Budapeszt 2019: Życiówka Karolczaka nie dała finału

Szymon Gagatek 2019-08-21 20:25

Nowy rekord życiowy Jana Karolczaka nie wystarczył mu do awansu do finału na dystansie 200 m stylem dowolnym w trakcie drugiego dnia mistrzostw świata juniorów, które odbywają się w Budapeszcie. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa w swoim debiucie na czempionacie globu został sklasyfikowany na 11. pozycji. Niestety, pozostałym biało-czerwonym w środę również nie udało się przebrnąć sesji eliminacyjnej.

Karolczak poradził sobie rano najlepiej spośród naszych reprezentantów. Cztery długości basenu pokonał w 1:49.60, poprawiając o osiem setnych sekundy życiówkę z tegorocznych mistrzostw Polski. Dało mu to 11. miejsce, z niewielką stratą do ostatniego pływaka, który wszedł do finału - Robina Hansona ze Szwecji. Mistrz Europy juniorów z Kazania uzyskał czas 1:49.25. Najszybszy okazał się Amerykanin Luca Urlando (1:47.91).

Na o połowę krótszym dystansie rywalizowały dziewczęta. Wśród nich Wiktoria Guść i Marta Klimek. Obie przedstawicielki naszego kraju na mecie eliminacji dzieliła tylko jedna setna sekundy. Minimalnie szybsza była o rok młodsza Guść, która otarła się o rekord życiowy, notując wynik 57.40. Występ Polek pozwolił im na uplasowanie się odpowiednio na 32. i 33. lokacie. Brylowały Meg Harris z Australii i Gretchen Walsh z USA, które jako jedyne złamały barierę 55 sekund (54.87 - 54.99).

Szansy na awans do finału 200 m stylem motylkowym nie zdołała wykorzystać Daria Zielińska. Wicemistrzyni Polski i 6. zawodniczka mistrzostw Europy juniorów popłynełą wolniej do swojej życiówki z Kazania, która dziś pozwoliłaby jej znaleźć się w czołowej ósemce. Dystans 200 metrów pokonała w 2:14.10, co w konsekwencji dało jej 12. pozycję. Jako 27. finiszowała 15-letnia Klaudia Tarasiewicz (2:22.03). Z kolei na czele stawki stanęła Charlotte Hook z USA, wyprzedzając faworytkę gospodarzy Blankę Berecz (2:09.86 - 2:10.20).

Wśród pływaków, którzy wzięli udział w eliminacjach, pojawił się jeszcze Mikołaj Malec. Zawodnik z Mielca trenujący obecnie w Trójce Łódź na dystansie 200 m stylem zmiennym uzyskał czas 2:08.36 i zakończył zmagania na 35. miejscu. Wynik poniżej dwóch minut już rano zanotował Carson Foster z USA (1:59.30).