu Polski w sezonie 2015/2016.

3. miejsce: Anna Dowgiert - 21 pkt

Dowgiert ubiegły rok rozpoczęła od całkiem niezłych występów na mistrzostwach Europy w Londynie. Na pływalni w stolicy Wielkiej Brytanii awansowała do finału indywidualnej rywalizacji na 50 m stylem motylkowym, zajmując w tej konkurencji ósmą lokatę. Kilka dni później w szczecińskiej Floating Arenie zrealizowała dużo ważniejszy cel, wypełniając minimum olimpijskie na 50 m stylem dowolnym. Była jedną z pięciu kobiet, które w sierpniu reprezentowały nas na igrzyskach w Rio de Janeiro. W 2016 roku ani razu nie udało się jej co prawda wywalczyć tytułu mistrzyni Polski, ale za to na drugim stopniu podium krajowego czempionatu stawała aż ośmiokrotnie: po cztery razy na długim basenie w Szczecinie i krótkim w Olsztynie.

Głosy otrzymały także:
4. Katarzyna Wilk - 15 pkt
5. Dominika Sztandera - 7 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę (skład możecie znaleźć w naszej zapowiedzi) miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.